Verslas

2019.04.23 07:58

Sodinukų kainos auga, bet pirkėjai pinigų negaili – renkasi vis įmantresnius

Aina Mizgirdė, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.23 07:58

Prekiautojams sodinukais dabar pats darbymetis. Perkami ne tik įprasti augalai, krūmai ir medeliai, ieškoma ir įmantresnių. Labai populiarios šilauogės ir žemaūgiai vaismedžiai. Nors jų kainos vis auga, pirkėjai pinigų aplinkos puošybai negaili. Botanikai sako, kad šį pavasarį dėl sausros sodinukams reikia skirti ypatingą dėmesį. 

Šiaulių rajono gyventoja Stanislava dairosi sodinukų savo sodybai. Moteris sako šalia namų pasodinsianti dekoratyvinį spygliuotį, o sode – uogas nokinsiantį krūmą.

„Gražaus medelio ieškojau, šilauogės, nu daugiau savo sode turiu daug, tik papildymui“, – sako moteris ir priduria, kad pinigų sodinukams tikrai negaili.

Tokių pirkėjų, kaip Stanislava pastarosiomis dienomis netrūksta. Nors sodinukų kainos vis didėja, žmonės medeliui negaili, kad ir šimto eurų. Pirkėjai itin domisi naujomis veislėmis.

Populiariausia – šilauogė, vidutiniškai kainuojanti  apie 10 eurų. Domimasi ir sausmedžiais, vynmedžiais, ožerškiais. Svarbiausia, kad augalai gerai derėtų. Besirenkantys dekoratyvinius augalus žiūri, kad šie būtų gražūs ir nelepūs.

„Tie egzotiški jie tokie labiau  paprastesni, nėra kad ypatingi, o vežam tokius, kurie auga mūsų zonose. Tai būtų tulkmedžiai, šunobelės, gražios savo lapų laja, bukmedžiai. Paprastensių daugiau: berželiai raudonais lapais, klevai raudonais lapais. Svyrantys, kažkaip svyrančių daugiau ieško ir maumedžiai svyrantys, blindės ir lazdynai svyrantys garbanotom šakom“, – sako Sigita Gumbakienė, prekybos tinkle pardavėja.

Pavasarį pradedami puošti ir namų fasadai. Nedidelį gėlių vazonėlį galima nusipirkti už kelis eurus. Perkamiausios spalvingais žiedais žydinčios vazoninės gėlės, madingos ir smilgos.

Sodinimo darbus sunkina pavasario sausra. Štai Šiaulių botanikos sode jau dabar laistomi gėlynai, kad nesulėtėtų augalų vystymasis ir žydėjimas. Ypatingą dėmesį esą būtina skirti sodinukams.

„Net ir trumpam padėjus augalą prie duobės būtina prikasti ar pridengti. Kitas svarbus dalykas yra dirvožemis, jį reikia paruošti specialiai. Maišyti iškastą iš duobės žemę su derlinga žeme“, – teigia Martynas Kazlauskas, ŠU botanikos sodo vadovas.

Pamažu baigiasi ir visą mėnesį trukęs miškasodis. Miškininkai sako, Lietuvoje pasodinę apie 30 milijonų spygliuočių ir lapuočių. Miško žemė taip pat perdžiūvusi, tačiau galimybės palaistyti sodinukus nėra. Todėl naujo miško likimą paliekama spręsti gamtai.

Plačiau – LRT TELEVIZIJOS žinių reportaže nuo 04:45 min.

 

 

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.