Verslas

2019.04.24 09:46

Vasiliauskas prabilo apie Jakeliūno žinutę, kurioje sulaukė keisto politiko palinkėjimo

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.04.24 09:46

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) posėdyje trečiadienį buvo svarstomas Lietuvos banko (LB) pateiktas atsakymas dėl VILIBOR indekso didėjimo. LB vadovas Vitas Vasiliauskas atskleidė žinutę, kurią balandžio pradžioje jam atsiuntė komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas.

BFK posėdyje Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas sulaukė kaltinimų dėl netinkamo žodyno, kurį vartojo kalbėdamas apie parlamentinį tyrimą.

„Kalbėjome apie žodyną. Žodyno tobulinimui nėra pabaigos. Labai gaila, kad žodynas tapo parlamentinių diskusijų objektu. Reikėtų žiūrėti ne į žodyną, o į realius veiksmus, kurie buvo atliekami“, – sako V. Vasiliauskas.

Anot jo, įtarimai, kad Lietuvos bankas nesužiūrėjo VILIBOR indekso, o po to slėpė turimą informaciją yra nepagrįsti.

„Aš tuos kaltinimus atmetu. Bandėme tą paaiškinti anksčiau, bandėme tą paaiškinti ir šiandien. Negalima žiūrėti į tarbankinę palūkanų normą tik siauriai vien tik iš paskolų palūkanų pozicijos. Reikia įvertinti visą eilę veiksmų ir tą mes bandėme paaiškinti“, – sakė V. Vasiliauskas.

Kalbėdamas apie skandalingą 2012 metų analitinę pažymą jis teigė, kad ji jam pasirodė per „siaura“.

„Tai buvo tik darbinis dokumentas ir keliolikos ekonomistų nuomonės, kurios kartais buvo viena kitai prieštaringos. Mes visada išdiskutuojame tuos dokumentus ir tada išeiname su oficialia Lietuvos banko pozicija“, – sako V. Vasiliauskas.

Jis užsiminė ir apie spaudimą, kurį S. Jakeliūnas daro centriniam bankui. V. Vasiliauskas taip pat atskleidė žinutę, kurią jam balandžio pradžioje atsiuntė S. Jakeliūnas.

„Turiu omenyje elektroninę žinutę, kurią gavau balandžio pradžioje. Joje buvo linkima įvairaus bei aktyvaus politinio sezono“, – sako LB vadovas bei pridūrė, kad jo atsakymas buvo paprastas: „Lietuvos bankas tikrai nėra politinė institucija“.

Jakeliūnas: man belieka stebėtis

S. Jakeliūnas patvirtino, kad tokią žinutę su palinkėjimu dėl „aktyvaus ir įdomaus politinio sezono“ jis parašė.

„Gali būti. Mes susirašinėjame ir apsikeičiame pozicijomis. Jeigu aktyvaus politinio sezono palinkėjimas, kadangi vyksta politiniai rinkimai bent keli, yra kažką užgaunantis, menkinantis jų reputaciją ar darantis spaudimą Lietuvos bankui ir jeigu tokie susirašinėjimai yra paviešinami, man tik belieka stebėtis“, – sako S. Jakeliūnas.

V. Vasiliauskas BFK posėdyje taip pat minėjo, kad visų pirma klausimus dėl krizės metu didėjusio VILIBOR indekso reiktų uždavinėti ne jam, o tiems, kurie tuo metu valdė Lietuvos banką.

S. Jakeliūnas teigė, kad į du tuo metu buvusius valdybos narius bei į valdybos priminką jau buvo kreiptasi, tačiau jie nepateikė tyrimui naudingos info.

„Reinoldas Šarkinas (tuometinis LB vadovas – LRT) jau atsiuntė atsakymus. Tačiau nemačiau būtinybės kviestis jį į diskusijas, nes iš bendravimo su juo, kuris vyksta įvairiomis formomis nuo 2007 ar 2008 metų, nemačiau galimybės gauti kažkokios konkrečios ir naudingos informacijos“, – pridūrė S. Jakeliūnas.

Kitas valdybos narys, kuris buvo atsakingas už komercinių bankų priežiūrą – Audrius Misevičius, anot S. Jakeliūno, buvo pateikęs atsakymus parlamentinį tyrimą vykdančiai komisijai. Jie buvo išklausyti, tačiau įvertinti, kaip nepakankamai kompetentingi ir profesionalūs.

„Tai daugiau ką nors kviestis... Nebent Raimondą Kuodį, kuris ir tuomet buvo dalinai valdyboje ir dabar yra“, – sako S. Jakeliūnas pabrėždamas, kad jam visgi svarbiausia Lietuvos banko kaip institucijos atskaitingumas, o ne konkrečių asmenų.

Paviešino Lietuvos banko susirašinėjimą

BFK pirmininkas taip pat minėjo, kad po susitikimo V. Vasiliausku, jis laikosi tos pačios pozicijos, kad LB sąmoningai nepateikė turimos informacijos dėl palūkanų normų didėjimo.

Anot jo, komitete buvo patiektos LB vidinio susirašinėjimo žinutės, kuriose tariamasi, kaip atsakyti į S. Jakeliūno pateiktus klausimus dėl galimos žalos, kuris susijusi su VILIBOR indekso didėjimu.

„Buvo rašoma, kad tai politiškai jautrus klausimas, kad mus gali pakarti ant šakos, jeigu bus pateikti skaičiai dėl galimos žalos“, – minėjo S. Jakeliūnas.

Parlamentiniam tyrimui 2009 metų krizės priežastims nustatyti vadovaujantis S. Jakeliūnas balandžio pradžioje pareiškė, kad VILIBOR indeksas krizės metu Lietuvoje galimai didėjo neobjektyviai, todėl šalies gyventojai galėjo už paskolas permokėti iki 500 mln. eurų. Nebendradarbiavimu bei atsisakymu pateikti tyrimui reikalingą medžiagą buvo apkaltintas ir Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas.

Po S. Jakeliūno pareiškimų balandžio pradžioje, vyriausybė kreipėsi į Generalinę prokuratūrą, siekiant išsiaiškinti, ar nebuvo pažeistas viešasis interesas.