Verslas

2013.01.16 09:08

Baltijos šalių žemdirbiai nesutinka su nauju pereinamuoju laikotarpiu suvienodinti tiesiogines išmokas

LRT.lt2013.01.16 09:08

Baltijos šalių žemdirbiai teigia nesutinkantys su Europos Komisijos (EK) planuojamu nauju pereinamuoju laikotarpiu, kol bus suvienodintos tiesioginės išmokos senųjų ir naujųjų Europos Sąjungos (ES) narių ūkininkams.

Baltijos šalių žemdirbiai teigia nesutinkantys su Europos Komisijos (EK) planuojamu nauju pereinamuoju laikotarpiu, kol bus suvienodintos tiesioginės išmokos senųjų ir naujųjų Europos Sąjungos (ES) narių ūkininkams.

Baltijos šalių žemdirbių organizacijų atstovai antradienį susitiko su Prezidente Dalia Grybauskaite ir pristatė bendrą savo poziciją dėl ES Bendrosios žemės ūkio politikos po 2013 m. Žemdirbiai tikisi, jog valstybių vadovai apgins jų interesus derybose dėl 2014–2020 m. finansinės perspektyvos.

„Mūsų žemdirbiai iš tikrųjų nesupranta tokio dalyko, kaip naujas pereinamasis laikotarpis. Buvo 2007–2013 m. laikotarpis, kur supratome, kad turime prisitaikyti prie tam tikrų ES reikalavimų, turime įvykdyti tam tikrus uždavinius (...). Šiandien galime pasakyti, kad praktiškai viską esame įvykdę. Nelabai suprantame, kad pereinamasis laikotarpis vėl nuo 2014 iki 2020 m. tęsis. Mūsų akcentas lieka tas, kad tokio periodo neturėtų būti, kad jis iš tikrųjų turi prasidėti nuo 2014 m.“, – po susitikimo žurnalistams sakė Žemės ūkio rūmų pirmininkas Andriejus Stančikas.

Kita vertus, A. Stančikas sakė, kad tai derybinė pozicija, o kaip pavyks susiderėti, neaišku.

Pasak jo, netolygios ir diskriminacinės išmokos Baltijos šalių žemdirbiams iškreipia konkurencines sąlygas gamyboje, dėl to Baltijos ūkininkai pralaimi parduodami produkciją užsienio rinkose, kenčia darbo jėga.

Žemdirbiai reikalauja, kad biudžetas užtikrintų maisto produktų tiekimą, užimtumą kaimo vietovėse ir žemės ūkio sektoriaus bei kaimo vietovių konkurencingumą ir stabilumą, kuris padėtų pasitikti ateities iššūkius.

Ūkininkai teigia, kad Baltijos šalių žemdirbiams mokamų tiesioginių išmokų lygis jau nuo 2014 m. sausio 1 d. be jokių pereinamųjų laikotarpių būtų lygus ES vidurkiui arba kiek įmanoma jam artimas. Be to, biudžetas turi užtikrinti reikiamą finansavimą tiesioginėms išmokoms ir kaimo plėtros politikai.

Turi būti skatinama tvari žemės ūkio ir kaimo vietovių plėtra ES. Tam, kad būtų žymiai pagerinta Baltijos šalių žemės ūkio struktūra, kaimo plėtros finansavimas Baltijos šalyse negali būti mažesnis nei yra dabartinėje daugiametėje finansinėje perspektyvoje.

„Mūsų siekis yra išmokos maksimaliai arti vidurkio. Aišku, tikslas yra vidurkis, bet greičiausiai tai nerealu, ir kuo trumpesnis pereinamasis laikotarpis arba jo iš viso neturėtų būti“, – pabrėžė Žemės ūkio rūmų pirmininkas.

Europos Komisijos siūlymu, nuo 2014 m. tiesioginių išmokų žemdirbiams Europos vidurkis yra 268 eurai už hektarą. Baltijos šalių ūkininkams siūlo 144 eurus už hektarą.

Latvijos ūkininkų parlamento tarybos vicepirmininkė Maira Dzelzkalėja pabrėžė, kad pastarąjį pusmetį latviai, lietuviai ir estai dirbo išvien.

„Mes parodėme Europai, kad šitas Baltijos šalių klausimas yra ne vienodo mokėjimo klausimas, o tai svarbi problema. Aišku, šiuo metu finansinė situacija sudėtinga, šiandien diskutavome, kad šiuo metu ne taip lengva išspręsti mūsų problemas, bet kiekvienas Europoje supranta jas, sako, kad einame teisingu keliu“, – kalbėjo latvė.

M. Dzelzkalėjos teigimu, ūkininkai yra pasiryžę remti savo vyriausybes siekiant geriausio rezultato artimiausiais mėnesiais.

Baltijos šalių žemdirbiai toliau per Briuselyje vyksiančius Europos Vadovų Tarybos posėdžius žada rengti protesto akcijas, tačiau šį kartą jose dalyvaus daugiau jaunimo. Latvijoje, Lietuvoje ir Estijoje žadama vykdyti laužų akcijas.

Prezidentės D. Grybauskaitės pranešime, išplatintame po susitikimo su žemdirbiais, sakoma, kad visos trys Baltijos šalys turi laikytis kartu ir vieningai ginti savo interesus: „Bendromis jėgomis sieksime, kad būtų mažinami didžiuliai žemės ūkio išmokų skirtumai tarp ES narių ir mūsų žemdirbiai galėtų vienodomis sąlygomis konkuruoti su kitų šalių ūkininkais. Laukia sunkios derybos, todėl tvirtas Jūsų palaikymas yra labai svarbus siekiant geriausio rezultato“.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.