Verslas

2013.01.17 22:58

Seimas stabdo saulės elektrinių plėtrą

15min.lt2013.01.17 22:58

Parlamentarai ketvirtadienį priėmė Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, kurios turėtų pristabdyti saulės elektrinių plėtrą. Prieš įstatymą balsavę parlamentarai aiškino, kad Lietuvai dabar gresia teismai.

Parlamentarai ketvirtadienį priėmė Atsinaujinančių išteklių energetikos įstatymo pataisas, kurios turėtų pristabdyti saulės elektrinių plėtrą. Prieš įstatymą balsavę parlamentarai aiškino, kad Lietuvai dabar gresia teismai.

Jau suteikti leidimai įsirengti saulės elektrines galios iki kovo 1-osios. Jei iki to laiko leidimo turėtojas nepateiks prašymo Energetikos ministerijai leisti gaminti elektrą, leidimas bus panaikintas. Be to, iki kovo 1-osios projektų vykdytojai turės įrodyti, kad projektas yra įpusėjęs (atlikta 50 proc. darbų).

Ministerijos skaičiavimais, jei visi išduoti leidimai virstų tikrove, elektra brangtų 5–6 centais.

Taip pat siūloma nustatyti, kad leidimo plėtoti elektros energijos gamybos pajėgumus nereikėtų toms elektrinėms, kurių galia neviršytų 10 kilovatų.

Liberalams pataisos neįtiko

Liberalų sąjūdžio nario Remigijaus Šimašiaus teigimu, problema yra akivaizdi – elektros supirkimo kainos yra per didelės, garantija duodama pernelyg ilgam laikotarpiui. Taigi problemą spręsti reikia, tačiau siūlomas būdas nėra tinkamas.

„Turime akivaizdžią problemą. Ją reikia spręsti ir spręsti greitai. Kitas klausimas – ar pasirinktas taisymo būdas yra puikus, geras, pateisinamas, o galbūt problemą palieka tik šiek tiek mažiau blogą. Pati problema nėra aiškiai įvardinta, sprendimo būdas yra chaotiškas“, – sakė R. Šimašius.

Liberalų sąjūdžio frakcijos seniūnas Eligijus Masiulis aiškino, kad teikiamas įstatymo projektas yra gaisro gesinimas nematant visumos. Esą negalima priimti tokių sprendimų neturint aiškios naujosios Vyriausybės pozicijos, kokia kryptimi bus vystoma Lietuvos energetika.

Be to, E. Masiulio teigimu, tokių pataisų priėmimas smukdytų Lietuvos žmonių pasitikėjimą Lietuvos valdžia, jų sprendimų ilgaamžiškumu.

Problemos pataisos neišspręs

Parlamentaras Linas Balsys siūlė kolegoms svarstyme padaryti pertrauką, išsiaiškinti situaciją ir spręsti ją kompleksiškai.

„Nereikia gadinti ir juodinti atsinaujinančios energetikos vien dėl to, kad buvo paliktos spragos“, – sakė L. Balsys.

Jo teigimu, faktas, kad didesnės elektrinės dirbtinai buvo skaidomos į mažesnes siekiant gauti paramą, visiems ir anksčiau buvo žinomas.

„Visi žinojo, kad yra dirbtinai skaidomos elektrinės į mažas, kad būtų galima pasinaudoti lengvatiniais tarifais. Negirdėjau iki šiol, kodėl negalima išaiškinti tų asmenų. Susidūrėme su situacija, kai aiškėja, kad visa sistema yra netobula“, – kalbėjo parlamentaras.

Jo teigimu, Seimas bando priimti įstatymą, kaip pažeisti įstatymą: „Jis akivaizdžiai turės įsigalioti atbuline data, lauks teismai, kompensacijos.“

Dėl to problemą reikėtų spręsti iš esmės. L. Balsys atsinaujinančią energetiką siūlo remti ne per tarifą, bet per investicijas. Taip būtų galima įsitikinti, kad statomos kokybiškos saulės jėgainės ir kad jos niekur nedings po kelerių metų.

Parlamentaras Paulius Saudargas pabrėžė, kad tokios pataisos sukurtų tik dar didesnes problemas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.