Verslas

2015.09.08 13:45

K. Kupšys: nemokamų grynųjų neliks per kelerius metus

BNS2015.09.08 13:45

Nemokamų grynųjų pinigų Lietuvoje neliks per kelerius metus, žmonėms reikia įprasti gyventi be jų, mano asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovas. Pasak Kęstučio Kupšio, grynuosius ateityje pakeis kitos elektroninių pinigų sistemos.

Nemokamų grynųjų pinigų Lietuvoje neliks per kelerius metus, žmonėms reikia įprasti gyventi be jų, mano asociacijos „Už sąžiningą bankininkystę“ vadovas. Pasak Kęstučio Kupšio, grynuosius ateityje pakeis kitos elektroninių pinigų sistemos.

„Būkime pasiruošę, kad turbūt visi bankai per keletą metų atsisakys to nemokamo grynųjų išėmimo limito. Išmokime gyventi be grynųjų, taip jau bus. Grynųjų reikės turėti tik tiek, kiek bus būtina turėti tam tikrais atvejais, jei trumpam ar ilgam sutriktų elektroninių atsiskaitymų sistemos“, – BNS sakė K. Kupšys.

Jis mano, kad bankai mažina nemokamo išgryninimo limitus, nes mažėjant paskolų palūkanoms ir įvedus eurą, smuko jų pajamos.

„Ilgametė bendra tendencija, kad mes vis mažiau sumokame bankams per kredito palūkanas, marža natūraliai spaudžiasi, krentant palūkanų lygiui Europoje. Tai yra dalis ilgalaikės tendencijos, kad bankai yra priversti ieškoti kitų pajamų šaltinių. Aišku, valiutos keitimo pajamų sumažėjimas po įstojimo į euro zoną turbūt dar labiau sustiprina tokį norą. (...) Matyt, čia yra daug veiksnių ir tai veda prie to, kad bankai po truputį savo paslaugas brangina“, – aiškino asociacijos vadovas.

Tačiau grynųjų pinigų brangimą jis sieja ir su tuo, kad vis labiau plečiasi elektroninių pinigų sistemos, Vyriausybė stengiasi grynuosius eliminuoti, taip kovodama su šešėliu.

Pasak K. Kupšio, šiuo metu vartotojams gali kilti nepatogumų, tačiau ilgalaikėje perspektyvoje turėtų atsirasti naujų alternatyvų – nebūtinai mokėjimo kortelių, kurios supaprastins atsiskaitymą ir pakeis grynuosius.

„Tai yra akivaizdus finansinės sistemos noras, kad vartotojai persijungtų į tokią alternatyvą, kuri finansinėms sistemoms patogi, bet nebūtinai patogi vartotojams. Trumpuoju laikotarpiu vartotojai galbūt bus truputį nuskriausti, nes staiga pajus, kad, deja, grynieji dabar brangūs. (...) Po trumpalaikio nusivylimo, tikiu, ateis ilgalaikė nauda. Neabejotinai bus ieškoma alternatyvų, kelių, kaip be grynųjų patogiai atsiskaitinėti. Galbūt 10–20 metų horizonte pamatysime naujas mokėjimų sistemas, jau dabar siūlomus sprendimus, kai naudojamas mobilus telefonas“, – aiškino K. Kupšys.