Verslas

2019.04.15 17:06

Baltarusijos viceministras: Astravo AE paleidimas jau rudenį

Iki fizinio Astravo atominės elektrinės (AE) paleidimo Baltarusijai dar reikės įveikti visą eilę etapų, tačiau, jei visi jie praeis be nenumatytų trikdžių, jėgainę planuojama paleisti šių metų rudenį, parodoje „Atomexpo 2019“ Sočyje žurnalistams sakė Baltarusijos energetikos viceministras Michailas Michadiukas. Viceministras taip pat atskleidė, kad panaudotas branduolinis kuras iš Astravo AE bus vežamas perdirbti į Rusiją.

„Mes judame fizinio paleidimo link, ruošiamės, bet dar reikia įveikti visą eilę etapų. Šiuo metu mes išbandome įrangą, vėliau – hidrobandymai ir įrangos apdorojimas. Pirma atliksime apdorojimą šalčiu, vėliau – karščiu. Po to laukia įrangos revizija. Jei apdorojimo etape nebus netikėtų trikdžių, fizinio paleidimo link judėsime rudenį“, – sakė M. Michadiukas, praneša tut.by.

„Dedame visas pastangas, kad šiemet pirmasis blokas pradėtų veikti“, – tvirtino viceministras.

Paklaustas apie branduolinio kuro įvežimo į jėgainę terminų atidėjimą iš pirmo ketvirčio į trečiąjį, M. Michadiukas patikino, kad branduolinio kuro įvežimas į jėgainę nėra esminis tikslas.

„Jei mes įvežtume (branduolinį) kurą, turėtume dirbti visai kitokiu režimu – užtikrinti fizinę kuro apsaugą ir t.t. Todėl su šiuo reikalu mes neskubame, kad neribotume AE statybų ir montavimo darbų režimo. Kurą įvešime likus mėnesiui iki fizinio paleidimo, kai būsime visiškai jam pasiruošę“, – kalbėjo M. Michadiukas.

Energetikos viceministras taip pat atskleidė ir tai, kaip bus tvarkomas panaudotas branduolinis kuras. M. Michadiuko teigimu, pagal tarpvyriausybinę sutartį tarp Baltarusijos ir Rusijos, panaudotas branduolinis kuras bus vežamas į Rusiją perdirbti, tačiau, tikino jis, šį klausimą spręsti dar per anksti.

„Pirma paleiskime jėgainę, o tada laikykimės tarpvyriausybinės sutarties. Turime apie 10 metų laiko, todėl konkrečios (panaudoto kuro tvarkymo) sąlygos: kur, kada, kuriam laikui bus sprendžiamos vėliau. Iš esmės visa tai mes jau nusprendėme – saugome pas save Baltarusijoje, per 10 metų sukaupiame atitinkamą kiekį panaudoto branduolinio kuro, tada vežame į Rusiją, kur jis perdirbamas. Po to perdirbtas kuras sugrįžta atgal pas mus ir mes jį naudojame, tokia yra pasaulinė praktika“, – kalbėjo M. Michadiukas.

Tariasi, kaip keisis informacija apie galimas atomines avarijas

Susitarimą dėl bendradarbiavimo ir keitimosi informacija apie galimas atomines avarijas su Baltarusija Lietuva tikisi pasirašyti iki atvežant pirmąjį branduolinį kurą į Astravo atominę elektrinę, sako Valstybinės atominės energetikos saugos inspekcijos (VATESI) vadovas. 

Baltarusijos atominės saugos institucija išsiuntė VATESI tokio susitarimo projektą ir laukia atsakymo, ar pastaroji jį pasirašys, skelbia Rusijos naujienų agentūra „Interfax“, cituodama Baltarusijos Branduolinės ir radiacinės saugos departamento („Gosatomnadzor“) vadovę Olgą Lugovskają. 

Pasak M. Demčenkos, dokumentas yra techninis ir susijęs su ankstyvuoju pranešimu apie galimas avarijas.

„Čia jau ne pirmi metai, kai vyksta derybos. Mes jau parengėm praktiškai išsiuntimui eilinį variantą, bet čia eina šneka tik apie ankstyvojo pranešimo apie galimas avarijas susitarimą. Jis jau seniai yra derinamas ir tikimės, kad bus pasirašytas iki branduolinio kuro pristatymo į Baltarusiją“, – BNS sakė Michailas Demčenka.

Pasak VATESI vadovo, šalys derybų procesą dėl informacijos keitimosi siekia atskirti nuo politinių procesų bei akcentuoja, kad sprendimas yra grynai techninis.

„Stengiamės atskirti nuo kitų procesų, nuo politikos. Pasiūlymas yra grynai apie ankstyvąjį pranešimą apie avarijas ir apsikeitimą informacija, kokie ten objektai, kas tuose objektuose gali įvykti. Čia bendras tarpžinybinis susitarimas, su visais jis Lietuvoje suderintas, ir Užsienio reikalų ministerija apie tai žino, ir Energetikos (ministerija – BNS), ir Vyriausybė informuota“, – teigė M. Demčenka.

Pasak jo, įtampa tarp Baltarusijos ir Lietuvos dėl Astravo atominės elektrinės saugumo kiek apsunkina derybas dėl keitimosi informacija.

„Aišku, šiek tiek sunkiau bendram kontekste bendradarbiauti su kolegomis iš Baltarusijos. Bet mes stengiamės tai daryt“, – sakė M. Demčenka.

O. Lugovskaja pirmadienį patvirtino, kad Baltarusija Lietuvai išsiuntė naują pasiūlymą dėl bendradarbiavimo ir informacijos keitimosi atominės energetikos saugos srityje.

„Mūsų kolegos Lietuvoje turėtų jį (pasiūlymą – BNS) apsvarstyti ir pasakyti, ar yra pasiruošę susitarimą pasirašyti“, – Sočyje sakė O. Lugovskaja.

ELTA primena, kad Baltarusija kartu su rusų inžinieriais stato AE netoli Astravo miesto, nuo Vilniaus nutolusio vos per 50 km. Pirmasis elektrinės energinis blokas, planuojama, pradės veikti šių metų pabaigoje, antrasis – 2020-aisiais.

Premjeras Saulius Skvernelis kovo pradžioje laišku kreipėsi į Baltarusijos ministrą pirmininką Sergejų Rumasą su pasiūlymu apsvarstyti galimybę vietoj Astravo AE plėtoti modernią dujinę elektrinę.