Verslas

2019.04.23 22:04

Siūloma įvesti privalomą statybininko kortelę: baiminamasi, kad tai išstumtų iš rinkos mažas įmones

Irma Janauskaitė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.23 22:04

Statybininkų asociacija toliau siūlo, kad visi statantys ir remontuojantys darbininkai privalomai turėtų statybininko kortelę. Šįkart idėją asociacija pristatė Trišalei tarybai. Kortelė esą leistų garantuoti darbų kokybę ir mažintų šešėlį. Lietuvos Laisvosios rinkos instituto ekspertai sako – kokybei privaloma kortelė įtakos neturėtų, bet iš rinkos stumtų smulkiąsias įmones ir pabrangintų darbus.

Statybininkų asociacija siekia, kad dabar tik norintiems išduodama kortelė nuo kitų metų taptų privaloma visiems, kas stato ir remontuoja. 

Asociacijos vadovo Daliaus Gedvilo teigimu, privaloma kortelė leistų iš rinkos eliminuoti atsitiktinius žmones, kurie iš tikrųjų nėra profesionalai, nors tokiais dedasi, todėl neramu dėl jų darbų kokybės. Kortelė ir darbdaviui, ir paslaugos pirkėjui nurodytų darbininko kompetencijas, jo darbų istoriją.

Privaloma kortelė, anot asociacijos vadovo, taip pat mažintų šešėlį. Dabar statybose per metus esą neapskaitoma maždaug pusė milijardo eurų pajamų.

Laisvosios rinkos instituto ekspertai sako, kad privaloma kortelė būtų prasta idėja. Pirmiausia dėl to, kad gali pabranginti statybas ir remontus. Be tai, esą niekaip nepaveiktų darbų kokybės ir tikrai padėtų išstumti iš rinkos smulkiausiąjį verslą. 

Statybininkų asociacijos narių, anot jos pačios, dabar yra beveik tiek pat, kiek ir dirbančiųjų su verslo liudijimais – apie 17–18 tūkst.

„Tai yra noras tiesiog didinti savo galią, įtaką ir stumti smulkesnius konkurentus iš verslo. Ir tai yra kliūtis žmonėms, kurie norėtų užsiimti kažkokia tai veikla, pvz., na, tikrai vienas paprastesnių darbų, pavyzdžiui, koks nors sienų dažymas. Jūs norite iš šešėlio išlįsti, teikti šitas paslaugas, jums dar atsiranda papildoma biurokratinė kliūtis. Jeigu jums reikės kažkaip įrodyti savo kompetencijas, galbūt net gi jas kelti, nors jūs dabar jau teikiate tuos darbus, jums tai kainuos papildomai ir, tikėtina, jūs tą perkelsit naštą ant klientų pečių“, – aiškina Laisvosios rinkos instituto ekspertė Ieva Valeškaitė.

Statybininkų asociacijos vadovas sako, jokio pabrangimo nebūtų, jeigu valdžia leistų fiziniam asmeniui grąžinti pusę PVM mokesčio, kaip leidžia lenkai, arba būsto statybai ir remontui imtų taikyti lengvatinį 5 proc. PVM, kaip daro čekai. Lietuvoje galima susigrąžinti dalį GPM už legalias būsto ir mašinų remonto bei vaikų priežiūros paslaugas. Maksimali išlaidų suma nuo kurios galima atgauti mokesčius – 2 tūkst. eurų.

Trišalėje taryboje idėją, statybininko kortelę padaryti privaloma visiems, palaiko profsąjungos. Tačiau nutarta prie klausimo grįžti kitame posėdyje gegužės pabaigoje – norima išklausyti dvi ministerijas ir smulkiųjų verslininkų atstovus.

Panorama. Kandidatai į prezidentus: mažos užsienio politikos ambicijos

Ar turi statybininko kortelė tapti privaloma, diskutavo ir Šešėlio mažinimo komisija. Bet jai vadovaujantis vyriausybės kancleris sako, kol kas dėl to neapsispręsta. Ekspertės teigimu, įvedus privalomą statybininko kortelę, rastųsi privalomos kepėjų, virėjų, įvairiausių kitokių amatų.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.