Verslas

2019.04.24 21:55

Mokytojai baiminasi, kad ne visi gaus padidintus atlygius už egzaminų vertinimą

Mokytojų profesinė sąjunga prasidėjus brandos egzaminų sesijai pažėrė naujų reikalavimų švietimo ministerijai – esą būtina reikšmingai kelti egzaminų vertintojų atlygius, tobulinti bendrą mokytojų uždarbio sistemą. Šiemet valandinis įkainis egzaminų vertintojams padidėjo, tačiau mokytojai baiminasi, kad ne visi gaus padidintus atlygius.

Vyriausybė žada, kad nuo kitų metų situacija turėtų gerėti ne tik mokytojams, bet ir kitiems biudžetininkams – pritarta darbo grupės parengtame viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimų didinimo planui.

Šalies abiturientai pajuto pirmąjį brandos egzamino skonį. Laikyti anglų valstybinį brandos egzaminą žodžiu užsiregistravo daugiau nei 20 tūkstančių mokinių. Nedaug trūko, kad keliose šalies mokyklose nebūtų kam vertinti abiturientų – mokytojai piktinosi mažu valandiniu atlygiu. Ministerija, radusi lėšų biudžete, įkainį kilstejo ketvirtadaliu.

Anglų kalbos mokytoja Jurgita Kiškienė sako, kad maždaug euru didesnis įkainis nebūtinai visiems bus vienodas.

„Tai yra tik rekomendacinio pobūdžio įkainis. Tai kiekviena savivaldybė gali daryti savo prielaidas. Aš įsivaizduoju, kad gali būti dar žemesni tie įkainiai. Tai labai liūdna iš tikrųjų“, – pasakoja J. Kiškienė.

Trečiadienį švietimo darbuotojų profsąjunga išdėstė naujų reikalavimų ministerijai. Profsąjunga siekia artimiausiu metu pradėti derybas dėl valandinio pedagogų atlyginimo, egzaminų vertintojų didesnio darbo įvertinimo. Esą ramybės neduoda ir tai, kad mokytojai priversti praleisti daugiau laiko darbo vietoje, nors tuo metu su mokiniais kontakto neturi. Pagal naują apmokėjimo sistemą mokytojai dirba 37 savaites, nors realiai – ilgiau, pavyzdžiui, per mokinių atostogas, tad siekia ir didesnio darbo užmokesčio koeficiento. 

„Koeficientas mūsų reikalavimuose irgi buvo 20 proc. didinti. Šiais metais nepavyko to pasiekti, tikimės, kad kitais metais ir šis klausimas pajudės iš vietos“, – sako švietimo darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkas Andrius Navickas. 

Pernai gruodį daugiau nei mėnesį streikavę pedagogai protestą baigė nepavykus susitarti dėl atlyginimų skaičiavimo koeficiento, bet gavo vyriausybės pažadą – bus didinami visų biudžetininkų darbo užmokesčiai. Trečiadienį planą palaimino vyriausybė. Pasak Švietimo, mokslo ir sporto ministro Algirdo Monkevičiaus, mokytojams algas kelti bus siekiama kaip įmanoma greičiau.

„Vyko labai karštos derybos. Aš džiaugiuosi, kad mokytojams bus skiriama 130 proc. vidutinės algos (VDU). Aišku mes ten toliau numatėme, kaip ten atrodytų universitetų, kolegijų atlyginimai panašioje skalėje. Tai yra gerai. Dabar kokiais tempais? Tikrai reikėtų kaip galima greičiau“, – teigia A, Monkevičius. 

Vyriausybė žada, kad per kelerius metus bus sugrąžintas bazinis dydis, pagal kurį biudžetininkams buvo skaičiuojami atlyginimai prieš krizę. Jei Seimas pritars vyriausybės strategijai, vien kitąmet viešojo sektoriaus darbuotojų atlyginimams papildomai reikės beveik 400 mln. eurų.

„Tikrai negerai, kai yra kai kurios sritys, kur atlyginimai yra beveik lygūs minimaliai mėnesinei algai. Tai ir socialinės atskirties klausimas, ir skurdo klausimas, kuris irgi aktualus Lietuvoje nemažiau kaip ir atlyginimai“, – tikina vyriausybės kancleris Deividas Matulionis. 

Numatyta 2020 m. nuo 10 iki 15 proc. didinti pedagogų, dėstytojų bei mokslo, kultūros, socialinių darbuotojų, mažiausiai uždirbančių vidaus tarnybos statutinių pareigūnų algas ir nuosekliai jas kelti iki 2025 metų.

Numatoma, kad gydytojų vidutinė alga, įpusėjus kitus metus, būtų ne mažesnė nei 3 tūkst. 250 eurų, o slaugytojų – ne mažiau 1,600 eurų. žadama panaikinti teisėjų ir prokurorų darbo užmokesčių skirtumus. Vis dėl to, profesinių sąjungų konfederaciją planui nepritaria, nes strategija nenumato, kad pirmiausiai darbo užmokestis būtų didinamas mažiausiai uždirbantiesiems.

Reportažą žiūrėkite nuo 00.54 min.

Žinios. Viešajam sektoriui – didesnės algos