Verslas

2015.09.08 13:45

Teikiami Darbo kodekso pakeitimai: lengvesnis atleidimas, mažesnės išeitinės

BNS 2015.09.08 13:45

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Vyriausybei teikia Darbo kodekso pakeitimus, kuriuose lieka pagrindiniai anksčiau siūlyti principai – lengvesnis ir greitesnis darbuotojų atleidimas bei mažesnės išeitinės išmokos.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerija Vyriausybei teikia Darbo kodekso pakeitimus, kuriuose lieka pagrindiniai anksčiau siūlyti principai – lengvesnis ir greitesnis darbuotojų atleidimas bei mažesnės išeitinės išmokos.

Be kitų pakeitimų, apmokamas atostogas siūloma skaičiuoti ne kalendorinėmis, o darbo dienomis. Ne mažiau kaip 20 darbo dienų per metus galėtų atostogauti 5 dienas per savaitę dirbantys žmonės, o 24 – šešias dienas. Pasak projekto autorių, taip siekiama skatinti aktyviau sudaryti kolektyvines sutartis ir jose numatyti palankesnes sąlygas bei lengvatas.

Be to, siūloma išeitinę išmoką suvienodinti visiems darbuotojams, ją sumažinti iki 2 mėnesių vidutinio darbo užmokesčio, jei žmogus dirbo ilgiau kaip vienerius metus ir jei darbo sutartis nutraukta darbdavio iniciatyva, nesant sutarties šalių valios ar įmonės bankroto atveju. Jei žmogus dirbo trumpiau nei 1 metus, išmoka siektų iki pusės atlyginimo.  

Priėmus kodekso pakeitimus, iš esmės būtų palengvintas darbuotojų atleidimas nesant jų kaltės, kadangi dabar darbdaviams tokie atvejai yra sudėtingi, brangūs, procesas trunka ilgai, o atleidimas maskuojamas kitomis priežastimis.

Atleidžiant žmogų, jo įspėjimo terminą siūloma sutrumpinti iki vieno mėnesio, o jeigu jis dirbo trumpiau negu vienerius metus – iki dviejų savaičių. Ilgesnių terminų gali tikėtis žmonės, kuriems liko keleri metai iki pensijos, auginantys mažamečius vaikus bei neįgalieji.

Pakeitimų autoriai siūlo fiksuoti darbo užmokesčio sąvoką, į kurią įeitų visos darbuotojo priemokos, priedai ir kitokios išmokos už darbą, atskiriant ją nuo kompensacinių išmokų.

Ministerija tikisi, kad liberalizavus darbo santykius ir didėjant užimtumui, turėtų mažėti valstybės išlaikomų asmenų skaičius ir bedarbio pašalpos. Tiek darbuotojai, tiek darbdaviai būtų suinteresuoti legalizuoti darbo santykius.

Pasak projekto, Lietuvos darbo teisė yra pakankamai griežta, kaip ir daugelyje Europos šalių. Pripažįstama, kad darbuotojai nėra pajėgūs susitarti dėl geresnių darbo sąlygų, todėl pagrindinė reguliavimo dalis tenka įstatymams.

Dauguma naujų Darbo kodekso nuostatų įsigaliotų nuo 2016 metų sausio 1 dienos.