Verslas

2013.01.14 19:00

ES auditoriai kritikuoja energijos taupymo projektus, taip pat ir Lietuvoje

ELTA 2013.01.14 19:00

Auditoriai nustatė, kad iš Europos Sąjungos (ES) lėšų finansuojami energijos taupymo projektai ES narėse, įskaitant Lietuvą, nėra rentabilūs, praneša BBC. 

Auditoriai nustatė, kad iš Europos Sąjungos (ES) lėšų finansuojami energijos taupymo projektai ES narėse, įskaitant Lietuvą, nėra rentabilūs, praneša BBC.

Europos audito rūmai patikrino 24 Lietuvoje, Čekijoje ir Italijoje vykdomus projektus. Šios šalys 2007-2013 metų laikotarpiu gavo didžiausią ES finansavimą energijos taupymo projektams.

ES valstybių narių vyriausybės gautas lėšas naudojo pastatų renovacijai, bet paaiškėjo, kad išlaidos atsipirks vidutiniškai tik po 50 metų. Europos audito rūmai teigia, kad toks laikotarpis yra per ilgas. Kai kuriais atvejais išlaidos bus atgautos tik po 150 metų.

ES praėjusių metų rugsėjį užsibrėžė tikslą iki 2020 metų 20 proc. padidinti energijos efektyvumą. Energetikos bendrovės raginamos kasmet 1,5 proc. sumažinti vartotojams parduodamos energijos, o vyriausybės - renovuoti mažiausiai 3 proc. valstybinių pastatų.

Auditoriai teigia, kad Europos Komisija (ES), kuri skirsto ES biudžeto lėšas, turėtų užtikrinti, kad projektai prieš skiriant pinigus būtų kruopščiai įvertinti. Be to, reikia stebėti, kad projektai būtų rentabilūs.

Europos audito rūmų ataskaitoje teigiama, kad trūksta reikiamų duomenų, nes Lietuvoje ir Italijoje energetikos auditas nėra privalomas. Čekijoje, kur toks auditas atliekamas, buvo rekomenduojama investuoti į per brangius energijos efektyvumo didinimo būdus.