Verslas

2019.04.22 23:50

Vyriausybė žada didinti atlyginimus: kitąmet bibliotekininkai uždirbs 15 proc. daugiau

LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.22 23:50

Vyriausybės komisija, rengusi ilgalaikį viešojo sektoriaus finansavimo modelį, siūlo didinti mažiausiai uždirbančiųjų algas – tai kultūros, socialiniai darbuotojai, ikimokyklinio ugdymo specialistai. Jiems jau kitąmet planuojama algas didinti 15 proc.

Kiemėnų bibliotekos darbuotoja Violeta Atkočiūnienė teigia, kad vien tik iš atlyginimo neišgyventų.
 
„Vien iš atlyginimo neišgyvenčiau jei ne savo ūkis. Laikom ir gyvulių su vyru ir paukščiai ir daržai savo. Aišku, norisi pakeliauti, bet vėl tie finansai neleidžia. Jeigu bibliotekininko atlyginimas truputį didesnis už minimumą, tai patys supraskit“, – sako ji.
 
Tuo metu profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė viešojo sektoriaus atlyginimus siūlo didinti iki vidutinio šalies atlyginimo.
 
„Mes siūlėme nusistatyti kokių kiekvienam sektoriuje kokių mes algų norėtume, kur mes turime stiebtis ir kur mes turime eiti. Siūlėme tuos atlyginimus pririšti prie vidutinio šalies atlyginimo, nes vidutinis šalies atlyginimas labiausiai atliepia rinkos pokyčius, ekonominę situaciją“, – teigia I. Ruginienė.
 
Situacija kitais metais gali keistis
 
Vyriausybės komisija, rengianti viešojo sektoriaus atlyginimų strategiją, bibliotekininkams turi gerų žinių. V. Atkočiūnienė didesnės algos gali sulaukti jau kitąmet.
 
Vyriausybės vicekancleris Deividas Matulionis pastebi, kad atlyginimai galėtų didėti apie 15 proc.
 
„Pavyzdžiui, kultūros sektoriuje manome, kad atlyginimai turėtų būti didesni, taip kaip ir socialiniame sektoriuje. Ikimokyklinio ugdymo pedagogai turbūt svarbiausi, kur būtų daugiausia keliama, po 15 proc. kitais metais“, – teigia D. Matulionis.

Strategijoje kitais metais mokytojams numatyta papildomai pridėti prie atlyginimo 10 proc. Taip pat planuojama kasmet indeksuoti bazinį dydį.
 
Siūloma ir labiau susieti sektorių apmokėjimą su kokybės rodikliais. Pavyzdžiui, jei mokinių pasiekimai gerėja – daugiau pinigų tektų švietimui. Profsąjungos teigia, kad pirmiausia vertėtų apsispręsti, kokio išvis viešojo sektoriaus reikia Lietuvai.
 
Ekonomistas Romas Lazutka vyriausybės komisijos parengtos viešojo sektoriaus algų strategijos neskuba nurašyti.
 
Jis sako, kad yra per vieną kadenciją neišsprendžiamų problemų, o strategiją galima koreguoti. Tačiau esą be aiškaus situacijos vertinimo, jokios strategijos nepadės.
 
„Pirmiausia reikia detalesnės analizės ir tik paskui didinti atlyginimus“ – svarsto ekonomistas.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.