Verslas

2019.04.15 12:21

„Brexitui“ stabdant verslą, Didžiosios Britanijos ekonomika remiasi vartotojais

ELTA2019.04.15 12:21

Artėjant „Brexitui“ ir lėtėjant pasaulio ekonomikos augimui, Didžiosios Britanijos ūkis vis labiau remiasi vartotojais ir jų išlaidomis bei verslo investicijomis ir eksportu, praneša „Reuters“.

Penkta pagal dydį pasaulio ekonomika 2018 metais augo 1,4 proc., ir tai buvo silpniausia plėtra per šešerius metus, kuri 2019-aisiais dar labiau sulėtėjo.

Trečiadienį Europos Sąjunga atidėjo „Brexito“ terminą iki spalio pabaigos, bet išlieka didelis skeptiškumas, kad Londono įstatymų leidėjai susitars dėl pasitraukimo. 

Namų ūkių išlaidos augo mažiausiai nuo 2012 metų pabaigos. Dalį jų sulėtėjimo lėmė 2016 metų birželio „Brexito“ balsavimas, kuris nusmukdė svaro vertę ir kilstelėjo infliaciją virš atlyginimų augimo labiausiai nuo 2017 metų.

Tačiau darbo užmokesčio augimas pastaraisiais mėnesiais atsigavo, padėdamas paremti vartotojų išlaidas.

2018 metų pabaigoje tik namų ūkiai ir vyriausybė skatino silpnos Didžiosios Britanijos ekonomikos augimą, o verslo investicijos ir grynoji prekyba jį stabdė. 

Pasak Anglijos centrinio banko vadovo Marko Carney, pasaulio ekonomika patiria vis daugiau sunkumų, kai plėtra vis labiau priklauso nuo vartotojų ir neaišku, kiek ji truks.

Verslas sustabdė savo investicijų planus, kai tapo aišku, kad Didžioji Britanija rengs referendumą dėl narystės Europos Sąjungoje.

Verslas savo investicijų vertę Didžiosios Britanijos ekonomikoje prarado labiausiai nuo 2016 metų birželio referendumo. Nuo tada ji sudarė maždaug 10 mlrd. svarų, palyginti su augimu nuo 2009 metų iki antrojo 2016 metų ketvirčio.

Didžiosios Britanijos gamintojai vis labiau kaupė atsargas, kad apribotų nutolusio investicijų atsigavimo įtaką.

Anksčiau šį mėnesį tyrimas parodė, kad gamintojai padidino medžiagų ir jų dalių atsargas labiausiai per visus pažengusios G7 grupės ekonomikos gyvavimo metus.

Oficialiais duomenimis, atsargos buvo itin padidintos vasarį, nors neaišku, kiek

Ekonomistai nuogąstauja, kad toks atsargų padidinimas viršys gamybą, o tai lems nuosmukį.

Pasitikėjimas Didžiosios Britanijos ekonomikos perspektyvomis silpnėja labiau negu bet kurioje kitoje Europos Sąjungos šalyje, o tai rodo Europos Komisijos duomenys.

Tačiau tai neturėjo didelės įtakos vartotojų išlaidoms, nes namų ūkių biudžetai pasinaudojo spartesniu atlyginimų augimu. Tačiau tai reiškia, kad britai gali susiveržti diržus, jeigu darbo užmokesčio atsigavimas ims buksuoti.

Anglijos centrinis bankas ilgai skelbė, kad mano, jog palūkanų normos turėtų didėti ribotai ir palaipsniui, įvertinant „Brexito“ proceso įtaką. 

Jeigu nežinomybė tęsis dar pastaruosius keletą mėnesių, tikimasi griežtos Anglijos centrinio banko pozicijos, ypač, kai „IHS Markit/CIPS“ pirkimo vadybininkų indeksai yra toli nuo savo ankstesnių lygių.

Anglijos centrinio banko valdybos nariai nori išvengti ekonominės nežinomybės, kuri kelia grėsmę skolinimosi kainų perspektyvoms.

Centrinio banko tyrimas parodė, kad didelė britų dalis, daugiau negu ketvirtadalis, nežino, kokia toliau bus palūkanų normų kryptis.

Populiariausi