Verslas

2019.04.23 15:12

Lietuvos bankas: atlyginimai ir toliau augs įspūdingu tempu, kils ir minimali alga

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.04.23 15:12

Lietuvos banko  makroekonomikos ir prognozavimo skyriaus viršininkas Andrius Škarnulis teigia, kad Lietuvos ekonomika ir toliau išlaikys augimą, tačiau jis lėtės. Tikimasi, kad minimalus atlyginimas augs kone dešimtadaliu iki 607,3 eurų „ant popieriaus“.

Lietuvos bankas prognozuoja, kad vidutinis darbo užmokestis 2019 metais didės 8,1 proc. Tuo metu minimalus darbo užmokestis iki 2020 metų augs kone dešimtadaliu.

„2020 metais, pagal ankstesnę mokesčių sistemą, vidutinis darbo užmokestis (VDU) Lietuvoje turėtų siekti 991,8 eurų (1277 eurus „ant popieriaus“ pagal 2019 metų atlyginimo skaičiavimo tvarką), o MMA siektų 471,1 eurų (607,3 eurų „ant popieriaus“ pagal 2019 metų atlyginimo skaičiavimo tvarką) bei būtų 9,5 proc. didesnis nei dabar“, – sako A. Škarnulis.

Ekonomistas išskiria atotrūkį tarp privataus ir viešojo sektoriaus atlyginimų. Vidutinis darbo užmokestis viešajame sektoriuje viršija privataus sektoriaus, o praėjusiais metais atlyginimai šieme sektoriuje vidutiniškai augo apie 10 proc.

Jis vardija ir pagrindines išorines grėsmes šalies ekonomikai, kurios gali pakeisti altyginimų augimo prognozę.

„Matoma gana aiški augimo lėtėjimo tendencija ir tai iš esmės per daug nestebina matant, kokie reiškiniai vyksta aplink mus tarptautinėje erdvėje. „Brexit“, prekybos karai, stipriai sulėtėjusi Vokietijos ekonomika, techninėje recesijoje esanti Italijos ekonomika – sako A. Škarnulis bei teigia, kad tai ekonomikai patys nepalankiausi veiksniai.

Kaip vieną iš pozityviausių ekonomikai veiksnių jis išskiria vidaus vartojimą, kuris 2019 metais turėtų didėti. Tačiau prognozuoja, kad ekonomika 2019 metais augs lėčiau nei praėjusiais metais.

A. Škarnulis pastebi, kad po krizės daugėjo įmonių, kurios teigia, kad jų plėtrą riboją darbuotojų trūkumas, o tokių įmonių dabar yra penktadalis.

„Darbuotojų trūkumas yra tapęs visuotine verslo problema“, – pastebi A. Škarnulis.

Jis taip pat priduria, kad nors visi kalba apie mažus atlyginimus, jie auga sparčiau nei našumas. Dėl to gali kilti papildomų rizikų šalies ekonomikai. 

„Jei tokia situacija tęsis ir toliau, ji bus netvari“, – įspėja ekonomistas.