Verslas

2013.01.17 22:46

D. Kreivys: su renovacija susiję dalykai ne valdančiųjų sugalvoti

LRT.lt2013.01.17 22:46

Seimas ketvirtadienį patikslino sprendimų dėl daugiabučių namų atnaujinimo projektų įgyvendinimo ir finansavimo priėmimo ir vykdymo tvarką. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Dainius Kreivys teigia, kad su renovacija susiję dalykai, apie kuriuos kalba valdantieji, nėra nei nauji, nei jų pačių sugalvoti.

Seimas ketvirtadienį patikslino sprendimų dėl daugiabučių namų atnaujinimo projektų įgyvendinimo ir finansavimo priėmimo ir vykdymo tvarką. Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys Dainius Kreivys teigia, kad su renovacija susiję dalykai, apie kuriuos kalba valdantieji, nėra nei nauji, nei jų pačių sugalvoti.

„Visa valdančiųjų „nauja programa“ yra senai paruošta įgyvendinti“, – pabrėžia parlamentaras.

Ketvirtadienį priimtomis Valstybės paramos būstui įsigyti ar išsinuomoti ir daugiabučiams namams atnaujinti (modernizuoti) ir Piniginės socialinės paramos nepasiturintiems gyventojams įstatymų pataisomis įtvirtinama, kad sprendimą dėl daugiabučio namo atnaujinimo projekto įgyvendinimo, lėšų skolinimosi daugiabučio namo atnaujinimo projektui parengti ir įgyvendinti ir kreditavimo sutarties sąlygų butų ir kitų patalpų savininkai priims balsų dauguma.

Daugiabučio namo atnaujinimo (modernizavimo) projekto parengimo ir (ar) įgyvendinimo administravimas ir (ar) finansavimo organizavimas butų ir kitų patalpų savininkų susirinkimo sprendimu galės būti pavestas savivaldybės įsteigtam pelno nesiekiančiam ar konkurso tvarka paskirtam fiziniam asmeniui, juridiniam asmeniui ar kitai organizacijai arba jų padaliniams, turintiems teisę verstis atitinkama veikla.

Sutartis su bankais ar kitomis kredito įstaigomis dėl kredito butų ir kitų patalpų savininkų vardu arba savo vardu, veikdamas butų ir kitų patalpų savininkų naudai, sudarys bendrojo naudojimo objektų valdytojas. Jeigu projekto parengimo ir (ar) įgyvendinimo administravimas bus pavedamas savivaldybės įsteigtam pelno nesiekiančiam ar konkurso tvarka paskirtam fiziniam asmeniui, juridiniam asmeniui ar kitai organizacijai arba jų padaliniams, šis asmuo galės sudaryti kreditavimo sutartį su bankais ar kitomis kredito įstaigomis.

Asmenims, turintiems teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, bus apmokamos jiems tenkančios kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokos per kredito sutartyje nustatytą kredito grąžinimo laikotarpį. Nustatant teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją, apmokant jiems tenkančias kiekvieno mėnesio kredito ir palūkanų įmokas, nebus atsižvelgiama į tame pačiame būste gyvenamąją vietą deklaravusių ne savininkų ir jų bendrai gyvenančių asmenų arba vienų gyvenančių asmenų teisę į būsto šildymo išlaidų kompensaciją.

Pagal ketvirtadienį priimtas pataisas padidėjus atnaujinamo ar atnaujinto daugiabučio namo vertei, kredito ir palūkanų apmokėjimas nebus nutraukiamas.

Seimo Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcijos narys D. Kreivys pabrėžia, kad naujas renovavimo modelis – nei naujas, nei Butkevičiaus (Premjeras Algirdas Butkevičius. - ELTA) sukurtas, o su renovacija susiję dalykai, apie kuriuos kalba valdantieji, nėra nei nauji, nei jų pačių sugalvoti.

„Apskritai, kiek matome iš pirmo Vyriausybės veiklos mėnesio, visi valdančiųjų minimi svarbūs darbai ir planai tėra Andriaus Kubiliaus Vyriausybės pradėtų projektų tolesnis įgyvendinimas.

Taip yra ir šiuo konkrečiu būsto renovavimo atveju. Viskas, ką šiuo metu daro valdantieji renovacijos klausimais, – tai Seimui pateikia mūsų sukurto modelio įgyvendinimui būtinas įstatymo pataisas. Noriu pabrėžti, kad pirmas pataisų pateikimas Seimui įvyko dar 2012 m. rugsėjį“, – sako D. Kreivys.

Parlamentaras primena, kad naujų įstatymo pakeitimų pagrindu pirmiausia buvo „Enervizijos" (Energinio efektyvumo didinimo programos) projektas, sukurtas Visagino miestui dar 2011 m. ir skirtas Visagino miesto energinio efektyvumo didinimui daugiabučiuose namuose.

Visagino „Enervizijoje" buvo numatyta, kad būstų savininkams nereikės prisiimti kreditinių įsipareigojimų ir rizikos dėl įgyvendinamų projektų rezultatų, o visą rūpestį ir naštą dėl renovacijos administravimo prisiimtų savivaldybė arba jos tokiam tikslui įkurta įmonė, daugiabučio namo administratoriai.

Kiek vėliau Visagino miesto Enervizijos projektas buvo adaptuotas Zarasų savivaldybės. Rengiant Zarasų „Enervizijos" programą buvo atrinkti 45 daugiausiai energijos suvartojantys daugiabučiai namai, kuriems parengti energinio naudingumo sertifikatai bei atlikti techniniai ir energiniai auditai.

„Visa tai sudarė pagrindą atsirasti pakeitimams įstatymo, kurio projektą ir pateikė 15 Vyriausybė dar praėjusių metų rudenį", - sako parlamentaras.

Taigi visa valdančiųjų „nauja programa" yra senai paruošta įgyvendinti. „Todėl noriu tik priminti, kad renovacijos proceso įgyvendinimas reikalauja nemažai profesionalių ir vadybinių kompetencijų. Tikiuosi, kad valdantiesiems užteks tokių kompetencijų projektą koordinuoti tinkamai. Linkiu, kad p. Mazuronio ambicija renovuoti 500 namų per metus (visose savivaldybėse - po 10-15 namų) būtų įgyvendinta skaidriai ir sėkmingai", - sako D. Kreivys.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.