Verslas

2015.02.14 17:27

Seimas skubos tvarka svarstys Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas

ELTA 2015.02.14 17:27

Seimas ketina vėl keisti nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojusias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Antradienį parlamentarai po pateikimo pritarė ir konservatoriaus Antano Matulo, ir „darbietės“ Dangutės Mikutienės pateiktoms šio įstatymo pataisoms, kurias numatoma svarstyti skubos tvarka. 

Seimas ketina vėl keisti nuo šių metų sausio 1 d. įsigaliojusias Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas. Antradienį parlamentarai po pateikimo pritarė ir konservatoriaus Antano Matulo, ir „darbietės“ Dangutės Mikutienės pateiktoms šio įstatymo pataisoms, kurias numatoma svarstyti skubos tvarka.

A. Matulas siūlo mažmeninės prekybos vietose drausti parduoti, išpilstytus į didesnę negu vieno litro tarą, alaus, fermentuotų gėrimų, alkoholinių kokteilių grupėms priklausančius alkoholinius gėrimus, išskyrus išpilstytus į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą.

Taip pat siūloma uždrausti prekiauti alaus, fermentuotų gėrimų, alkoholinių kokteilių grupėms priklausančiais alkoholiniais gėrimais, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija yra didesnė kaip 7,5 procento, išskyrus išpilstytus gėrimus į stiklinę, keraminę, medinę ar metalinę tarą.

Pasak jo, Alkoholio kontrolės įstatymo pakeitimo projektas parengtas atsižvelgiant į alkoholinių gėrimų, išpilstytų į plastikinę, didesnę nei 1 litro talpos tarą, vartojimą visuomenėje. A. Matulo teigimu, ypač didelę įtaką alkoholio vartojimui turi alus, sidras, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija didesnė kaip 7,5 procento, išpilstyti į 2 litrų plastikinius butelius.

„Dėl mažesnės plastikinių butelių kainos 2–2,5 l talpos plastikiniuose buteliuose išpilstytas alus, sidras yra pigesni negu išpilstyti mažesniuose stikliniuose buteliuose arba skardinėse. Be to, įvedus ribojimus, orientuotus į alų, sidrą, alkoholinius kokteilius, alaus mišinius su nealkoholiniais gėrimais, kai kurie rinkos subjektai bando „apeiti“ šiuos ribojimus, tiekdami į rinką kitus fermentuotus gėrimus (fermentuotų gėrimų mišinius, fermentuotų ir nealkoholinių gėrimų mišinius, pavyzdžiui, sidro ir vyno mišiniai), išpilstytus į didesnę negu 1 litro plastikinę tarą“, – pažymi Seimo narys.

Seimo narė Dangutė Mikutienė siūlo panaikinti nuo sausio 1 d. įsigaliojusias Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatas, pagal kurias mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose draudžiama prekiauti alkoholiniais kokteiliais, alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, sidru, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija viršija 7,5 procento, o mažmeninės prekybos vietose – ir alkoholiniais kokteiliais, alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais ir sidru, išpilstytais į didesnę negu vieno litro tarą.

Anot parlamentarės, įstatymo pataisomis siekiama išvengti ES teisės pažeidimo bylos Teisingumo Teisme, panaikinti ES teisei prieštaraujančias Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatas.

„Europos Komisija pradėjo ikiteisminio pažeidimo tyrimo procedūrą ir nurodė, kad, jos nuomone, tokie draudimai yra neproporcingi siekiamam tikslui, sudaro prekybos kliūtis ir pažeidžia Sutarties dėl Europos Sąjungos veikimo 34 straipsnį, draudžiantį taikyti kiekybinius importo apribojimus bei visas kitas lygiavertį poveikį turinčias priemones“, – sako D. Mikutienė.

Jos teigimu, nepagrįsta, dėl kokių priežasčių (mokslinių ar medicininių) pasirinkta 7,5 procento tūrinės etilo alkoholio koncentracijos riba, kodėl ribojama tik kai kurių gėrimų prekyba, kodėl uždraudžiama parduoti alų, sidrą, alkoholinius kokteilius, kurie yra stipresni negu 7,5 procento, bet išpilstyti į mažesnę tarą, arba silpnesni, bet išpilstyti į didesnę kaip 1 litro tarą, nepateikta įrodymų, kad taikant minėtus draudimus alkoholio vartojimas sumažės (nes vartotojai ir toliau galės įsigyti bet kokį kiekį alkoholio ir butelio dydis tam įtakos neturės).

Antradienį už A. Matulo pateiktas Alkoholio kontrolės įstatymo pataisas po pateikimo balsavo 56 Seimo nariai, prieš buvo 16, susilaikė 21 parlamentaras.

D. Mikutienės siūlomas įstatymo pataisas po pateikimo parėmė 60 Seimo narių, prieš buvo 15, susilaikė 25 parlamentarai. Manoma, kad toliau šie projektai gali būti svarstomi Seime ateinantį ketvirtadienį,

2013 m. sausio 1 d. įsigaliojo 2011 m. gruodžio 23 d. Seimo priimtos Alkoholio kontrolės įstatymo nuostatos, pagal kurias mažmeninės prekybos ir viešojo maitinimo vietose draudžiama prekiauti alkoholiniais kokteiliais, alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais, sidru, kurių tūrinė etilo alkoholio koncentracija viršija 7,5 procento, o mažmeninės prekybos vietose – ir alkoholiniais kokteiliais, alumi, alaus mišiniais su nealkoholiniais gėrimais ir sidru, išpilstytais į didesnę negu vieno litro tarą.