Naujienų srautas

Verslas2019.04.24 10:19

Liberalai siūlo sugrįžti prie standartinio 18 proc. PVM tarifo

Siūloma nuo 2020 m. sausio 1 d. taikyti 18 proc. standartinį pridėtinės vertės mokesčio (PVM) tarifą.

Tokią PVM įstatymo pataisą įregistravo Seimo Liberalų sąjūdžio frakcijai atstovaujantys Seimo nariai Eugenijus Gentvilas ir Viktorija Čmilytė-Nielsen.

Pasak jų, Lietuva 2009 m., spręsdama biudžeto deficito problemas, padidino pridėtinės vertės mokestį nuo 18 iki 21 procento, tačiau, praėjus sunkmečiui ir Lietuvos ekonomikai nuolat augant, nesiimama jokių veiksmų dėl PVM tarifo dydžio grąžinimo į ikikrizinį lygį. Pasak liberalų, PVM padidinimas 2009 m. buvo suprantamas kaip laikinas žingsnis, siekiant subalansuoti valstybės biudžetą ir mažinti jo deficitą.

„PVM tarifo sumažinimas vertintinas kaip vienas iš pačių efektyviausių būdų ekonomikai ir investicijoms skatinti bei kainoms mažinti. Didesnis PVM tarifas skatina gyventojus vengti mokesčių ir tokiu būdu didina šešėlinę ekonomiką. Linco Johano Keplerio universiteto Austrijoje profesorius Friedrichas Schneideris (Europos Komisijos, Pasaulio banko, Tarptautinio valiutos fondo konsultantas) yra paskaičiavęs, kad šešėlinė ekonomika Lietuvoje sudaro 25,8 proc. bendrojo vidaus produkto, todėl PVM tarifo sumažinimas ne tik padėtų generuoti ekonomikos augimą, bet ir būtų efektyvi priemonė šešėliui mažinti“, - sako įstatymo pataisos autoriai. 

Be to, sumažėjus prekių ir paslaugų kainai, gyventojams, pasak parlamentarų, liktų daugiau pajamų, kurias jie išleistų vartojimui, o tai reiškia, kad per išaugusį vartojimą grįžtų į biudžetą ir tie pinigai, kurie sąlyginai būtų prarasti sumažinus PVM tarifą. Seimo narių Eugenijaus Gentvilo ir Viktorijos Čmilytės-Nielsen nuomone, PVM tarifo sumažinimas lems nusikalstamų veikų, susijusių su mokesčių vengimu, sumažėjimą.

Šiuo metu Lietuvoje taikomas 21 proc. dydžio standartinis PVM tarifas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi