Verslas

2013.01.17 08:21

Sudaryta darbo grupė, peržiūrėsianti mokesčių sistemą

ELTA 2013.01.17 08:21

Trečiadienį Vyriausybėje sudaryta darbo grupė, peržiūrėsianti esamą mokesčių sistemą. Jai vadovaus premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjas finansų klausimams Stasys Jakeliūnas. 

Trečiadienį Vyriausybėje sudaryta darbo grupė, peržiūrėsianti esamą mokesčių sistemą. Jai vadovaus premjero Algirdo Butkevičiaus patarėjas finansų klausimams Stasys Jakeliūnas.

Darbo grupę sudaro Lietuvos pramonininkų konfederacijos Ekonomikos ir finansų departamento direktorius Sigitas Besagirskas, Vilniaus universiteto profesorius Romas Lazutka, Lietuvos laisvosios rinkos instituto vyresnioji ekspertė Kaetana Leontjeva, Investuotojų forumo Mokesčių grupės vadovas Kęstutis Lisauskas, Finansų ministerijos Mokesčių departamento direktoriaus pavaduotoja Daiva Brasiūnaitė, Finansų ministerijos Fiskalinės politikos departamento Planavimo ir analizės skyriaus vedėja Audronė Miknevičienė, Lietuvos smulkiojo ir vidutinio verslo tarybos mokesčių ekspertė Dangutė Pranckėnienė ir Lietuvos prekybos, pramonės ir amatų rūmų asociacijos mokesčių ekspertas Artūras Kapitanovas.

Paklaustas, kodėl sudarytoje darbo grupėje nėra nė vieno bankų eksperto, A. Butkevičius atsakė, jog, nors jie tiesiogiai jos veikloje ir nedalyvaus, tačiau atliks ekspertų iš šalies funkciją.

„Jie tikrai nenori dalyvauti tiesiogiai darbo grupėje, bet jie sutiko retkarčiais dalyvauti jos pasitarimuose ir išsakyti savo mintis“, – trečiadienį po Vyriausybės pasitarimo žurnalistams sakė A. Butkevičius.

Ministras Pirmininkas priminė, jog darbo grupei yra suformuluotos dvi užduotys – įvertinti dabartinę mokesčių sistemą ir rasti būdų sumažinti apmokestinimą darbo pajamoms.

„Dvi užduotys – įvertinti dabartinę mokesčių sistemą, t. y. išsiaiškinti, kokia dalis yra perskirstoma nuo BVP, ir įvertinti nacionalinio biudžeto pajamų struktūrą pagal atskirus mokesčius. Antra užduotis – siekti sumažinti apmokestinimą darbo pajamoms“, – detalizavo premjeras.

A. Butkevičius pažymėjo, jog S. Jakeliūnas darbo grupės išvadas jam asmeniškai įteikti turi iki balandžio 30 d.

„Po to bus tai pateikta politinei tarybai, tada – Seime esančioms frakcijoms valdančiojoje daugumoje ir opozicijai“, – eigą papasakojo A. Butkevičius.  

Darbo grupei vadovaujantis S. Jakeliūnas teigia, jog per pirmąjį etapą ketinama ieškoti galimybių, kaip sumažinti darbo pajamų apmokestinimą, kaip būtų galima keisti smulkaus ir vidutinio verslo apmokestinimo tvarką, taip pat bus aiškinamasi, ar verta keisti pridėtinės vertės mokesčio tarifą būtiniesiems maisto produktams.

„Darbo grupė, atsižvelgdama į būtinus sistemos veikimo principus - efektyvumą, paprastumą, teisingumą ir konkurencingumą, taip pat formuluos ir teiks Vyriausybei siūlymus dėl gilesnės mokesčių sistemos pertvarkos - tai bus antrasis veiksmų etapas. Galimos siūlymų sritys - mokesčių skaičiaus ir mokesčių administravimo naštos mažinimas, mokesčių progresyvumo didinimas, mokesčių tarifų bei dydžių keitimas“, – sako jis.

Pasak patarėjo, siūlomų mokestinių sprendimų visuma turi būti subalansuota ir negali didinti bendro valstybės biudžeto deficito. Be to, bus siekiama rasti bendrą sutarimą tarp įvairių institucijų ir organizacijų. Į antrojo etapo klausimus darbo grupės turės atsakyti iki 2013 m. birželio 30 d.