Verslas

2015.06.11 14:59

KT: Vilniui tenkančios GPM dalies ribojimas prieštarauja Konstitucijai

BNS, ELTA2015.06.11 14:59

Vilniui tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies ribojimas prieštarauja Konstitucijai, ketvirtadienį nutarė Konstitucinis Teismas (KT). KT nutarė, kad Konstitucijai prieštarauja neaiškus sumažintos GPM dalis savivaldybėms reglamentavimas.

Vilniui tenkančios gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies ribojimas prieštarauja Konstitucijai, ketvirtadienį nutarė Konstitucinis Teismas (KT). KT nutarė, kad Konstitucijai prieštarauja neaiškus sumažintos GPM dalis savivaldybėms reglamentavimas.

„Nesant įstatymuose nustatytų kriterijų, pagal kuriuos ji turėtų būti apskaičiuojama, tai prieštarauja Lietuvos Respublikos Konstitucijos (...) straipsniams“, – skelbdamas sprendimą, teigė KT pirmininkas Dainius Žalimas.

Atsižvelgdamas į tai, kad Seimas turės priimti patikslintus teisės aktus, teismas nutarė, jog sprendimas įsigalios nuo kitų metų sausio 2 dienos.

„Pagaliau patvirtinta tai, ką sakiau ilgus metus: „Ne Zuokas užaugino skolą, o netikslingas finansavimo paskirstymas, kurio aš niekada negalėjau įtakoti. Tai Seimo ir Vyriausybės kompetencija. Tą šiandien patvirtino ir Konstitucinis teismas“, – savo „Facebook“ paskyroje rašo buvęs meras Artūras Zuokas, kuris dėl mokesčio yra kreipęsis į teismą ir nuolat prašė valdžios padidinti miestui tenkančią GPM dalį.

Prašymą KT 2012 metais pateikusių Seimo narių teigimu, dėl dabartinio ribojimo labiausiai nukenčia Vilniaus interesai, nes jam paliekama tik 48 proc. surenkamo GPM (prašymo pateikimo metu – 40 proc.). Esą žala daroma ne tik miestui ir jo bendruomenei, bet ir visam šalies įvaizdžiui.

KT prašymą pateikė 30 Seimo narių, tarp kurių yra dabartinis eurokomisaras Vytenis Povilas Andriukaitis, Andrius Mazuronis, Algirdas Sysas, Gediminas Kirkilas, Juozas Olekas ir kiti.

Į KT kreipėsi ir Vilniaus apygardos administracinis teismas, nagrinėjantis Vilniaus tarybos prašymą padidinti sostinei tenkančią GPM dalį iki 60 procentų.

Pagal įstatymą Kaunui dabar tenka 94 proc., Klaipėdai – 86 proc., Mažeikių rajonui – 99 proc., kitoms savivaldybėms – 100 proc. jų teritorijose surenkamo GPM.

R. Šimašius: Vilnius tikrai gali atsistoti ant kojų

KT išaiškinimas, kad Gyventojų pajamų mokesčio (GPM) dalies pervedimo savivaldybėms teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai, yra teisingas vilniečių atžvilgiu ir jau nuo kitų metų leis miestui atsistoti ant kojų, sako sostinės meras R. Šimašius.

„Pirmiausia, tai aš labai noriu pasidžiaugti, kad Konstitucinis Teismas iš tikrųjų palaikė teisingumą ir nustatė, man atrodo, Konstitucijos traktavimą ir teisingą, pirmiausia, vilniečių atžvilgiu. Pagrindinė mintis, ką pasakė KT, kad negalima taikyti išlyginamojo mechanizmo ir skirtingo pajamų mokesčio palikimo miestuose ir savivaldybėse tarifų, jeigu tai nėra susiję su labai aiškiai įstatyme nustatytais kriterijais, o tokių aiškių kriterijų KT šiandien rado“, – ketvirtadienį teisme žurnalistams sakė Vilniaus meras.

Tai Vilniui, kuriam lieka mažiausia GPM dalis, anot R. Šimašiaus, reiškia tai, kad skiriama GPM dalis turi būti didesnė.

„Aš manau, kad tai yra absoliučiai teisinga vilniečių atžvilgiu, o kartu sudėjus būtent šitą teisingą vilniečių atžvilgiu sprendimą ir efektyvų finansinių išteklių valdymą, aš manau, kad Vilnius tikrai gali atsistoti ant kojų finansiškai ir užtikrinti geresnę savo paslaugų kokybę miestiečiams“, – kalbėjo R. Šimašius.

KT pasisakė, kad traktavimas, jog GPM dalies pervedimo savivaldybėms teisinis reguliavimas prieštarauja Konstitucijai, visą galią įgijo nuo šių metų sausio 2 d., tad, pasak mero, tai reiškia įpareigojimą Seimui atlikti savo namų darbus ir nustatyti adekvačią GPM dalį bei aiškiais kriterijais paremtą perskirstymo mechanizmą. R. Šimašius prognozavo, kad Vilniaus miesto biudžetas bus adekvatesnis, labiau finansuojamas nuo kitų metų, o tai leis lengviau atsikvėpti, labiau finansuoti einamąsias išlaidas.

„Aš net neabejoju, kad Vilniui tai yra labai rimtas postūmis, kaip minėjau, kartu su atsakingu finansų tvarkymu“, – neabejojo meras.

Klausiamas, ar gali Vilnius tikėtis 100 proc. siekiančio GPM, R. Šimašius aiškino, kad KT aiškiai pasakė, kad galimi įvairūs išlyginimo mechanizmai, bet jie turi būti labai aiškiai paremti vykdomomis savivaldos funkcijomis.

„Tai, jeigu Seimas suras tam tikrų kriterijų, kur neišvengiamai ir būtina yra išlyginti, atsižvelgiant į savivaldos funkcijas, tai galės tą taikyti, bet visiškai akivaizdu, kad šiaip tiesiog nubraukti pusę GPM mokesčio jis nebegali (...)“, – sakė meras. R. Šimašius nenorėjo spekuliuoti, kokie tai kriterijai galėtų būti, tačiau, teismui jų neradus, aiškių nėra. Jis taip pat nesibaimino, kad Seimas tai nespės greitai padaryti – esą parlamentui ne kartą teikti siūlymai dėl GPM didinimo – ir klausimas bus išspręstas dar šioje pavasario sesijoje. R. Šimašius neįvardino, kokio dydžio, jo asmeniniu manymu, Vilniui reiktų skirti tenkančio GPM, tai esą nėra derybų dalykas, o „teisingo, objektyvaus sprendimo paieška“.

„Esu tikras, kad Seimas, gavęs tokį pavedimą iš KT, taip ir padarys“, – neabejojo sostinės meras.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.