Verslas

2015.09.08 13:45

Valandos darbo sąnaudos pirmą ketvirtį didėjo

ELTA 2015.09.08 13:45

Pirmą šių metų ketvirtį, palyginti su 2014 m. ketvirtuoju, vienos dirbtos valandos darbo sąnaudos pramonės, statybos ir paslaugų įmonėse (įskaitant ir individualiąsias), įstaigose ir organizacijose, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo 1,1 proc., iš jų verslo įmonėse – 1,2 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas.

Pirmą šių metų ketvirtį, palyginti su 2014 m. ketvirtuoju, vienos dirbtos valandos darbo sąnaudos pramonės, statybos ir paslaugų įmonėse (įskaitant ir individualiąsias), įstaigose ir organizacijose, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, padidėjo 1,1 proc., iš jų verslo įmonėse – 1,2 proc., praneša Lietuvos statistikos departamentas.

Darbo sąnaudos labiausiai didėjo finansinės ir draudimo veiklos bei profesinės, mokslinės ir techninės veiklos (po 3,1 proc.), kitos aptarnavimo veiklos (3 proc.), švietimo (2,4 proc.), transporto ir saugojimo (2,3 proc.) bei apdirbamosios gamybos (1,7 proc.) įmonėse, įstaigose ir organizacijose, o labiausiai mažėjo – meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo veiklos (3 proc.) bei kasybos ir karjerų eksploatavimo (1,3 proc.) įmonėse, įstaigose ir organizacijose.

Vienos dirbtos valandos darbo sąnaudų augimą, pašalinus sezono ir darbo dienų skaičiaus įtaką, 2015 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su 2014 m. ketvirtuoju ketvirčiu, tam tikrose ekonominės veiklos rūšių įmonėse lėmė didesnės nereguliarios premijos, priedai, priemokos ir vienkartinės piniginės išmokos (finansinėje ir draudimo veikloje), mažesnis dirbtų valandų skaičius bei kitos priežastys.

Per metus (2015 m. pirmąjį ketvirtį, palyginti su tuo pačiu 2014 m. ketvirčiu) vienos dirbtos valandos darbo sąnaudos pramonės, statybos ir paslaugų įmonėse padidėjo 5,9 proc. (2014 m. ketvirtąjį ketvirtį – 5,2 proc.), iš jų verslo įmonėse – 6 proc.

Per metus valandos darbo sąnaudos augo visų veiklos rūšių įmonėse, o labiausiai – meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo veiklos (9,8 proc.), administracinės ir aptarnavimo veiklos (9,5 proc.), apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veiklos (8 proc.), apdirbamosios gamybos (7,8 proc.), profesinės, mokslinės ir techninės veiklos (6,9 proc.), švietimo (6,8 proc.) bei informacijos ir ryšių (6,3 proc.) įmonėse, įstaigose ir organizacijose.

Vienos dirbtos valandos bruto darbo užmokestis ir išmokos natūra pramonės, statybos ir paslaugų įmonėse per metus padidėjo 6,1 proc., iš jų verslo įmonėse – 6,4 proc. Kitos darbo sąnaudos (socialiniai darbdavio įnašai ar įmokos) per metus padidėjo 5,3 proc., iš jų verslo įmonėse – 5 proc.

Per metus valandos bruto darbo užmokestis ir išmokos natūra sparčiausiai augo meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo veiklos (10,2 proc.), informacijos ir ryšių (8,8 proc.), administracinės ir aptarnavimo veiklos (8 proc.), apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veiklos (7,8 proc.), statybos (7,7 proc.), apdirbamosios gamybos (7,3 proc.), profesinės, mokslinės ir techninės veiklos (6,9 proc.), nekilnojamojo turto operacijų (6,8 proc.) bei švietimo (6,7 proc.) įmonėse, įstaigose ir organizacijose.

2015 m. pirmąjį ketvirtį kitos darbo sąnaudos sparčiausiai didėjo administracinės ir aptarnavimo veiklos (13,6 proc.), apdirbamosios gamybos (9 proc.), meninės, pramoginės ir poilsio organizavimo veiklos (8,7 proc.), apgyvendinimo ir maitinimo paslaugų veiklos (8,6 proc.), kitos aptarnavimo veiklos (7,1 proc.), profesinės, mokslinės ir techninės veiklos (7 proc.) bei švietimo (6,8 proc.) įmonėse, įstaigose ir organizacijose.