Verslas

2019.04.18 12:45

Jakeliūnas apie Lietuvos banko pasiūlymą susitikti: tai vertinu kaip visišką moralinio aklumo požymį

Jonas Deveikis, LRT.lt2019.04.18 12:45

Lietuvos banko valdybos narys Marius Jurgilas ketvirtadienį pasiūlė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto primininkui Stasiui Jakeliūnui susitikti viešai diskusijai dėl VILIBOR. Pastarasis atmetė tokį pasiūlymą bei teigė, kad tai atrodo kaip viešųjų ryšių akcija.

Lietuvos bankas išplatino pranešimą, kuriame rašoma, kad M. Jurgilas kviečia S. Jakeliūnas atvykti į Lietuvos banką bei padiskutuoti dėl kokių priežasčių didėjo VILIOBR indeksas. Pranešime rašoma:

„Viešumoje nerimsta aistros ir ginčai dėl VILIBOR palūkanų indekso ir galimo manipuliavimo. Tačiau, ko trūksta – tai rimtos ekonominės diskusijos. Man – tai artima tema dėl dviejų priežasčių. Visų pirma, esu apsigynęs disertaciją „Tarpbankinė pinigų rinka valiutų valdybos modelyje“, kurioje analizavau tiek Lietuvos, tiek Bulgarijos (irgi valiutų valdybos šalies) tarpbankinės rinkos palūkanų normų ypatumus“, – rašo M. Jurgilas.

„Antra, dirbant Anglijos centriniame banke teko analizuoti LIBOR rinkos palūkanų normas ir galimus neatitikimus. Esu įsitikinęs, kad tik konstruktyvi diskusija gali prisidėti prie tiesos paieškos ir visuomenės informavimo šiuo labai jautriu visiems klausimu. Tad kviečiu viešai diskusijai, kurios metu galėsime išsiaiškinti, kokias paskatas bankai turi krizės metu sukelti palūkanas ir ar tam turime faktinių įrodymų“ – komentuoja M. Jurgilas.

Jis taip pat sako, kad S. Jakeliūną kviečia susitikti Lietuvos banke iš karto po Velykų, antradienį. „Jei ši vieta ar diena dėl kažkurių priežasčių netiktų, – būsiu pasirengęs prisitaikyti“, – pabrėžia M. Jurgilas.

Jakeliūnas: tai viešųjų ryšių žaidimai

Portalui LRT.lt susiekus su S. Jakeliūnu, šis teigė, kad kvietimą iš M. Jurgilo gavo ketvirtadienio rytą, tačiau susitikime nedalyvaus, nes jam tai primena viešųjų ryšių akciją.

„Vyksta viešųjų ryšių žaidimai. Bent aš taip interpretuoju“, – sako S. Jakeliūnas.

Jis taip pat pacitavo atsakymą, kuri nusiuntė M. Jurgilui.

„Įdomus kvietimas, turint omenyje sunkiai suvokiamus epitetus, kuriais jūsų kolegos leido ir toliau leidžia apibūdinti tai, kas daroma Seime. Manau, kad centrinio banko pareigūnams tai nėra leistina. Ar taip nediskredituojama ši svarbi institucija ir jos nepriklausomas statutas?

Įdomu, kaip reaguotų britų parlamentas ir spauda, jei ką nors panašaus sau leistų ponas Markas Carney (Jungtinės Karalystės Centrinio banko vadovas – LRT.lt). Gal norite viešai padiskutuoti apie tai, prieš kalbantis apie konkrečias temas ir problemas. Na, o pasiūlymą diskutuoti Lietuvos banke vertinu arba kaip visišką moralinio „aklumo“ požymį, arba kaip bandymą „trolinti“. Taip jau sutapo, kad tuo metu kai atsiuntėte laišką, buvo publikuotas tekstas apie VILIBOR. Tad jei manote esant prasminga, gal galėtumėte viešai atsakyti į tekste išdėstytus argumentus“, – laiško turinį komentuoja S. Jakeliūnas

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt