Verslas

2019.04.17 21:35

Kova dėl maisto produktų sudėties: nesutaria, kas yra dvejopa kokybė ir kaip ji vertinama

Algirdas Igorius, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2019.04.17 21:35

Europos parlamentas pritarė, kad valstybės narės galėtų taikyti sankcijas įmonėms, kurių vienodai atrodančios prekės, parduodamos skirtingose šalyse, nepagrįstai yra kitokios sudėties. Gamintojai teigia laukiantys paaiškinimo, kas yra dvejopa kokybė ir kaip ji vertinama bei kada produktų skirtumai laikomi reikšmingais.

Prieš pusantrų metų Maisto ir veterinarijos tarnybos atlikti tyrimai parodė, kad Lietuvos ir Vokietijos rinkoms skirti to paties ženklo produktai skiriasi sudėtimi.

Pavyzdžiui, Vokietijos parduotuvėse šaltoji persikų arbata pagaminta su cukrumi, o mūsų šalyje – ne vien cukrus, bet ir fruktozė ar saldiklis steviolio glikozidas.

Įvairių sudėties skirtumų buvo aptikta kituose gėrimuose, bulvių traškučiuose, šokoladiniame kreme, jogurte ar arbatoje. Neatmesta, kad panaši padėtis gali būti ir su pramonės ar švaros prekių gaminiais.

Europos Parlamentas, siekęs, kad tokie atvejai būtų traktuojami kaip nesąžiningos komercijos praktika, vis dėlto nusprendė tokius atvejus traktuoti kaip klaidinančią praktiką. Valstybės kiekvieną atvejį privalės vertinti atskirai.

„ES direktyvoje yra parašyta, kad baudos turi būti veiksmingos, atgrasančios ir proporcingos, tačiau jas turi nustatyti nacionalinės valstybės. Tik šiandien buvo priimtas toks sprendimas. Jeigu užfiksuojama, jog vartotojų teisės buvo pažeistos trijose skirtingose valstybėse ES, tuomet nuobauda gali siekti iki 4 procentų nuo metinės įmonės apyvartos, o jeigu ta apyvarta neaiški, tuomet 2 mln. eurų“, – sako Dovaidas Pabiržis, EP biuro Lietuvoje atstovas.

Vis dėlto gamintojams paliekama teisė vienodai atrodančias prekes skirtigoms rinkoms tiekti skirtingos sudėties, atsižvelgiant į valstybių įstatymus, vietinę ar sezoninę žaliavų pasiūlą. Tačiau vartotojas turi būti informuotas apie skirtumus ir turi galėti lengvai juos atpažinti.

Panorama. Greta Thunberg: klimato kaitos protestai nesustoja

Europos komisijos jungtinių tyrimų centras vis dar tiria 19 bendrijų šalių pusantro šimto produktų. Pasak maisto gamintojų atstovės, tyrimas turi atsakyti, ar skiriasi Rytų ir Vakarų šalims tiekiamų produktų kokybė.

„Direktyvoje labai taip aptakiai išdėstyta, kas tai yra jau klaidininti praktika, todėl manom, kad jungtinio tyrimo centro ataskaita atsakys į daugelį klausimų. Aktualiausi – ar visgi yra ta dvejopa kokybė, ar nėra ir kaip vertinti tą dvejopą kokybę, kokie galimi nuokrypiai, kada yra ženklūs skirtumai, kada yra reikšmingi skirtumai“, – sako Irma Pilipienė, asociacijos „Lietuvos maisto pramonė“ direktorė.

Vartotojų teisių apsaugos bei Maisto ir veterinarijos tarnybos teigia, nėra sulaukusios pirkėjų skundų dėl įsigytų tokių produktų ar prekių. Toks tyrimas gerokai užtruktų.

„Kad galėtum konstatuoti galimai dvigubą kokybę, būtina atlikti tyrimą bent trijose valstybėse narėse. Ką tai reiškia? Tai reiškia, kad į tyrimą turi įsitraukti bent dar dvi šalys ir savo rinkose lygiai taip pat ištirti produktus ir tada juos palyginti. Niekada šiam klausimui nepakaks vienos valstybės narės nei pajėgumų, nei norų, nei galimybių pabaigti oficialios kontrolės tyrimą“, – teigia Ona Keblienė, Maisto ir veterinarijos tarnybos patarėja.

Valstybės narės direktyvos nuostatas privalės įgyvendinti per dvejus metus.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.