Verslas

2013.01.15 09:32

Žemdirbių siekis gauti didesnes ES tiesiogines išmokas – pagrįstas, mano N. Udrėnas

ELTA 2013.01.15 09:32

Antradienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiks su Lietuvos, Latvijos ir Estijos ūkininkų asociacijų atstovais. Jos vyriausiojo patarėjo ekonomikos ir socialiniais klausimais Nerijaus Udrėno teigimu, sąžiningas tiesioginių išmokų paskirstymas Europos Sąjungos viduje yra pagrįstas Baltijos regiono žemdirbių siekis.

Antradienį Prezidentė Dalia Grybauskaitė susitiks su Lietuvos, Latvijos ir Estijos ūkininkų asociacijų atstovais. Jos vyriausiojo patarėjo ekonomikos ir socialiniais klausimais Nerijaus Udrėno teigimu, sąžiningas tiesioginių išmokų paskirstymas Europos Sąjungos viduje yra pagrįstas Baltijos regiono žemdirbių siekis.

„Teisingas ir sąžiningas tiesioginių išmokų paskirstymas Europos Sąjungos viduje yra pagrįstas ir suprantamas Baltijos regiono žemdirbių siekis. Gaudami šiuo metu mažiausias tiesiogines išmokas, tačiau, patirdami visiškai panašius žemės ūkio gamybos kaštus, sąnaudas kaip ir kitos šalys, Baltijos valstybių žemdirbiai atsiduria nevienodose konkurencinėse sąlygose. Dėl rinkos mažumo trąšos ir technika Lietuvoje galbūt netgi brangiau kainuoja“, – antradienį interviu „Žinių radijui“ sakė jis.

N. Udrėnas teigė manąs, kad ES šalys donorės palankiai vertina Lietuvos pastangas konsoliduoti biudžetą, nes tai įrodo, jog gautos lėšos nebuvo iššvaistytos.

„Susitikimas su visų trijų valstybių atstovais parodo, kad klausimas Prezidentei tikrai svarbus ir aktualus“, – pažymėjo jis.

ELTA primena, kad Lietuva derybose dėl naujojo 2014–2020 m. ES biudžeto siekia, kad tiesioginės išmokos mūsų ūkininkams greičiau artėtų prie ES vidurkio. Šiuo metu išmokos Baltijos šalių ūkininkams yra mažiausios visoje Europoje.

Lapkričio 22 d. šalies vadovė, susitikusi su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Hermanu Van Rompuy ir Europos Komisijos pirmininku Jose Manueliu Barroso, pabrėžė, kad mūsų šaliai derybose svarbu užsitikrinti žemės ūkio, struktūrinių fondų ir Ignalinos atominės elektrinės uždarymo finansavimą. Tačiau, pasak Prezidentės, svarbiausia užsitikrinti Lietuvai naudingiausią bendrą finansinį paketą.

„Derybose sieksime, kad tiesioginės išmokos ūkininkams greičiau artėtų prie ES vidurkio, Lietuvai nebūtų taikomi griežti struktūrinės paramos apribojimai, taip pat užsitikrinti adekvačią finansinę paramą Ignalinos AE uždarymui, kaip tai numatyta Lietuvos Stojimo į ES sutartyje. Svarbiausia užsitikrinti, kad bendras finansinis paketas septyneriems ateities metams būtų ne mažesnis nei turėjome 2007–2013 metais“, – teigė Lietuvos vadovė.

Pasak D. Grybauskaitės, Lietuva palaiko ES siekį taupyti, tačiau biudžetas neturi būti mažinamas ekonomiškai silpnesnių valstybių sąskaita. Skirstant ES paramą būtina įvertinti specifinę kiekvienos šalies padėtį, laikytis teisingumo principo ir už tikrinti, kad valstybės narės galėtų įvykdyti prisiimtus ES įsipareigojimus.

Nuo krizės labiausiai nukentėjusios, tačiau būtinas finansinės drausmės priemones priėmusios Baltijos šalys šiuo metu gauna pačią mažiausią paramą, tiesioginės išmokos žemdirbiams taip pat mažiausios ES. Tai, pasak Prezidentės, prieštarauja Europos sanglaudos idėjai ir didina atotrūkį tarp turtingų ir mažiau išsivysčiusių ES regionų.