Verslas

2019.04.15 11:12

Skvernelis: vyriausybė kreipsis į Generalinę prokuratūrą dėl krizės tyrime surinktos informacijos

ELTA, Kornelija Mykolaitytė, BNS2019.04.15 11:12

Vyriausybė pirmadienio pasitarime nusprendė kreiptis į Generalinę prokuratūrą dėl laikinosios komisijos surinktos informacijos apie 2008–2009 metų krizę, žurnalistams patvirtino ministras pirmininkas Saulius Skvernelis.

„Yra kreipiamasi į Generalinę prokuratūrą dėl dviejų klausimų“, – pirmadienį teigė ministras pirmininkas.

Pasak jo, prokurorų bus klausiama, ar valstybės institucijos, atsakingos už finansinių įstaigų priežiūrą 2008 ir 2009 metais, „tinkamai atliko savo funkcijas, numatytas teisės aktuose“, –rašo BNS.

Teisėsaugos taip pat bus prašoma įvertinti galimą viešojo intereso gynimo poreikį, „nes dėl Viliboro istorijų daugelis žmonių, kurie turėjo kreditus, patyrė nemažus nuostolius“, – kalbėjo S. Skvernelis.

Lietuvos banko valdybos pirmininkas Vitas Vasiliauskas teigia, kad bendradarbiaus su Generaline prokuratūra, nes neturi ko slėpti.

„Galiu užtikrinti, kad bendradarbiausime, neturime ko slėpti: informaciją esame pateikę parlamentinio tyrimo komisijai. Jei bus pareikalauta, ją pateiksime ir Generalinei prokuratūrai. Savo atsakymus į parlamentinio tyrimo metu iškilusius klausimus dėl VILIBOR skelbėme viešai. Lietuvos banko pozicija nesikeičia, – mūsų nuomone, VILBOR pokyčius lėmė ekonominės priežastys. Dėl tuo metu pakilusių palūkanų paskolų gavėjai mokėjo daugiau, o indėlininkai gavo didesnes palūkanas už indėlius“, – sako V. Vasiliauskas.

ELTA primena, kad Seimo Biudžeto ir finansų komitetas (BFK) atlieka tyrimą, kuriuo siekiama ištirti, kokią įtaką Lietuvos viešųjų finansų būklei 2009–2010 metais ir vėliau turėjo 2005-2008 metais vykdyta prociklinė biudžeto politika. Parlamentinio tyrimo metu aiškintasi, ar krizės metu Vyriausybė turėjo galimybių skolintis iš tarptautinių institucijų pigiau, negu tai darė 2009–2012 metais. BFK taip pat tirta, kokią įtaką 2009–2010 metų krizei Lietuvoje turėjo šalyje veikiančių stambiųjų komercinių bankų skolinimo politika ir sprendimai.

Prieš dvi savaites S. Jakeliūnas surengė spaudos konferenciją, kurioje perskaitė Lietuvos banko (LB) valdybos pirmininko Vito Vasiliausko laišką LB darbuotojams ir visuotinio susitikimo su jais videoįrašą, kuriuose V. Vasiliauskas menkinamai atsiliepia apie BFK atliekamą krizės tyrimą.

Be to, S. Jakeliūnas teigė, jog LB, prižiūrėdamas finansų sektorių, per krizę esą neužtikrino, kad skolinęsi žmonės nepermokėtų dėl manipuliacijų VILIBOR indeksu, keičiant paskolų sutartis iš litų į eurus. Pasak S. Jakeliūno, pernai BFK kreipėsi į Lietuvos banką, klausdamas, ar buvo atlikti tyrimai dėl VILIBOR per krizę, o šiemet sausį gautas atsakymas, kad VILIBOR atitiko tuometinę tarptautinę praktiką. Dabar paaiškėjo, kad 2012 metais LB buvo parengęs pažymą šiuo klausimu. Ją LB paviešino po S. Jakeliūno spaudos konferencijos. 

V. Vasiliauskas sakė, kad Lietuvos bankas visą laiką bendradarbiavo su komisija ir teikė informaciją. Tuo metu V. Vasiliausko retorika, kurią kritikavo Seimo BFK pirmininkas, pasak Lietuvos banko valdybos pirmininko, tebuvo jo nuomonė. LB taip pat teigia, kad 2012 metais parengtoje pažymoje dėl paskolų kainodaros trūkumų įvardyti permokėjimai skaičiuoti tik teoriškai, remiantis daugybe prielaidų.

Praeitą savaitę S. Jakeliūnas vyriausybės uždarame pasitarime pristatė situaciją dėl parlamentiniame krizės tyrime renkamos informacijos. 

BFK atliekamą tyrimą buvo planuojama baigti iki šių metų balandžio vidurio. Seimas pritarė BFK siūlymui, kad krizės tyrimo išvadų pateikimas būtų nukeltas iki spalio pabaigos.

Populiariausi