Verslas

2015.09.08 13:45

J. C. Junckeris nebeatsiliepia į Graikijos premjero skambučius: nėra ką aptarinėti

BNS 2015.09.08 13:45

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris sekmadienį sakė, kad Graikija, atmetusi savo kreditorių reikalavimus, kol kas nepateikė alternatyvių reformų sąrašo.

Europos Komisijos pirmininkas Jeanas-Claude`as Junckeris sekmadienį sakė, kad Graikija, atmetusi savo kreditorių reikalavimus, kol kas nepateikė alternatyvių reformų sąrašo.

„Alexis Tsipras, mano draugas, pažadėjo, kad iki ketvirtadienio vakaro pateiks antrą alternatyvų pasiūlymą ... Niekada negavau šio alternatyvaus pasiūlymo“, – sakė J.-C.Junckeris.

Graikijos radikalių kairiųjų vyriausybė ir jos kreditoriai – Tarptautinis valiutos fondas (TVF), Europos Sąjunga (ES) ir Europos centrinis bankas (ECB) – penkis mėnesius derėjosi dėl paskutinės, Atėnams labai reikalingos 7,2 mlrd. eurų išmokos pagal ankstesnę finansinės pagalbos programą.

Laikui senkant, kreditoriai šią savaitę pateikė Graikijai pasiūlymą, kuris buvo parengtas be Atėnų, per susitikimą Berlyne.

Graikijos premjeras A.Tsipras ketvirtadienį ryte sakė, kad jame esama „punktų, kurių niekas nelaikytų pagrindu diskusijoms“, ir kad pačios Graikijos reformų planas lieka „vieninteliu realiu planu ant stalo“.

Kitą dieną jis parlamentui sakė, jog „aišku, kad Graikijos vyriausybė jokiomis aplinkybėmis negali sutikti su absurdiškais pasiūlymais“.

„Draugai turi laikytis minimalių taisyklių“

J.-C.Junckeris savo ruožtu šeštadienį atmetė A. Tsipro prašymą pasikalbėti telefonu. Pranešta, jog atstovas sakė, kad atsižvelgiant į pažangos nebuvimą „nėra ką aptarinėti“.

„Aleksis Tsipras yra mano draugas, bet draugai turi laikytis minimalių taisyklių“, – sakė J.-C. Junckeris Didžiojo septyneto (G-7) viršūnių susitikimo Bavarijoje užkulisiuose.

Jis pridūrė, kad „norėtų pamatyti alternatyvų graikų pasiūlymą“ ir norėtų „turėti laiko jį detaliai išstudijuoti“.

40-metis A. Tsipras yra spaudžiamas griežtosios linijos šalininkų savo radikalioje kairiojoje partijoje „Syriza“, kurie ragina tvirtai atmesti reikalavimus Atėnams dar labiau susiveržti diržus.

Atėnai turėjo iki penktadienio grąžinti TVF 300 mln. eurų, bet ketvirtadienio vakarą paskelbė apjungsiantys visus keturis mokėjimus, kuriuos šalis birželį turi pervesti Tarptautiniam valiutos fondui – iš viso 1,6 mlrd. eurų. Šios lėšos turi būti pervestos ne vėliau negu birželio 30 dieną.

Trumpam išvengusi nemokumo grėsmės Graikija laimėjo šiek tiek daugiau laiko deryboms su savo skolintojais – ES, TVF ir ECB – kurie reikalauja, kad Atėnai įsipareigotų vykdyti alinančias reformas mainais į minėtą 7,2 mlrd. eurų išmoką.

Daugelis būgštauja, kad Graikijos bankrotas gali sukelti virtinę įvykių, kurie vestų prie chaotiško šalies pasitraukimo iš euro zonos.