Verslas

2015.09.08 13:45

Tyrimas: švedai pasiruošę gausiai investuoti Lietuvoje

LRT.lt 2015.09.08 13:45

Susiklosčiusi geopolitinė situacija Europoje beveik nepaveikė švediško kapitalo įmonių planų investuoti Baltijos valstybėse. Švedai yra numatę per artimiausius trejus metus investicijas dar padidinti, rodo Lietuvoje, Estijoje ir Latvijoje veikiančių Švedijos įmonių apklausa, rašoma „Business Sweden“ pranešime spaudai.

Susiklosčiusi geopolitinė situacija Europoje beveik nepaveikė švediško kapitalo įmonių planų investuoti Baltijos valstybėse. Švedai yra numatę per artimiausius trejus metus investicijas dar padidinti, rodo Lietuvoje, Estijoje ir Latvijoje veikiančių Švedijos įmonių apklausa, rašoma „Business Sweden“ pranešime spaudai.

„Baltijos šalys vertinamos kaip palankus regionas verslo plėtrai, nepaisant geopolitinės įtampos Europoje.  Kvalifikuota darbo jėga, konkurencingi veiklos kaštai, palankios mokesčių sistemos ir geografinis artumas Švedijai – tai keli iš labiausiai vertinamų aspektų Baltijos šalyse, – komentuodamas tyrimo rezultatus trečiadienį žurnalistams sakė „Business Sweden“, Švedijos prekybos ir investicijų tarybos vadovas Lietuvai Lukas Danielevičius. – Patrauklumo Baltijos valstybėms suteikia geras atlyginimo ir produktyvumo balansas bei teigiami ekonomikos vystymosi lūkesčiai.“

Apklausą šių metų kovo–balandžio mėn. inicijavo ir atliko „Business Sweden“, Švedijos ambasados Vilniuje, Rygoje ir Taline, advokatų kontora „Sorainen“, „Handelsbanken“ ir Latvijos investicijų bei vystymo agentūra.

Respondentai vertino Baltijos šalių mokesčių sistemas, įstatymus, politinę aplinką, korupcijos įtaką verslui, gyvenimo kokybę, rinkos pelningumą, infrastruktūrą, žiniasklaidos patikimumą ir kitus veiksnius. Jie taip pat nurodė svarbiausias sritis, kuriose būtini pokyčiai bei išsakė ateities lūkesčius.

Investicijų daugės

Švedija trijose Baltijos šalys užima pirmą vietą užsienio investuotojų sąraše. Lietuvoje tiesioginės užsienio investicijos (TUI) iš Švedijos sudaro 26,3 proc. visų investicijų, t.y. 3 175 mln. eurų. 2014 m. investicijos iš Švedijos Lietuvoje augo 243 mln. eurų.

Paklausti, ar geopolitinė situacija Europoje paveikė jų investicijų planus Baltijos šalyse, 22 proc. respondentų teigė, kad šie įvykiai įtakos neturėjo jokios, 66 proc., kad turėjo šiek tiek arba labai mažai įtakos, 12 proc., kad turėjo didelę arba labai didelę įtaką.

Lentelė: kiek milijonų planuojama investuoti į Baltijos šalis.

„Švediškų investicijų tendencija džiugina. 2012 m.  45 proc. respondentų teigė turį planų naujoms investicijoms, 2015 m. – 52 proc. Paklausti apie ketinimus investuoti Baltijos šalyse 2018 m., teigiamai atsakė 63 proc. respondentų“, – sakė L. Danielevičius.

„Švediško kapitalo įmonių Baltijos šalyse ir Lietuvoje didėjo, tačiau šį procesą pristabdė žinių apie Lietuvą trūkumas. Manau, kad Lietuva yra Baltijos šalis, turinti didžiausią potencialą padidinti verslo mainus ir prekybą su Švedija. Tai, kad šiandien susisiekimas oru su Lietuva yra geresnis ir kad į šalį atvyksta vis daugiau turistų iš Švedijos, yra du veiksniai, prisidėsiantys prie pokyčio“, – sakė „Handelsbanken“ vadovas Lietuvoje Håkan Molin.

Optimistiškiausios prognozės – Estijai

Daugeliu aspektų Lietuva, Estija ir Latvija vertintos panašiai. „Prieš trejus metus ir šiais metais apklausoje dalyvavę švediškų įmonių vadovai gyvenimo kokybę ir patrauklumą Baltijos šalyse vystyti verslą įvertino vienodai gerai. Apklausos dalyvių lūkesčiai 2018 m. dar pozityvesni, – teigė „Business Sweden“ Lietuvoje vadovas. – Palankiausiai gyvenimo kokybę ir aplinką verslui respondentai įvertino Estijoje, tačiau didžiausi lūkesčiai 2018 m. siejami su Lietuva“.

Kad Estija yra geriausia arba gera vieta verslui, teigė 79 proc. respondentų. Palyginimui, tokią pačią nuomonę apie Latviją išsakė 67 proc., apie Lietuvą  – 55 proc. respondentų. 86 proc. švediškų įmonių vadovų mano, kad 2018 m. geriausia vieta verslui Baltijos šalyse bus Lietuva. 

Palankiai atsiliepta apie mokesčių sistemas Baltijos valstybėse. „52 proc. respondentų mano, kad mokesčių sistema Baltijos regione gera. Geriausiai atsiliepta apie mokesčių sistemą Estijoje, kurią kaip gerą įvertino 57 proc. respondentų, – pasakojo „Business Sweden“ vadovas Lietuvai. – Tačiau atotrūkis nedidelis – Latvijos mokesčių sistemą, kaip gerą įvertino 50 proc. respondentų, Lietuvos – 48 proc.“

Auga pasitikėjimas ginčų sprendimų sistema

Vertindami teisinę sistemą Baltijos valstybėse, 60 proc. apklausos dalyvių manė, kad įstatymų šiame regione laikomasi.

„Lietuvoje buvo supaprastinta statybos leidimų išdavimo tvarka, sumažėjo formalumų steigiant verslą, išliko stabili mokesčių sistema su vienu mažiausiu Europos Sąjungoje pelno mokesčio tarifu. Kita vertus, tobulėti dar yra kur: investuotojai laukia ne kosmetinės, bet esminės darbo santykių reguliavimo reformos, ilgokai keliamas klausimas dėl per didelio darbo jėgos apmokestinimo, ypač „Sodros“ įmokų, vis aktualesnis tampa paprastesnio ir greitesnio darbuotojų iš užsienio, ypač ne ES šalių, įvežimo klausimas“, – teigė advokatų kontoros SORAINEN partneris Algirdas Pekšys.

 Apklausos dalyvių nuomone, daugiausiai darbščių žmonių yra Lietuvoje, kūrybiškų – Estijoje, lojalių – Latvijoje. Nors darbuotojus Baltijos valstybėse lengva apmokyti, jiems trūksta iniciatyvumo ir kūrybiškumo. Sunkiausia, anot respondentų, Baltijos valstybėse rasti pardavimo specialistų.

„Lietuvoje lengviausia iš visų Baltijos šalių surasti darbuotojų. Šioje šalyje atlyginimo ir produktyvumo santykis geriausias. – sakė L. Danielevičius. – 56 proc. respondentų teigė, kad palyginti su dideliu produktyvumu, atlyginimai Lietuvoje yra sąlyginai maži, 41 proc., kad šis santykis yra optimalus.“

Apklausa atlikta 2015 m. kovo–balandžio mėn., ją inicijavo ir finansavo Švedijos ambasados Estijoje, Latvijoje ir Lietuvoje, „Business Sweden“, advokatų kontora SORAINEN, „Handelsbanken“ ir Latvijos investicijų bei vystymo agentūra. Tyrimo rezultatai grindžiami 107 respondentų atsakymais iš apytiksliai 500 apklausos reikalavimus atitikusių švediškų įmonių vadovų.