Verslas

2015.06.02 13:28

Rusija kuria planus, kaip gelbėtis nuo Vakarų sankcijų

DELFI.lt2015.06.02 13:28

Rusija nusprendė imtis iniciatyvos ir sugriauti doleriais išreikštą vienpolį pasaulį. Pirmiausia ji bandys sukurti alternatyvą Pasaulinei tarpbankinių finansinių telekomunikacijų organizacijai (SWIFT) – Vakarų finansų stuburui, kasdien atliekančiam finansinių operacijų už 6 mlrd. dolerių, rašo forbes.com.

Rusija nusprendė imtis iniciatyvos ir sugriauti doleriais išreikštą vienpolį pasaulį. Pirmiausia ji bandys sukurti alternatyvą Pasaulinei tarpbankinių finansinių telekomunikacijų organizacijai (SWIFT) – Vakarų finansų stuburui, kasdien atliekančiam finansinių operacijų už 6 mlrd. dolerių, rašo forbes.com.

Kai kurie prieš Rusiją nusiteikę Europos politikai paragino pašalinti Rusijos bankus iš SWIFT sistemos. Priežastis? Ukraina. Ši šalis, apie kurią nebuvo kalbama nuo pat senosios Sovietų Sąjungos laikų, įvarė pleištą tarp Rusijos ir Vakarų pasaulio.

Kai prieš šešerius metus Barackas Obama buvo išrinktas JAV prezidentu, buvo pasigirdę kalbų, kad reikėtų peržiūrėti santykius su Rusija. Nors nuo to karto šių valstybių kelyje pasitaikė viena duobė – Magnickio aktas, paskelbęs sankcijas rusams, susijusiems su tuometinio amerikiečių investicinio fondo „Hemritage Capital“ advokato Sergejaus Magnickio mirtimi – niekas nebuvo sukėlę tokios nesantaikos kaip Ukraina.

Dėl šios priežasties Rusija pradėjo garsiai ieškoti galimybių, kaip toliau gyventi be Europos ir Jungtinių Valstijų. Ji pasisuko į Kiniją – prekybos partnerę, kuri iki šių dienų jai neegzistavo. Tačiau kalbant atvirai, nepaisant retorikos ir besiformuojančios Eurazijos ekonominės sąjungos, Rusijai reikia Europos. Ji taip pat veikiausiai nenori užtrenkti durų ir Jungtinėms Valstijoms, nepaisant to, kad prekybos apimtys su šia šalimi yra labai mažos.  

Rusijos ir Kinijos atstovų susitikimas. Sipa USA/Scanpix nuotr.

Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas į pasaulį žvelgia pro geopolitinius lęšius, smarkiai pritemdytus seno KGB šnipo nepasitikėjimu. V. Putino nuomone, visi Vašingtono ar Briuselio sprendimai, nors kiek susiję su Rusija, yra vieno ar kito pobūdžio valstybinis perversmas prieš Maskvą ar Rusijos savigarbą. Pavyzdžiui, praėjusią savaitę V. Putinas sukritikavo tyrimą prieš FIFA pareigūnus, apkaltindamas Jungtines Valstijas, kad šios peržengia ribas tarptautinės teisės reikalų atžvilgiu. Tuo metu Rusija 2018 metais rengia Pasaulio futbolo taurės čempionatą. Kai kurie Europos politikai vėlgi paragino atimti iš Rusijos teisę rengti šį čempionatą dėl... Ukrainos.  

Praėjusį savaitgalį Rusija uždraudė beveik 90 politikų atvykti į Rusiją. Tarp šių asmenų pateko pirmiausia tie, kurie siekė uždrausti FIFA Rusijoje organizuoti 2018 metų Pasaulio futbolo čempionatą, ir pareigūnai, susiję su kovo 15 dienos sprendimu pratęsti sankcijas atskiriems Rusijos ekonomikos sektoriams. Ankstesnės sankcijos Rusijos sektoriams buvo paskelbtos praėjusių metų liepą ir rugsėjį.  

Dabar Rusija vėl pradėjo svarstyti alternatyvą SWIFT sistemai.

Rusijos centrinis bankas (RCB) praėjusį penktadienį pranešė, kad savo kylančių rinkų partnerėms iškels Brazilijos, Rusijos, Indijos, Kinijos ir Pietų Afrikos Respublikos (BRICS) SWIFT idėją. Net jei Kinija sutiks, RBC žino, kad SWIFT neįmanoma pakeisti.

„Kalbant rimtai, šiuo metu pasaulyje nėra (alternatyvos) SWIFT. Vienintelis dalykas, galintis dominti mus visus, yra galimybė sukurti sistemą, kuri veiktų visose BRICS šalyse ir mus saugotų. Ji būtų tarsi atsarginis variantas“, – sakė Olga Skorobogatova.