Naujienų srautas

Verslas2015.05.18 09:31

Ukrainiečiai susirūpino: kodėl siuntiniai į Krymą keliauja per Lietuvą

„Simferopolis, Rusijos Federacija“ – su tokiais užrašais siuntiniai iš Kinijos keliauja į Krymą per Lietuvą.

„Simferopolis, Rusijos Federacija“ – su tokiais užrašais siuntiniai iš Kinijos keliauja į Krymą per Lietuvą.

Nors Europos Sąjunga ir Lietuva nėra pripažinusi Krymo aneksijos, tokie siuntiniai per Lietuvą pasiekia Krymo gyventojus. Lietuvos paštas savo ruožtu teigia, kad tvarkant tranzitinius siuntinius nėra žiūrima, į kokį miestą jie keliauja, dėmesys skiriamas tik nurodytai šaliai.

Portalą DELFI pasiekė Kryme gyvenančių ukrainiečių nuotraukos, kuriose matyti juos pasiekęs siuntinys iš Kinijos. Ant voko nurodoma, kad siuntinys keliavo per Lietuvą, bendradarbiaujant Lietuvos paštui.

„Pasirodo, pašto siuntos iš Kinijos į okupuotą Krymą masiškai siunčiamos per Lietuvą, – rašo nuotraukomis pasidalijęs skaitytojas. – Ant siuntinio matyti visi reikalingi kodai ir numeriai. Ir adresas – Simferopolis, Rusija. Tokio adreso nėra, reikėjo siųsti atgal kinams. Pašte turėjo užrašyti – adresas neegzistuoja, ir išsiųsti atgal“.

Lietuvos pašto atstovė spaudai Aurelija Jonušaitė teigė, kad siuntiniai iš Kinijos tiek į Rusiją, tiek į Baltarusiją per Lietuvą keliauja nuo praėjusių metų, kai Lietuvos paštas pasirašė partnerystės sutartį su Kinijos rinkoje veikiančiomis tarptautinėmis logistikos bei kurjerių bendrovėmis.

Pasirašius šias sutartis Lietuva tapo tranzitine šalimi, per kurią pristatomos siuntos iš Kinijos į Europos šalis – tiek ES nares, tiek Rusiją, Baltarusiją ir kitas valstybes.

„Lietuvos paštas, kaip tranzitinė šalis, iš Kinijos gauna siuntas, kurias persiunčia į gavėjo šalį. Tarptautinės siuntos, nepriklausomai iš kokios šalies atkeliauja, yra skirstomos pagal gaunančias šalis. Jei siuntėjas nurodo, kad siunta turi būti pristatyta Rusijos federacijoje, kaip yra šiuo atveju, ji ten ir nukreipiama. Persiuntus siuntas į gavėjo šalį, jau tos šalies paštas yra atsakingas už siuntų pristatymą“, – aiškino A. Jonušaitė.

Šiuo atveju Lietuvos paštas yra atsakingas už siuntinio pristatymą ne į konkretų miestą, o valstybę, kuri nurodyta adrese. Toliau laiškus ar siuntinius skirsto nurodytos šalies paštas.

Užsienio reikalų ministras Linas Linkevičius teigė, kad minėto atvejo girdėti neteko, todėl situaciją pirmiausia reikėtų išsiaiškinti.

„Kiekvienu atveju reikia pasižiūrėti, kokie veiksmai pažeidžia sankcijų režimą, kokie nenumatyti sankcijose, – kalbėjo jis. – Manau, kad mes tikrai nepažeidžiame sankcijų režimo ir šiuo atveju reikia pasiaiškinti, kokia konkreti situacija“.

Užsienio reikalų ministerijos Viešųjų ryšių skyrius informavo, kad šiuo metu ES taikomos sankcijos konkretiems fiziniams ir juridiniams asmenims dėl jų veiksmų pažeidžiant Ukrainos teritorinį vientisumą ir suverenitetą, taip pat ES taikomi apribojimai Krymo ir Sevastopolio kilmės prekėms, neapima pašto operacijų.

„Visgi ES tvirtai laikosi Krymo aneksijos nepripažinimo politikos. Nuolat raginame Lietuvos valstybines institucijas ir ūkio subjektus užtikrinti Krymo aneksijos nepripažinimo politikos nuoseklų taikymą, gerbiant Ukrainos suverenitetą ir teritorinį vientisumą“, – rašoma ministerijos atsakyme.

Konservatorė Irena Degutienė kalbėjo, kad politiniu atžvilgiu tokios situacijos vertinimas aiškus: „Aneksija nepripažinta ir taškas [...] Jei būtų mano valia, tai aš iškart grąžinčiau (siuntinį – red.), kad tokio adreso nėra, nes čia gali būti ir įvairių provokacijų“.

Lietuvos paštas bendradarbiavimo sutartį su viena didžiausių kurjerių kompanijų Kinijoje „S. F. Express“ pasirašė pernai birželį. Pagal sutartį įstaigos bendradarbiauja siunčiant siuntas iš Kinijos į Europą, Rusiją ir Baltarusiją.

Dar praėjusių metų balandžio mėnesį šalių pašto administratoriams buvo rekomenduota nebesiųsti tarptautinių siuntinių į Krymą per Ukrainos paštą. Tokios šalys kaip JAV, Kanada ar Didžioji Britanija savo internetiniuose puslapiuose nurodo, kad šiuo metu siuntų siuntimą į Krymą yra sustabdžiusios. Siuntų, adresuotų į Krymą, iš Lietuvos šiuo metu nepriima ir Lietuvos paštas.

Savo ruožtu Rusijos paštas pernai kovo pabaigoje informavo vienijantis Krymo ir Rusijos pašto sistemas.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi