Naujienų srautas

Verslas2019.04.23 18:14

Netikri laiškai iš „Sodros“ ir VMI galėjo būti užsienio sukčių darbas

Savaitgalį gyventojams siųsti laiškai, kuriuose informuojama apie neva gautas perlaidas, galėjo būti ne Lietuvos, o kitos valstybės sukčių darbas. Taip LRT TELEVIZIJAI sako Policijos departamento Generalinio komisaro pavaduotojas Edvardas Šileris.

Nors savaitgalį išplatintuose laiškuose kalba iš pažiūros atrodo gana taisyklinga, E. Šileris neatmeta galimybės, kad šį kartą laiškus platino kitos šalies sukčiai.

„Paanalizavus giliau, mes ten nematome labai daug taisyklingų lietuviškų žodžių. Tai tiesiog padaryta kopija iš esamo „Sodros“ puslapio ir tam tikros eilutės pakoreguotos. Dar negalime pasakyti, kad čia tikrai yra lietuvis“, – LRT TELEVIZIJAI sako E. Šileris.

Jo aiškinimu, paprastai šių laiškų tekstas būna išverčiamas iš anglų kalbos, naudojant lengvai prieinamas vertimo programėles, todėl lietuvių kalba nebūna itin taisyklinga.

„Šiuo atveju esminis momentas būtų tas, kad reikia nieko nedaryti, neatidarinėti tų laiškų, nes tai yra kenksmingas programinis kodas, kuris apkrečia kompiuterį ir vagia asmeninius duomenis. Tokiais atvejais reikėtų informuoti policiją ir asmeniškai tikrai nesiimti nei derybų, nei pervesti pinigus ar suvedinėti elektroninės bankininkystės kodus“, – pataria E. Šileris.

Anot jo, per paskutinius penkerius metus vyrauja tendencija, kad tokių atvejų kasmet pasitaiko dvigubai daugiau nei per prieš tai buvusius metus. „Tai XXI a. tendencija tiek Lietuvoje, tiek visoje Europoje“, – apibendrina E. Šileris.

Vis dėlto jis džiaugiasi, kad gyventojai vis rečiau patiki sukčiais. „Beveik kiekvieną dieną gauname tokių praneršimų. Vieni išplinta ir tampa tokie masiškai žinomi visuomenėje, o kiti taip ir pasibaigia keliais paspaudimais ar išplatinimu, kuris nueina į niekur. Tai dažniausiai būna Afrikos, pavyzdžiui, Nigerijos, sukčiai, kur teisinė pagalba nelabai padeda, bet tyrimas atliekamas“, – nurodo E. Šileris.

Lietuvos policija ir VMI perspėja jokių laiškų, kuriuose informuojama apie gautą perlaidą, neatidarinėti ir nekontaktuoti su šiuos laiškus siuntusiais asmenimis.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi