Verslas

2015.09.08 13:45

Odesoje aptariamas Lietuvos ir Ukrainos ekonominis ir prekybinis bendradarbiavimas

ELTA 2015.09.08 13:45

Odesoje (Ukraina) vyksta 16-asis Lietuvos ir Ukrainos prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisijos (TVK) posėdis.

Odesoje (Ukraina) vyksta 16-asis Lietuvos ir Ukrainos prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisijos (TVK) posėdis.

Delegacijų vadovai – ūkio ministras Evaldas Gustas ir Ukrainos infrastruktūros ministras Andrejus Pivovarskis – pasirašo protokolą, kuriuo šalys susitaria stiprinti dvišalį bendradarbiavimą geležinkelių transporto, elektros ir branduolinės energijos, sveikatos ir socialinės apsaugos, informacinių technologijų, žemės ūkio ir kitose srityse. Per posėdį ūkio viceministrė Rasa Noreikienė pristato Lietuvos ir Ukrainos dvišalio prekybinio ir ekonominio bei investicinio bendradarbiavimo dinamiką ir ekonomikos plėtrą.

„Šešioliktajame Lietuvos ir Ukrainos Tarpvyriausybinės prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisijos posėdyje daug dėmesio skiriama transporto ir logistikos klausimams. Sprendžiama, kaip padidinti krovinių pervežimo tarp Lietuvos ir Ukrainos mastą. Šis mastas galėtų padidėti išnaudojant konteinerinio traukinio „Vikingas“ ir įvairių rūšių krovinių pervežimo transporto galimybes“, – sako ūkio ministras E. Gustas.

Per posėdį šalys sprendžia, kaip sustiprinti bendradarbiavimą energetikos srityje. Šalys tariasi, kaip geriau įgyvendinti energetikos sektoriaus reformą ir išnaudoti potencialą elektros ir branduolinės energijos srityse.

Per posėdį svarstomas ir tarptautinės finansinės, techninės ir humanitarinės pagalbos Ukrainai klausimas. Lietuva šią pagalbą teiktų vykdydama vystomojo bendradarbiavimo projektus. Pagal šiuos projektus Lietuva padėtų Ukrainai skatinti eksportą ir pritaikyti Ukrainos produkciją prie Europos standartų, taip pat įsteigti Ukrainoje eksporto skatinimo agentūrą.

Tarpvyriausybinės prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisijos posėdyje, išlaikant tęstinumą, taip pat aptarti nuveikti darbai ir numatomos bendradarbiavimo plėtros perspektyvos šalims aktualiais ekonominio bendradarbiavimo klausimais.

16-ajame Lietuvos ir Ukrainos prekybinio ir ekonominio bei mokslinio ir techninio bendradarbiavimo komisijos posėdyje taip pat dalyvauja susisiekimo, aplinkos, energetikos, žemės ūkio viceministrai, diplomatai, valstybės institucijų ir verslo atstovai.

Lietuvos ir Ukrainos TVK įkurta 2003 m. siekiant vystyti šalių bendradarbiavimą. Iš Lietuvos pusės šiai komisijai pirmininkauja ūkio ministras, iš Ukrainos pusės – infrastruktūros ministras. Paskutinis 15-asis Lietuvos ir Ukrainos TVK posėdis įvyko Vilniuje 2013 m. gegužės mėnesį.

Statistikos departamento duomenimis, 2014 metų pabaigoje Lietuvos tiesioginės užsienio investicijos Ukrainoje siekė 0,7 mlrd. eurų. Pagal Lietuvos tiesioginių užsienio investicijų dydį užsienyje Ukraina užėmė 10-ą vietą. 2014 metų pabaigoje Ukrainos tiesioginės užsienio investicijos Lietuvoje siekė 11,3 mln. eurų. Pagal tiesioginių užsienio investicijų dydį Lietuvoje Ukraina užėmė 31-ą vietą.

2014 metais Lietuvos eksportas į Ukrainą sudarė 24,4 mlrd. eurų, o importas – 26,5 mlrd. eurų. Iš 200 Lietuvos prekybos partnerių Ukraina pagal eksportą užėmė 9-ą, o pagal importą – 22-ą vietą. 2014 metais, palyginti su 2013 metais, eksportas išaugo 6,9 procento, o importas – 7,7 procento.

2014 metais Lietuva į Ukrainą daugiausia eksportavo mineralinių produktų (72,8 proc.), mašinų ir mechaninių įrenginių (6,4 proc.), popieriaus ir kartono (4 proc.). 2014 metais Lietuva iš Ukrainos daugiausia importavo mineralinių produktų (13,7 proc.), medienos ir medienos produkcijos (13,2 proc.), grūdų (10,8 proc.).