Verslas

2015.06.10 12:26

Dėl dirbančiųjų profesinės sąjungos sieks iškovoti dar daugiau

LRT.lt 2015.06.10 12:26

Vakar LR Vyriausybė perdavė socialinio modelio likimą į Seimo rankas. Vis dėlto Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) tikisi, jog Seimas grąžins jį Vyriausybei tobulinti, bus atsižvelgta į socialinių partnerių reikalavimus ir dokumentų projektai iki galo bus suderinti su LR trišale taryba.

Vakar LR Vyriausybė perdavė socialinio modelio likimą į Seimo rankas. Vis dėlto Lietuvos profesinių sąjungų konfederacija (LPSK) tikisi, jog Seimas grąžins jį Vyriausybei tobulinti, bus atsižvelgta į socialinių partnerių reikalavimus ir dokumentų projektai iki galo bus suderinti su LR trišale taryba.

Nepaisant labai žalingos Vyriausybės skubos, LPSK pirmininkas Artūras Černiauskas, teigia, kad pavyko pasiekti labai svarbių pakeitimų: iškovotos didesnės nei siūlyta išeitinės išmokos, pasirūpinta, jog būtų paliktos ilgesnės atostogas pedagogams ir gydytojams, į kodeksą grąžintos garantijos neįgaliesiems, vaikus auginantiems tėvams bei priešpensinio amžiaus darbuotojams, teigiama pranešime spaudai. 

„Vyriausybė labai skubėjo priimti naują socialinį modelį, todėl nepavyko sutarti dėl visų kodekso straipsnių, dalies jų net neturėjome galimybės apsvarstyti. Tačiau galime pasidžiaugti, kad, atstovaujant darbuotojams, pavyko jiems iškovoti daugiau garantijų. Kita vertus, tikimės, kad nugalės sveikas protas, projektas bus grąžintas ir naujasis Darbo kodeksas netaps dar viena „kreivai sukaltu“ įstatymu. Gal jau laikas atsisakyti praktikos, kad vos tik priimamas įstatymas, reikia priimti ir jį taisančius poįstatyminius aktus“, – vylėsi kalbėjo Artūras Černiauskas.  

Pasak LPSK lyderio, profesinės sąjungos prieštaravo išeitinių išmokų mažinimui. Dabartiniame kodekse maksimali išmoka yra 6 mėn. vidutinio darbo užmokesčio (VDU). Kodekso rengėjai siūlė vieną, bet pavyko susitarti dėl dviejų. „Tačiau derybos dėl jų nebaigtos, tikimės, kad pavyks susitarti daugiau. Be to, siekiame, kad išeitinės išmokos būtų mokamos iš tam tikro fondo, pavyzdžiui, Garantinio “, – teigė A. Černiauskas.

Daug diskusijų sukėlė atleidžiamų darbuotojų įspėjimo terminas: pirminiame naujo DK variante siūlyta 0,5–1 mėnuo. Sutarta, jog bendras įspėjimo terminas bus mėnuo, jei darbuotojas dirbo įmonėje iki vienerių metų – dviejų savaičių. Tačiau profesinių sąjungų rūpesčiu grąžintos garantijos vaikus auginantiems tėvams ir ikipensinio amžiaus darbuotojams bei neįgaliesiems: pirmosioms dviem kategorijoms terminas dvigubėja (atitinkamai 2 mėn. ir 1 mėn.), trečiajai – trigubėja (3 mėn. ir 1,5 mėn.). 

Profesinės sąjungos taip pat pasirūpino, jog ilgesnės atostogos, kaip yra ir dabar, liktų mokytojams, gydytojams, lakūnams ir pan. – t. y. tiems, kurių darbas susijęs su didesne nervine, emocine, protine įtampa ir profesine rizika, taip pat kurių darbo sąlygos yra specifinės. 

Be to, profesinės sąjungos pasiekė:

Neliko privalomųjų vienos valandos viršvalandžių;

Kad būtų išsaugoma darbo vieta, kol vaikui sueis treji metai (kodekso rengėjai siūlė keturis mėn.);

Iš naujo DK išbraukti darbo santykių ypatumai su pedagogais, profesionaliais sportininkais ir kultūros darbuotojais, nes netikslinga išskirti šias grupes;

Į darbo laiko sąvoką įtrauktas privalomųjų medicinos apžiūrų, prastovų, nušalinimo nuo darbo laikas;

Kad už naktinį darbą, viršvalandžius ir pan. būtų skaičiuojamas ne nuo tarifinio, kaip siūlyta, o vidutinio darbo užmokesčio;

Pasak LPSK vadovo Artūro Černiausko, dabar profesinės sąjungos kreipsis į LR Seimo frakcijas, kurioms pateiks prieš garantijų mažinimą pasirašytą peticiją. Iš viso surinkta apie 60 tūkst. Lietuvos dirbančiųjų parašų. Jis taip pat neatmetė didesnių protesto akcijų galimybės.