Verslas

2019.04.17 09:16

Dėl Jakeliūno kreipėsi į prokurorus: prašo aiškintis, ar nebando paveikti Lietuvos banko veiklos

LRT.lt 2019.04.17 09:16

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto nariai Andrius Kubilius ir Mykolas Majauskas gindami viešąjį interesą kreipėsi į Generalinę Prokuratūrą (GP) dėl Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininko Stasio Jakeliūno galimo piktnaudžiavimo tarnybine padėtimi ir galimai neteisėto bandymo paveikti Lietuvos banko (LB) priimamus sprendimus.

Išsamiai išdėstydami argumentaciją, Seimo nariai prokuratūros prašo imtis veiksmų ginant viešąjį interesą, pradėti ikiteisminį tyrimą ir nustatyti, ar Lietuvos Respublikos Seimo narys, Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas savo veiksmais nepažeidė Lietuvos Respublikos Lietuvos banko įstatymo ir ar minėti veiksmai neatitinka Baudžiamojo Kodekso (BK) 228 (piktnaudžiavimas tarnybine padėtimi ir įgaliojimų viršijimas) ir 288 (kišimasis į valstybės tarnautojo veiklą naudojantis savo įtaka ir siekiant priversti atsisakyti teisėtų veiksmų ar atlikti neteisėtus veiksmus savo ar kitų asmenų naudai) straipsniuose numatytų draudžiamų veikų. Šie BK straipsniai numato ir laisvės atėmimo bausmes.

Pasak parlamentarų, Lietuvos banko, kaip vienos svarbiausių šalies finansinių institucijų nepriklausomumas, yra įstatymu ginamas valstybės ir viešasis interesas. Dėl jam pavestų kritiškai svarbių finansų rinkos priežiūros funkcijų, Lietuvos banko darbas privalo būti apsaugotas nuo bet kokios neleistinos įtakos ir šališkumo.

„Nepaisant Europos Sąjungos ir Lietuvos Respublikos teisės aktuose aiškiai įtvirtintų centrinio banko nepriklausomumą garantuojančių nuostatų, Lietuvos bankas jau kurį laiką patiria neteisėtą spaudimą iš Lietuvos Respublikos Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno, kuris siekia daryti įtaką Lietuvos banko priimamiems sprendimams, nepagrįstai grasina Lietuvos bankui ir jo vadovams ikiteisminiais tyrimais, Lietuvos banko valdybos pirmininkui viešai grasina, kad jis bus atleistas iš pareigų, per žiniasklaidos priemones menkina Lietuvos banko ir jo vadovų reputaciją“, – pabrėžė vienas iš kreipimosi autorių A. Kubilius.

Parlamentarų nuomone, įvertinti turi būti ne tik vieši Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko S. Jakeliūno pareiškimai, bet ir jo susirašinėjimas su Lietuvos banku, kuris gali būti traktuojamas kaip bandymas paveikti šios institucijos priimamus sprendimus, pažeidžiant jos nepriklausomumą.

„Mūsų žiniomis, S. Jakeliūnas Lietuvos banko pirmininkui adresuotame laiške užsiminė apie pageidaujamus Lietuvos banko sprendimus konkretaus finansų rinkos dalyvio atžvilgiu ir užsiminė apie gresiančius nemalonumus. Tikimės, jog Generalinei Prokuratūrai ir visuomenei bus sudaryta galimybė įvertinti šią korespondenciją“, – teigė M. Majauskas.

Parlamentarai jau anksčiau yra išreiškę susirūpinimą pastaruoju metu ypač suintensyvėjusiomis Seimo valdančiosios daugumos atstovų Stasio Jakeliūno, ir jį remiančių Ramūno Karbauskio, Viktoro Pranckiečio  pastangomis menkinti LB reputaciją. Tai svarbiausia šalies institucija, kontroliuojanti bankų sistemą ir užtikrinanti šio sektoriaus stabilumą. Bet koks kišimasis į LB nepriklausomumą gali sukelti neprognozuojamas pasekmes, nerimą Lietuvos ir tarptautinėse finansų rinkose, indėlininkų paniką. Kiekvienos šalies centrinio banko nepriklausomumą gina Europos centrinis bankas.

Seimo nariai darė prielaidą, kad toks neteisėtas elgesys yra susijęs su artėjančiais Prezidento rinkimais, kuriuose dalyvauja Ministras Pirmininkas. Toks veikimas gali būti sietinas ir su bankrutavusio banko „Snoras“ akcininkų bandymu daryti poveikį Lietuvoje, pasitelkiant Seimo narį S. Jakeliūną, ir keršijant banko vadovui Vitui Vasiliauskui už „Snoro“ banko bankrotą.