Verslas

2019.04.24 11:08

Dviejų kartų nepakako: Jakeliūnas žada trečią kartą kreiptis į vyriausybės komisiją dėl „Revolut“

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.04.24 11:08

Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) trečiadienį pritarė išvadoms, kuriose siūloma, kad Seimas trečią kartą kreiptųsi į Vyriausybės komisiją tam, kad būtų įvertintas „Revolut“ atitikimas nacionalinio saugumo interesams.

S. Jakeliūnas susitikime minėjo, kad į ji kreipėsi „Daily Telegraph“ žurnalistas, kuris paprašė jo pateikti trečiadienį svarstomo nutarimo dėl „Revolut“ projektą. Anot jo, toks užsienio žurnalistų susidomėjimas rodo, kad yra abejonių dėl „Revolut“ veiklos, o kai kurios nutarime minimos aplinkybės yra naujos bei svarbios.

BFK nutarimo projekte rašoma, kad trečią kartą kreiptis žadama dėl to, kad paaiškėjo, jog licencijos išdavimo metu „Revolut“ dar neturėjo tinkamų valdymo sistemų, o įmonės ir jos vadovo reputacija jau tuomet kėlė abejonių Jungtinėje Karalystėje. Tuo metu reputacija ir valdymo kokybė yra du svarbiausi reikalavimai siekiant gauti banko veiklos licenciją.

Taip pat nutarime pažymima, kad užsienio naujienų portalai  („The Guardian“, „The Daily Telegraph“, The Financial Times“, „Wired“, „Bloomberg“ ir kt.) skiria daug dėmesio „Revolut“ veiklai ir, anot jo, neva abejoja jo veiklos modeliu, valdymo kokybe, itin agresyvios plėtros tvarumu, kritiškai vertina didelę svarbių darbuotojų kaitą ir neapmokamą kandidatų darbą. Tai neigiamai veikia Lietuvos ir jos institucijų reputaciją.

Konservatorius Andrius Kubilus siūlė sprendimą dėl kreipimosi į vyriausybės komisiją atidėti.

„Yra viena detalė. Jūs sakote, kad nesate susipažinęs su informacija, kaip yra vertinama rizika dėl „Revolut“. Jūs nesate susipažinęs, buriate iš tirščių, kad rizika nėra vertinama. Siūlau daryti pertrauką, pasikviesti Finansų ministeriją, atsakingus žmones, kurie yra atsakingi už rizikų vertinimą ir toliau svarstyti. Jei paaiškės, kad rizika yra gerai vertinima, bus ir šito nutarimo svarstymas“, – S. Jakeliūnui teigė A. Kubilius bei pridūrė, kad vyriausybės komisija yra atsakiusi, kad nėra naujų detalių dėl pakartotino „Revolut“ vertinimo.

S. Jakeliūnas nesutiko su tokia nuomone ir teigė, kad jau bendravo su Lietuvos banku, FNTT ir vyriausybės komisija, kuri vertina atitikimą Lietuvos nacionaliniam saugumui.

„Buvo bendrauta, bet tai neatnešė jokių rezultatų. (...) Todėl matau pagrindą Seimo kreipimuisi į vyriausybės grupę“, – pabrėžė S. Jakeliūnas.

Vyriausybės nacionaliniam saugumui užtikrinti svarbių objektų apsaugos koordinavimo komisija jau du kartus tyrė, ar „Revolut“ nekelia pavojų nacionaliniam saugumui, tačiau abu kartus buvo patikinta, kad pavojaus nacionaliniam saugumui nėra. 

Lietuvos bankas 2018 metų gruodį „Revolut“  išdavė specializuoto banko licenciją. „Revolut“ Lietuvoje planuoja teikti indėlių ir paskolų paslaugas.