Verslas

2019.04.15 10:30

Vienoje iš „Lietuvos energijos“ įmonių planuojami pokyčiai: darbuotojus įtrauks į įmonės valdymą

Vaida Kalinkaitė-Matuliauskienė, LRT.lt2019.04.15 10:30

„Lietuvos energija“ siekia į savo įmonės stebėtojų tarybą įtraukti darbuotojų atstovą, per spaudos konferenciją pranešė bendrovės generalinis direktorius ir valdybos pirmininkas Darius Maikštėnas. „Energijos skirstymo operatorius“ (ESO) dėl to susitarė su profesinėmis sąjungomis.

„Tas sprendimas tikrai gerai apgalvotas [...], galėčiau pridėti, – ir neišvengiamas, jeigu žiūrėtume į ilgalaikę perspektyvą ir tvarumą. [...] Be darbuotojų įtraukimo ir visuomenės (plačiąja prasme) į strateginį planavimą ir investicinius veiksmus, mūsų veikla nebus tvari“, – spaudos konferencijoje sakė D. Maikštėnas.

Anot D. Maikštėno, profsąjungos taip pat privalo pereiti į naują lygmenį, kad galėtų visu pajėgumu, kaip visavertės partnerės dalyvauti įmonės valdyme.

„Kvalifikuotą, darbuotojų poreikius ir įmonių valdymą suprantantį bei tuo besidomintį atstovą išrinkti siekiame per šiuos metus. Sulaukėme ESO ir „Lietuvos energijos“ pasiūlymo šiame procese suteikti visą reikiamą pagalbą. Esu įsitikinusi, kad šis procesas ir bendradarbiavimas ne tik padės geriau atstovauti darbuotojams, bet ir paskatins stiprėti pačias profesines sąjungas“, – pranešime žiniasklaidai cituojama ESO profesinių sąjungų atstovė Dalia Jakutavičė.

Lietuvos profesinių sąjungų konfederacijos vadovė Inga Ruginienė taip pat pasisakė už darbuotojų galimybę dalyvauti įmonės valdyme. Jos teigimu, tai paprastai suteikia įmonei stabilumo.

„Darbuotojų atstovimas aukščiausiuose įmonės valdymo organuose Europoje nėra naujiena. Mes, Lietuva, siekėme [...] tapti EBPO nariais. Tiesiog ryte pasižiūrėjau, ką ta bendruomenė kalba ir kokia situacija vyrauja Europoje. Galiu pasakyti, kad daugelyje stiprių šalių šis modelis jau veikia. Jeigu imame ne tik Skandinavimą, bet ir Prancūziją, Vokietiją, Austriją, [...] šis modelis pritaikytas“, – tvirtina I.Ruginienė.

Jos teigimu, Lietuvoje tokia praktika kol kas taikoma tik valstybinėse įmonėse, savivaldybėse. 

Kaip teigia D. Maikštėnas, ketinama pakeisti ESO įstatus, kad profsąjungos deleguotas narys taptų visaverčių stebėtojų tarybos nariu: „Jis bus visavertis narys. Tai reiškia, kad jo atsakomybė bus, pradedant nuo to, kad [galės] priimti ir atleisti įmonės vadovą, tvirtinti strategiją, tvirtinti tikslus ir vadovų pasiekimus, jų rodiklius, nuo kurių priklauso jų metinės premijos, tvirtinti didžiausias investicijas, galimas struktūrines reorganizacijas, stambius strateginius projektus. Tai visavertė tarybos nario privilegija ir pareiga.“

Įgyvendinant šiuos pokyčius, tvirtina D. Maikštėnas, siekiama girdėti visų grandžių problemas, kad informacija greičiau pasiektų tarybą.

„Lietuvos energijos“ vadovo teigimu ši praktika kitose grupės bendrovėse kol kas nebus taikoma – siekiama ją pritaikyti vienoje, o tada įgyvendinti ir kitose įmonėse.

ESO pirmadienį pasirašė susitarimą su visomis septyniomis įmonėje veikiačniomis profesinėmis sąjungomis. Juo numatyta įtraukti profesinių sąjungų deleguotą darbuotojų atstovą  stebėtojų tarybą ir kartu siekti abiem pusėm svarbių tikslų.

Šiuo metu įmonės stebėtojų tarybą sudaro trys asmenys. Planuojama šį skaičių padidinti iki penkių, vieną vietą išskiriant darbuotojų atstovui. Tikimasi jį paskirti per trečiąjį metų ketvirtį.

LRT.lt primena, kad vasario pradžioje dėl ESO ir šios įmonės vadovų nepasitikėjimą pareiškė Lietuvos elektros energetikos asociacija. Prezidentei, premjerui ir kai kuriems Seimo nariams išplatintame rašte buvo išreiškiamas nepasitenkinimas ESO investicijomis ir viešaisiais pirkimais.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.