Verslas

2019.04.13 14:24

Vasiliauskas atskleidė, kad Jakeliūno pasisakymai už Atlanto neliko neišgirsti

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.04.13 14:24

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) ir Pasaulio banko (PB) pavasario susitikimuose Vašingtone dalyvaujantis Lietuvos banko (LB) vadovas Vitas Vasiliauskas atskleidė už Atlanto sulaukęs klausimų dėl Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko Stasio Jakeliūno vykdomo krizės tyrimo ir jo retorikos Lietuvos banko atžvilgiu.

LB vadovo pasiteiravus, ar kas nors iš ekonomistų atkreipė dėmesį į Lietuvos viešojoje erdvėje skambančius pasisakymus tarp jo ir S. Jakeliūno, jis teigė, kad oficialių susitikimų metu to niekas neakcentavo, tačiau Baltijos ir Šiaurės šalių konferencijoje apie tai paklausė.

„Tai klausinėjo, taip. Jie spaudą seka“, – trumpai atsakė V. Vasiliauskas. 

Jis taip pat minėjo, kad jo planuose savaitgalį susitikti su Europos Parlamento pavaduotoju, su kuriuo žada kalbėtis apie Euro zonos pinigų politiką lėtėjančiame ekonomikos kontekste. Darbotvarkėje – ir susitikimai su kaimyninių valstybių atstovais, Lietuvos TVF misijų vadais bei keletas dvišalių susitikimų su centrinių bankų vadovais. 

Mažinama ekonomikos augimo prognozė

V. Vasiliauskas paminėjo, kad TVF ir PB susitikime Vašingtone buvo pateiktos naujos ekonomikos prognozės, kuriose 2019  metais numatomas lėtesnis ekonomikos augimas nei buvo planuota. 

Pasaulio ekonomikos augimo 2019 m. prognozes TVF sumažino 0,2 proc. p. – iki 3,3 proc. (palyginti su 2019 m. sausio mėn. vertinimu). 

LB vadovas, vertindamas naujas prognozės, teigė, kad tokios tendencijos atspindi globalias nuotaikas.

„Man tai nebuvo siurprizas. Globalios ekonomikos lėtėjimo nuotaikos jautėsi nuo metų pradžios. Pagrindinės rizikos yra susijusios su tarptautinės prekybos lėtėjimu, su situacija besivystančioje šalyse, ypatingai kai mes kalbame apie Kiniją. Nuolat aptariamos rizikos ir padarė įtaką, kad globali ekonomika nesivystys taip greitai, kaip buvo prognozuojama praėjusiais metais“, – sakė V. Vasiliauskas bei pridūrė, kad nauja informacija apie galiams grėsmes susitikime nebuvo pateikta.

V. Vasiliauskas taip pat minėjo, kad iš neformalių pokalbių su ekonomistais išgirdo, jog šį laikotarpį  gajus „rezervuotas optimizmas“, kad JAV pagaliau pavyks pasirašyti prekybos susitarimą su Kinija bei kažkuriam laikui užbaigti prekybos karą.

„Bet, žinote, viena „Twiterio“ žinutė gali viską pakeisti“, – JAV prezidento Donaldo Trumpo politikos darymo užkulisius vardina V. Vasiliauskas.

Auga naujų tarifų grėsmė tarp JAV ir Kinijos

Nors prekybos karų rizika tarp Kinijos ir JAV po mažu atslūgsta, didėja rizika, kad Europa ir JAV apsikeis naujais tarifais. 

Pasaulio prekybos organizacijoje (PPO) JAV atstovai paskelbė, kad Europos Sąjungos subsidijos lėktuvų gamintojai „Airbus“ pažeidė tarptautines prekybos taisykles ir sukėlė grėsmė Amerikos ekonomikai, todėl ketinama imtis veiksmų bei įvesti papildomus tarifus europietiškoms prekėms, kurių eksporto vertė į JAV siekia apie 10 mlrd. eurų.
 
Tarp prekių yra minimos lėktuvų dalys, sraigtasparniai, ne karinai orlaiviai, sūris, vynas, lašišos, upėtakiai bei kitos prekės. 

V. Vasiliauskas teigia, kad apie tai Vašingtone kol kas tik neformaliai bendravo su ekonomistais, tačiau daugiau informacijos turėtų paaiškėti šeštadienį. 

„Be abejo tai yra papildomas dirgiklis. Jei užsidaro Kinijos – JAV frontas, tai gali atsidaryti Europos – JAV frontas. Visą tai veikia nuotaikas, investuotojų norą investuoti. Tai yra papildoma rizika. Kol kas tai tik apsižodžiavimas, bet kiekvienas apsižodžiavimas gali virsti veiksmais“, – sako Lietuvos banko vadovas bei priduria, kad jei tarifai būtų įgyvendinti, tai neigiamai paveiktų Europos ekonomikos padėtį.  

Pasiteiravus, ar dėl šios papildomų tarifų grėsmės TVF 0,3 proc. punkto sumažino 2019 metų euro zonos ekonomikos augimo prognozę iki 1,3 proc., V. Vasiliauskas teigė, kad ši nauja grėsmė nebuvo įskaičiuota naują prognozę, o augimo lėtėjimas susijęs su tarptautinėmis rizikomis.