Verslas

2019.04.24 12:15

Vasiliauskas apie Jakeliūno laiškus: matau bandymą paveikti

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.04.24 12:15

Seimo opozicija mano, kad Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko S. Jakeliūno veiksmai tiriant krizės aplinkybes Lietuvos bankui galimai kelia neteisėtą spaudimą. Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas trečiadienį atskleidė S. Jakeliūno rašytus laiškus bei teigė, kad tai mato kaip bandymą paveikti Lietuvos banką. Opozicija žada kreiptis į Seimo pirminiką bei Prokuratūrą.

Opozicijos lyderė Viktorija Čmilytės–Nielsen trečiadienį vykusiame Seimos opozicijos ir V. Vasiliausko susitikime teigė, kad parlamentinį tyrime atliekančio S. Jakeliūno veiksmuose įžvelgia daugiau politikos, nei noro atskleisti krizės priežastis.

Tuo metu V. Vasiliauskas teigia, kad iš jo pusės vertinti patį tyrimą nėra korektiška, tačiau parlamentiniame tyrime LB aktyviai dalyvauja.

LB vadovas pastebi, kad nuomonės dėl tyrimo vertinimo objekto išsiskiria ir atkreipė dėmesį į tai, kad Lietuvos bankas dėl to atsiduria keistoje padėtyje. 

„Tas fonas nėra pats komfortiškiausiais ir tikrai jaučiame bandymus įtraukti mus į politinius procesus. To mes visada vengiame ir tikrai vengsime, tai ne mūsų mandatas dalyvauti politiniuose procesuose“ , – pastebi V. Vasiliauskas

Jis kritikuoja, kad bendradarbiavimas dėl VILIBOR vyksta per viešąją erdvę, vietoje to, kad klausimai būtų svarstomi posėdžiuose. Jis taip pat išreiškė nusivylimą, kad trečiadienį vykusiame BFK posėdyje daugiau buvo kalbama apie bendravimo formą, o ne apie patį turinį.

„Visada buvau turinio žmogus, o ne formos“, – teigė V. Vasiliauskas.

Tuo metu konservatorius Gabrielius Landsbergis V. Vasiliausko gautus laiškus iš S. Jakeliūno vertino kaip daromą spaudimą Lietuvos bankui. G. Landsbergis paprašė V. Vasiliausko patvirtinti, ar jis gavo tokius laiškus.

V. Vasiliauskas patvritino, kad tokius laiškus gavo.

„Niekada negalvojau, kad viešai teks aptarinėti korespondencijos klausimus. Jaučiuosi nepatogiai, nors verta pažymėti, kad ne Lietuvos bankas pradėjo vidinius susirašinėjimus skelbti viešojoje erdvėje, eskaluoti ir rengtis išskirtinei parlamentinės kontrolės formai“, – sakė V. Vasiliauskas.

Tam, kad būtų tikslus, jis pacitavo gautą laišką, kada susirašinėjo kovo mėnesį dėl pinigų plovimo prevencijos ir finansinių paslaugų priežiūros su BFK.

„Dėl to rinkos dalyvio („Revolut“ – LRT), nežinau koks yra Lietuvos banko ir Europos centrinio banko atsakomybių dėl licencijavimo pasidalijimas ir į tai nesigilinsiu. Tačiau darysiu viską, kad atitinkamos institucijos dar kartą įvertintų visus rizikos veiksnius, taip pat ir naujai paaiškėjusias aplinkybes, įskaitant ir naujienas iš Londono. Tikiuosi skaitai, kas apie šį dalyvį rašoma ten. Nežinau, kuo baigsis FCA tyrimas dėl plovimo ir monitoringo sistemų atjungimo incidentų ir kas gali būti dar svarbiau, atrodo sąmoningo sprendimo neinformuoti FCA apie tai. Gal turi daugiau žinių apie tai, tačiau dalyvio reputacijos tai negerina. Nekalbant apie tai, kad jo atžvilgiu berods vykdomi dar du tyrimai, nors tikriausiai mažiau reikšmingi.

Britų žiniasklaida taip pat labai domisi kas vyksta ir kas planuojama dalyvio atžvilgiu Lietuvoje. Aš su jos atstovais ir ne tik, nuolat bendrauju ir bendrausiu toliau. Taip kad tolesni veiksmai ir sprendimai čia gali turėti rimtų politinių ir gali būti tarptautinių padarinių. Todėl bandau pasakyti, kad gal pats dalyvis, padedant Lietuvos bankui? galėtų įvertinti, ar vietos rinkos galimybės ir politinė aplinka palanki jo ir investuotojų planams įgyvendinti. Toks sprendimas, jei tik jis būtų įmanomas, mano manymu, būtų mažiausiai skausmingas visiems. Tačiau laiko jam priimti gali būti visai nedaug. Gero skrydžio namo, na ir įdomaus pavasarinio politinio ciklo etapo“ , – S. Jakeliūno laišką pacitavo V. Vasiliauskas.

Jis atsakė, jog dėkoja už S. Jakeliūno nuomonę bei pridūrė, kad Lietuvos bankas nėra politinė institucija.

„Matau tai kaip bandymą paveikti“, – laišką komentavo V. Vasiliauskas

Opozicija žada kreiptis į Seimo pirmininką bei prokuratūrą

Viktorija Čmilytės–Nielsen teigė, kad dėl paviešinto laiško turinio bus kreipiamasi į Seimo pirmininką, ar S. Jakeliūno laiškai nėra bandymas daryti spaudimą nepriklausomai institucijai.

„Bus svarstoma ir galimybė kreiptis į prokuratūrą“, – sakė ji bei pridūrė, kad S. Jakeliūno laiške tiesiogiai rašoma, kad jis liepia LB vadovui imtis veiksmų.

„Mano galva, galima ne tarp eilučių, o tiesiogiai perskaityti – prašymus ir pageidavimus, kurie Seimo nariui bei BFK komiteto primininkui neturėtų būti priimtini“, – komentavo opozicijos lyderė.

G. Landsbergis pridūrė, kad šį kartą yra aiškus pagrindas kreiptis į Seimą, kad būtų pradėtas tyrimas. 

„Šį kartą mes turime aiškų pagrindimą (kreiptis į Seimo pirmininką – LRT), dėl tokių pono Jakeliūno veiksmų, kurie nuskambėjo posėdžio metu. Tačiau tai nėra pirmas atvejis, kai Jakeliūnas daro galimą spaudimą nepriklausomoms institucijoms“, – sakė G. Landsbergis bei pridūrė, kad Seime atliktas tyrimas galėtų vesti ir prie tolimesnių veiksmų.

Pasiteiravus, kokia laiške informacija leidžia daryti prielaidą, kad Lietuvos bankui yra sukuriamas spaudimas, G. Landsbergis įvardijo: „Asmuo, familiariu tonu, prikišęs pirštą, prašo imtis veiksnų, kad būtų sustabdyta licencija vienam iš rinkos dalyvių. Ir dar duodamas laikas. Pasakoma, kad to laiko lieka labai mažai.“

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto primininkas Stasys Jakeliūnas teigia, kad per krizę komerciniai bankai esą manipuliavo VILIBOR indeksu. Jis taip pat kaltina Lietuvos banką šią informaciją nuslėpus. Tuo metu centrinio banko vadovas tokius kaltinimus neigia, taip pat kalba apie esą Jakeliūno anksčiau jam darytą spaudimą dėl „Snoro“ banko.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt