Verslas

2013.01.17 11:25

Verslininkai renkasi mažąsias bendrijas

Mažoji bendrija nuo pat atsiradimo praėjusių metų rugsėjį tvirtai užima antrąją vietą pagal steigiamų naujų įmonių skaičių, rašo „Lietuvos žinios“.

Mažoji bendrija nuo pat atsiradimo praėjusių metų rugsėjį tvirtai užima antrąją vietą pagal steigiamų naujų įmonių skaičių, rašo „Lietuvos žinios“.

Nuo praėjusių metų rugsėjo 1 dienos, kai Lietuvoje buvo įteisintos mažosios bendrijos, įregistruota daugiau kaip 1200 tokių įmonių. Daugiausia jų pradėjo veikti Vilniuje, Kaune ir Klaipėdoje. Mažiau šių bendrijų registruota mažesnėse šalies savivaldybėse.

Statistikos departamento duomenimis, naują verslo formą pasirinkusios įmonės daugiausia verčiasi programavimu, elektros gamyba iš vėjo energijos, mažmenine prekyba, statyba, restoranų ir maitinimo verslu, teikia transportavimo, interneto, naujienų rengimo ir reklamos paslaugas.

Laukė tokios galimybės

Nenorėjęs prisistatyti verslininkas iš Klaipėdos LŽ teigė ne vienus metus laukęs galimybės steigti mažąją bendriją. „Tai labai naudinga teisinė forma – individualios veiklos pakaitalas, tik geresnis. Kelerius metus to laukiau“, – sakė jis.

Vertimo, teisines ir įmonių personalo tvarkymo paslaugas teikiantis vyras minėjo, kad steigdamas įmonę rinkęsis tarp uždarosios akcinės bendrovės ir mažosios bendrijos. „Pasirinkau mažąją bendriją, nes jai nereikia įstatinio kapitalo. Norint įsteigti UAB, būtina turėti 10 tūkst. litų įstatinį kapitalą. Savo veiklai neturiu ką pirkti už 10 tūkstančių“, – kalbėjo verslininkas.

Klaipėdietis mažąją bendriją įsteigė ir įregistravo internetu. Tai jis padarė per dvi dienas neišeidamas iš kabineto. „Pirmą dieną užregistruoji pavadinimą, antrą – atidarai įmonę, trečią – pradedi dirbti. Jei sugebi naudotis internetu, įsteigti mažąją bendriją labai paprasta. Jeigu steigiant įmonę reikės notaro paslaugų, kainuos gerokai daugiau“, – aiškino jis. Steigimo, registravimo ir antspaudo gaminimo išlaidos naujos įmonės savininkui atsiėjo apie 300 litų.  

Pagalbą naujiems verslininkams siūlantys konsultantai žada įsteigti ir įregistruoti mažąją bendriją už 650 litų, o su registracijos adresu – už 800 litų. Į šią sumą įeina mažosios bendrijos pavadinimo rezervavimas, steigimo dokumentų parengimas, įmonės registravimas Registrų centre. Už papildomą 60 litų mokestį pagaminamas antspaudas.

Tiesa, skelbimuose primenama, kad pagal galiojančius teisės aktus mažajai bendrijai nenustatytas įpareigojimas turėti antspaudą.

Tinka verslo pradžiai

Kęstutis Stefanovičius iš Rūdiškių (Trakų r.) mažąją bendriją įsteigė praėjusių metų spalio pradžioje. „Tuo metu dar nebuvo galimybės tai padaryti internetu, tad pats bėgiojau ir nešiojau popierius. Kadangi neskubėjau, užtrukau maždaug dvi savaites. Skubant, manau, buvo galima apsisukti ir per savaitę“, – pasakojo vyras.

Verslininkas visas įmonės registravimo ir steigimo procedūras atliko pats, konsultantų nesamdė. Jam tai kainavo apie 500 litų. „Steigiant uždarąją akcinę bendrovę reikia būtinai samdyti direktorių ir buhalterį. Taigi turi būti mažiausiai du darbuotojai. Man tai buvo nelabai priimtina. Individuali įmonė netiko todėl, kad reikia atsakyti savo turtu. Aišku, čia jokia tragedija, bet ar maža kas gali atsitikti. Be to, mažosios bendrijos pradinei veiklai nebūtina turėti pradinio kapitalo ir taikoma supaprastinta buhalterinė apskaita“, pasirinktos verslo formos pranašumus vardijo pašnekovas.

 K. Stefanovičius džiaugėsi ir tuo, kad vienas komercinis bankas jo mažajai bendrijai pasisiūlė pirmais veiklos metais visus pavedimus atlikti nemokamai.

Daugiausia kompiuterių remonto paslaugas teikiantis vyras anksčiau turėjo verslo liudijimą. K. Stefanovičius dirba kitoje įmonėje samdomu darbuotoju, o kompiuterius remontuoja laisvu laiku. „Turiu senų nuolatinių klientų, tad darbo netrūksta“, – neslėpė mažosios bendrijos vadovas ir vienintelis jos darbuotojas. Vyras neatmetė galimybės ateityje samdytis pagalbininką.

Ir šis verslininkas prisipažino laukęs progos steigti naujos teisinės formos įmonę, sekęs informaciją. „Manau, smulkiajam verslui mažoji bendrija yra geriausias variantas – tai tarsi vidurys tarp uždarosios akcinės bendrovės ir individualios įmonės. Ji ypač tinkama verslo pradžiai“, – įsitikinęs kompiuterių meistras.

Paprastas valdymas ir kiti pranašumai

„Mažosios bendrijos teisinė forma akivaizdžiai sudomino verslininkus. Jos patrauklumas – mažųjų bendrijų valdymo paprastumas. Ūkio ministerijos ir kitų institucijų iniciatyva skatinama šios verslo formos plėtra“, – LŽ sakė VĮ Registrų centro (RC) atstovas spaudai Aidas Petrošius.

RC duomenimis, iš viso praėjusiais metais Lietuvoje įregistruota apie 11,6 tūkst. verslo įmonių. Palyginkime: 2011-aisiais šalyje įsteigta beveik 8,5 tūkst. įmonių, o 2010 metais – 6,8 tūkstančio.

„Kaip ir ankstesniais metais, daugiausia Lietuvoje registruojama uždarųjų akcinių bendrovių. Jų kas mėnesį įsteigiama nuo 500 iki 900. Mažosios bendrijos pagal steigiamų naujų įmonių skaičių atsidūrė antrojoje vietoje. Jos į trečiąją poziciją nustūmė individualiąsias įmones, kurių pernai įsteigta beveik 800, arba nuo 40 iki 70 per mėnesį“, – atskleidė A. Petrošius.

Pasak jo, šiuo metu Lietuvoje lengviausia įsteigti ir įregistruoti uždarąją akcinę bendrovę, mažąją bendriją ar individualiąją įmonę, nes RC šių teisinių formų įmonių steigimo bei registravimo procedūras perkėlė į internetą. „Savarankiškai steigiant įmonę internetu nereikia nešti dokumentų notarui. Pats steigimo ir registravimo procesas užtrunka apie dvi dienas ir kainuoja mažiau“, – pažymėjo A. Petrošius.

Faktai

Pagal teisės aktus, individualios įmonės savininkui taikoma neribota civilinė atsakomybė, t. y., jeigu prievolėms įvykdyti neužtenka įmonės turto, savininkas atsako nuosavu turtu. Tuo metu mažosios bendrijos nariui už prievoles numatyta ribota civilinė atsakomybė.      

Mažajai bendrijai, jei įmonė turi ne daugiau kaip 10 darbuotojų ir jos metų apyvarta neviršija 1 mln. litų, taikoma Pelno mokesčio įstatyme nustatyta 5 proc. pelno mokesčio lengvata.

Minimalios išlaidos įsteigus įmonę: privalomas 90 litų per mėnesį sveikatos draudimas už kiekvieną mažosios bendrijos narį ar individualios įmonės savininką; atlyginimas (mažiausiai aštuntadalis etato) uždarosios akcinės bendrovės vadovui.