Verslas

2013.01.17 12:18

Karščiausias Vilniaus taškas – šildymo sąskaita didesnė nei 1000 litų

Andrejus Žukovskis, Diena.lt2013.01.17 12:18

Lauke – minus 20, tačiau Agrastų gatvės gyventojams tai nė motais. Sausį namas atlapotais langais stebina praeivius. Viduje – karšta kaip Afrikoje. Kainuoja šis malonumas nepigiai, tačiau atsisakyti jo ne taip jau paprasta. Šis namas Vilniuje gauna didžiausias sąskaitas už šildymą.

Lauke – minus 20, tačiau Agrastų gatvės gyventojams tai nė motais. Sausį namas atlapotais langais stebina praeivius. Viduje – karšta kaip Afrikoje. Kainuoja šis malonumas nepigiai, tačiau atsisakyti jo ne taip jau paprasta. Šis namas Vilniuje gauna didžiausias sąskaitas už šildymą.

Dirba net sekmadienį

Varvekliais apkibęs stogas, suaižėjusios sienos, pakrypę stogeliai, nukarę elektros laidai – netvarkinga elektros instaliacija bet kada gali virsti gaisro priežastimi. Iš skirtingų namo pusių ketverios durys – atskiri įėjimai į butus. Nepaisant šių trūkumų, namas gana padorus gyventi.

Sekmadienio popietę čia nė gyvos dvasios. Į beldimą atsiliepia tik vienas žmogus – antrame bute gyvenantis vyriškis. „Visi išėjo į frontą?“ – nustebę pasiteiravome vyriškio.

Vyras vardu Nerijus pasirąžo, pratrina akis, nusižiovauja ir prisidega cigaretę. „Visi dirba. Pažiūrėkit, kokios kainos už šildymą. Kaip kitaip apmokėsi sąskaitas, jei nedirbsi septynias dienas per savaitę?“ – retoriškai klausė pašnekovas.

Langai žiemą – praverti

Tolimųjų reisų vairuotojas namie neužsibūna. „Vakar grįžau, išsimiegosiu ir rytoj vėl į reisą. Daugiausia per mėnesį susidaro kokios keturios dienos, kai aš namie. O sąskaitos už šį mėnesį dar negavau, bet jį aiškiai prognozuojama. Jau trejus ar ketverius metus iš eilės žiemą būna mažiausiai 1000 litų“, – pasakojo vyras.

Galima sakyti, kad viena šilta diena namie Nerijui kainuoja 250 litų. Jis ne turtuolis ir gyvena ne viešbutyje. Ir ne Turniškėse. Nerijus – eilinis vairuotojas, gyvenantis viename labiausiai apleistų Vilniaus rajonų – Paneriuose, 1961 m. statybos name, 37 kv. metrų butelyje. Su prabangiausių Vilniaus kvartalų gyventojais, įsikūrusiais erdviuose namuose, jį sieja tik vienas dalykas – sąskaita už šildymą.

Rūkydamas Nerijus buto duris laiko atviras, kaip ir langus. Kitaip gyventi Agrastų gatvėje, anot vairuotojo, neįmanoma – karštis nepakenčiamas. „Lauke – minus 20, atidarau langus ir bute temperatūra nukrenta iki plius 25, kitaip užtrokštume. Taip ir gyvename – vėdinamės visą parą“, – pasakojo Nerijus.

Pavadino kiauriausiu namu

Bendra viso 150 kv. metrų ploto namo „duoklė“ „Vilniaus energijai“ per mėnesį siekia daugiau nei 4 tūkst. litų. „Vilniaus energijos“ savaitraščiui raštu pateiktame atsakyme šis namas įvardijamas kaip kiauriausias sostinėje.

Įmonės atstovas spaudai Nerijus Mikalajūnas tvirtino, kad 2012 m. gruodį 60 kv. metrų būstui Agrastų g. 8 šildyti suvartota 3411,21 kWh energijos.

„60 kv. metrų buto sąskaita siekia 1016 litų“, – informavo N. Mikalajūnas.

N. Mikalajūno bendravardis mūsų pašnekovas Nerijus su tokiu „Vilniaus energijos“ atstovo epitetu, skirtu jo būstui, kategoriškai nesutiko. Jo nuomone, kiauras ne namas, o šilumininkų sąžinė. Be to, minėtoji sąskaita išrašyta toli gražu ne už 60 kv. metrų, o už 37 kv. metrų būsto, kuriame jis gyvena, šildymą.

„Jie sako, kad, norint mažesnių sąskaitų, reikia renovuoti namą. O kam jį renovuoti? Pas mus įstatyti plastikiniai langai, ir turim laikyti juos atidarytus, nes kitaip karštis neįmanomas. Kiek kartų kreipėmės, prašėme sumažinti šildymą, prisukti, bet jie sako, kad tai minimumas. Ir tas 1000 litų yra už 37 kv. metrus, gali atvažiuoti ir pamatuoti, jei jiems atrodo, kad čia – 60“, – skėsčiojo rankomis pašnekovas.

Nesulaukia namo administratoriaus

Šilumos įvadas, kuris pagal galiojančius įstatymus yra gyventojų nuosavybė, Agrastų gatvėje akylai saugomas namo administratoriaus „Naujininkų ūkio“. Geležinės durys uždarytos, o gyventojai jau ne pirmus metus negali išsikovoti teisės bent akies krašteliu žvilgtelėti, kas už jų darosi.

„Jie čia ateina tada, kai niekas nemato, reguliuoja ką nori. Kai mes norime – prisikviesti jų neįmanoma“, – dėstė Nerijus.

Keisčiausia, kad gretimo 6-u numeriu pažymėto namo gyventojų sąskaitos kone perpus mažesnės. „Man aiškino taip: mūsų namas paskutinis, todėl šiluma neturi kur grįžti“, – dėstė pašnekovas.

Mūrys savo krosnį

Keturi namo gyventojai retai kada susitinka, dar mažiau laiko jie turi šildymo rūpesčiams aptarti. Keliolika tūkstančių litų per pastaruosius kelerius metus „Vilniaus energijai“ sumokėjęs vilnietis Nerijus tvirtino, kad finansinę naštą kenčia paskutinius metus.

„Kaip būdavo visus tuos metus? Šildėsi tik šuo ir mano draugė, nes aš pats – nuolat reisuose. Vasarą bus truputį laisviau, eisiu, rašysiu prašymą, kad atjungtų mane nuo to centrinio šildymo. Statysiu katilą, kūrensiuos pats ir turbūt sąskaita bus 10 kartų mažesnė“, – tikino pašnekovas.

Pasak Nerijaus, jeigu ne noras turėti savo nekilnojamojo turto, kur tavęs kas nors laukia, seniai būtų buvę galima „Vilniaus energijai“ dovanojamus pinigus iškeisti į geresnes gyvenimo sąlygas. „Tėvų būstas, negi dabar imsiu ir parduosiu. Tikrai kovosiu už jį“, – kaip kirviu nukirto tolimųjų reisų vairuotojas.

Pakomentavo namo būklę

Vartotojų konfederacijos prezidentas, sovietmečiu daugiabučius projektavęs inžinierius-statybininkas Kornelijus Papšys su žurnalistais apsilankė ir Agrastų gatvėje bei pakomentavo didžiausią šildymo sąskaitą gaunančio daugiabučio būklę. Jo akimis, namas netobulas, tačiau pateikta sąskaita visiškai neadekvati esamai padėčiai.

„Taip, matyti, kad gero šeimininko namas neturi. Laidai netvarkingi, sienos suskilusios, tikėtina, kad dalis šilumos pro stogą išgaruoja, nes yra varveklių. Vis dėlto sienų papildomai šiltinti nereikia, nes jos 75 centimetrų storio, mūrinės. Langai sudėti plastikiniai, jie taupo šilumą“, – namo pranašumus ir trūkumus vardijo pašnekovas.

Apžiūrėjęs aplinką, K. Papšys nustatė, kad prastai izoliuotas namo šilumos įvadas, be to, pažeidžiamos taisyklės, nes gyventojai negali kontroliuoti į namą tiekiamos šilumos kiekio.

„Namo administratorius „Naujininkų ūkis“ turi kartą per savaitę čia apsilankyti, bet iš visko matyti, kad jie čia nė velnio nesilanko. O, be to, ir gyventojų neprileidžia. Šilumos įvadas izoliuotas prastai, nes šaligatviai atitirpę. Gretimame name jis išvis lauke. Pažeidimų daugybė, o už juos visus verčia mokėti gyventojus“, – apibendrino pašnekovas.

„Vilniaus energijos“ statistika:

Suvartotos šilumos kiekis ir sąskaitos taupiausiems ir išlaidžiausiems namams Vilniuje (60 kv. metrų ploto būstui)

Agrastų g. 8 – 3411,21 kWh, sąskaita – 1016 litų.

Sviliškių g. 4 – 552 kWh, sąskaita – 164 litai.

Renovuotas Žirmūnų g. 3 namas (1964 m. statybos) – 609,5 kWh, sąskaita 182 litai.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.