Verslas

2019.04.19 15:31

Didysis penktadienis: Europa – atostogauja, Lietuvoje – svarstymai dėl papildomo laisvadienio

Beveik dvidešimtyje Europos valstybių Didysis penktadienis – nedarbo diena.

Išeiginę šiandien turi latviai, estai, vokiečiai, skandinavai. Danijoje nedarbo diena paskelbtas ir Didysis ketvirtadienis, Lenkijoje dirba tik maisto prekių parduotuvės.

Lietuvoje dėl laisvos dienos diskusijos kol kas nėra labai aktyvios. Nors profsąjungos teigia, šį klausimą su darbdaviais sprendžiančios ne vienerius metus, rezultatų  nėra. Pramonininkų konfederacijos vadovas neatmeta, kad  laikas pagalvoti apie laisvą Didįjį penktadienį. Juolab, kad pasak Roberto Dargio, ir šiaip šiandien dalis darbuotojų yra pasiėmę išeiginę,  taip pasiilgindami Velykinį savaitgalį.

Žinios. Kodėl Didysis Penktadienis Lietuvoje – darbo diena?

„Tikrai mes kalbėjome ir ne tik apie Didįjį penktadienį, bet ir kitas šventines dienas, tačiau nuolat mes susiduriame su dideliu pasipriešinimu iš darbdavių pusės. Mūsų pozicija visada lieka nuosekli, mes kovojame už tai, kad mūsų darbuotojai būtų pailsėję, kad mūsų darbuotojai  patyrę tokį emocinį stresą, kuris iš tikrųjų yra nebepakeliamas, daugelis darbuotojų dirba labai dideliais krūviais  ir dėl to mes sakome, pailsėjęs žmogus, susikaupęs emociškai, jis yra žymiai našesnis, jis dirba žymiai produktyviau“, – Profesinių sąjungų konfederacijos pirmininkė Inga Ruginienė.

Savo ruožtu Pramoninkų konfederacijos prezidentas Robertas Dargis sako, kad dėl šio sprendimo reikėtų didesnės diskusijos, tačiau yra specifinių sektorių, kur gamyba nesustoja net ir šventinėmis dienomis, o kaip daryti su tokiais sektoriais – jau atskiras klausimas.

„Reikėtų aišku padiskutuoti ,persižiūrėti mums visą tvarką, kitas laisvas šventes, kiek mes jų čia turime. Bet man atrodo, Lietuva nėra tokia jau persisotinusi šventinėmis dienomis. Kaip ir visi ekonomistai skaičiuoja, kiekviena diena mums yra naudinga, mes kuriame produktą ir taip toliau, kalbos nėra, kad yra ir tų nepertraukiamų gamybų, kurių negali sustabdyti, tarkim pieno produktų gamintojai jų negali nustoti gaminti, nes karvės neišjungsi trims dienoms, kad ji neduotų pieno ir tie procesai būtų nesustabdomi, bet kai kurios gamybos tikrai galėtų  pagalvoti kaip organizuoti kitaip“, – sakė R. Dargis.