Verslas

2019.04.22 16:44

JAV nebetaikys išlygų iranietišką naftą importuojančioms šalims

BNS2019.04.22 16:44

JAV nebeatleidinės nuo sankcijų iranietišką naftą importuojančių šalių, pirmadienį pranešė Baltieji rūmai.

Jų pareiškime sakoma, kad Vašingtonas „imasi numatytų veiksmų, kuriais siekiama užtikrinti, kad būtų patenkinama pasaulinė paklausa, iš rinkos pašalinus visą iraniečių naftą“.

JAV diplomatijos vadovas Mike'as Pompeo (Maikas Pompėjas) pirmadienį rytą ruošėsi aptarti šį žingsnį Valstybės departamente. Toks sprendimas reiškia, kad nebus atnaujintos gegužės 2 dieną nustos galioti išlygos, šiuo metu taikomos Kinijai ir Indijai, taip pat JAV sąjungininkėms Japonijai, Pietų Korėjai ir Turkijai.

Šio žingsnio imtasi amerikiečių administracijai griežtinant jau ir taip didelį spaudimą Iranui. Vašingtonas mėgina atkirsti Teheraną nuo visų pajamų, kurias ši valstybė generuoja parduodama naftą.

Išlygos taikomos nuo lapkričio, kai Vašingtonas sugrąžino sankcijas Iranui, JAV prezidentui Donaldui Trumpui (Donaldui Trampui) nusprendus pasitraukti iš 2015 metų istorinio susitarimo dėl Irano branduolinės programos.

Atleidimas nuo sankcijų buvo taikomas ne tik siekiant duoti minėtos valstybėms daugiau laiko atsisakyti iraniečių naftos, bet ir sušvelninti bet kokį galimą poveikį pasaulio energetikos rinkoms, staiga pašalinus iš jų Irano produkciją.

Dabar M. Pompeo teigia, kad suaktyvėjusi naftos gavyba kitose šalyse leis kompensuoti nutrūksiantį iranietiškos naftos importą.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt