Verslas

2019.04.13 11:06

Galvos skausmas ne tik britams: ką „Brexitas“ reikš Lietuvos verslininkams

„Brexitas“ – galvos skausmas ne tik Britanijai. Susirūpinimą, kas bus po to, kai britai pasitrauks iš Europos Sąjungos, reiškia Lietuvos verslas. Britanija po „Brexito“ gali tapti trečiąja šalimi, todėl prekybą apsunkintų pokyčiai muitinėse. Lietuvos paštas perspėja, kad pokyčių būtų ir tiems žmonėms, kurie linkę apsipirkti Didžiosios Britanijos internetinėse parduotuvėse.

Edmunda Bagdonienė prieš 7-erius metus ėmė kurti papuošalus. Sėkmės sulaukė užsienyje - papuošalai keliauja visomis pasaulio kryptimis. E. Bagdonienė pastaruosius pusantrų metų išgyvena vien iš papuošalų gamybos, ir dėl „Brexito“ yra susirūpinusi. Tiek dėl nežinios, tiek dėl to, kaip gali pasikeisti prekių siuntimas į Britaniją.

„Gali atsirasti kažkokie mokesčiai. Ir, be abejo, jeigu jie bus žymūs, tai ir paveiks mūsų verslą“, – pasakoja E. Bagdonienė.

Lietuvos paštas aiškina, kad po „Brexito“ siunčiant siuntinius į Didžiąją Britaniją reikėtų užpildyti muitinės deklaraciją nurodant siuntos paskirtį: komercinę arba asmeninę. Taip pat - siuntos vertę ir turinį. Pasikeitus muitams, siunčiamų į Britaniją produktų vertė gali ūgtelėti. Tokia pati tvarka būtų taikoma ir iš ten importuojamoms prekėms.

„Protingiausi verslininkai jau šiandien ruošiasi, domisi, kokie galėtų būti muitai, kokios gali būti iš muitinės sąlygos komercinėms siuntoms.[...] Mes iš savo pusės tikrai skatiname kiekvieną verslininką, kuris turi bet kokius komercinius santykius su JK, ruoštis tam ir domėtis“, – LRT TELEVIZIJAI komentavo Lietuvos pašto rinkodaros ir pardavimų direktorius Norbertas Žioba.

Kristina Petrauskaitė bendradarbiauja su Didžiąja Britanija ir Lietuvoje prekiauja kava. Palaiko puikius santykius su britų kavos skrudintojais, tačiau taip pat su nerimu žvalgosi, kaip pasibaigs „Brexitas“.

„Labai sunku persiorientuoti į Lietuvos rinką, kur Lietuvos skrudintojų yra pakankamai daug. Bet, manau, viskas yra įmanoma. Dalį skrudintojų taip pat paveik „Brexitas“, nes žaliava atkeliauja iš JK, žalių pupelių pardavimo biržų“, – aiškino klubo „Boutique Coffee“ įkūrėja K. Petrauskaitė.

Pokyčiai palies ne tik verslininkus, bet ir gyventojus, mėgstančius apsipirkti Didžiosios Britanijos internetinėse parduotuvėse ar iš ten sulaukiančius siuntinių su prekėmis. Už giminaičių siunčiamus daiktus gali tekti sumokėti pridėtinės vertės mokestį, jeigu siuntinio vertė viršija 45 eurus.

Tie, kurie apsipirkinėja internetu, už prekes iki 22 eurų mokėti papildomai neturės, tačiau šią sumą viršijus, piniginę tektų praverti plačiau ir susimokėti PVM, o jeigu prekių vertė pasiektų 150 eurų ar daugiau, tektų susimokėti ir muito mokesčius. Ekspertai skaičiuoja, kad pigiau prekes Britanijoje medžiojantiems reikėtų ieškoti naujų medžioklės plotų.

„Jeigu įvyksta kietasis išstojimas, tai tada tiesiog nuo tam tikro momento JK tampa trečiąja šalimi, kuri neturi jokių lengvatinių sutarčių prekyboje su ES, nei muitų sąjungos sutarties, nei laisvosios prekybos. Prekyba vyksta kaip su kitomis panašiomis šalimis – Rusija, Kinija, JAV“, – pasakojo Muitinės departamento atstovas Šarūnas Avižienis.

Muitinės ekspertai įspėja, kad po „Brexito“ muitinėse turėtų padaugėti darbo – prekių srautai tiek į vieną, tiek į kitą pusę gali kiek strigti. Esą ne tik dėl procedūrų, bet ir dėl verslininkų  prisitaikymo deklaruojant prekybą.

Žinios. Areštuotas Ričardo Malinausko namas

Plačiau – Žyginto Abromaičio reportaže nuo 01:23 min.