Verslas

2019.04.11 16:25

Ekspertai: „Nord Stream 2“ atidėjimas – koziris Ukrainos rankose

Darius Mikutavičius, ELTA2019.04.11 16:25

Dujotiekio „Nord Stream 2“ tarp Rusijos ir Vokietijos tiesimas gali būti atidėtas, o tai priverstų Maskvą tartis su Ukraina dėl tolesnio dujų tranzito, teigia Europos Komisijos (EK) Energetikos generalinio direktorato direktoriaus pavaduotojas Klausas Dieteris Borchardtas.

„Man atrodo, kad „Nord Stream 2“ projekto terminai bus atidėti, ir tai privers Maskvą sėsti prie derybų stalo dėl dujų tranzito per Ukrainą. Tikėtina, kad projektas susidurs su vėlavimais, o tai yra mūsų koziris derybose su Rusija“, – konferencijoje Briuselyje kalbėjo K. D. Borchardtas, praneša „Reuters“.

Šiuo metu ES atlieka moderatoriaus vaidmenį Rusijos ir Ukrainos derybose dėl dujų tranzito į Europą sąlygų po to, kai šių metų pabaigoje pasibaigs dabartinė dujų tranzito sutartis. „Nord Stream 2“ vamzdyno nutiesimas leistų Rusijai apeiti Ukrainą ir tiekti dujas tiesiogiai ES šalims.

Be neaiškumų dėl leidimo tiesti „Nord Stream 2“, kurio dar nesuteikė Danija, EK pareigūnas sakė, esą mažai tikėtina, kad iki 2020-ųjų bus paruošta dujų tranzito sistema iš Vokietijos per Čekiją į kitas ES valstybes.

Toje pačioje konferencijoje dalyvavęs JAV valstybės departamento pareigūnas Colinas Cleary'is tikino, kad Rusija siekia kuo skubiau nuteisti „Nord Stream 2“, nes tai leistų jai visiškai atsisakyti dujų tranzito per Ukrainą.

„Ukrainos derybinė pozicija bus visiškai silpna, kai „Nord Stream 2“ bus nutiestas, nes tokia situacija, kaip sako patys rusai, atitinka jų interesus“, – sakė JAV valstybės departamento energetinių išteklių biuro vadovas ryšiams su Europa C. Cleary'is.

„Rusai nėra kvaili. Jų pozicija yra suprantama. Jie nori pakenkti Ukrainai ir užmegzti ypatingus ryšius su Vokietija“, – teigė C. Cleary'is.

Pati Vokietija ne kartą tikino siekianti, kad Rusija tęstų dujų tranzitą per Ukrainą, tačiau neatskleidė galimų dujų tranzito sutarties sąlygų.

Rusijos dujų koncernas „Gazprom“ valdo „Nord Stream 2“ 50 proc. akcijų. „Gazprom“ partneriai – Vokietijos „Wintershall“ ir „Uniper“, Austrijos OMV, Prancūzijos „Engie“ ir Jungtinės Karalystės (JK) bei Nyderlandų „Royal Dutch Shell“ – finansuos 50 proc. projekto ir valdys taip pat pusę dujotiekį administruojančios bendrovės akcijų.

Jau nutiesta 1 000 km dujotiekio 

Jau nutiesta iš viso 1 000 km dujotiekio „Nord Stream 2“, praneša vamzdyną tiesianti bendrovė „Nord Stream 2 AG“.

„Iš viso 1 000 km „Nord Stream 2“ dujotiekio buvo nutiesta Suomijos, Švedijos ir Vokietijos teritoriniuose vandenyse ir išskirtinėse ekonominėse zonose“, - sakoma „Nord Stream 2 AG“ pranešime.

Šiuo metu vamzdynas, kurį sudaro du maždaug 1 230 km ilgio (bendras vamzdyno ilgis - 2260 km) vamzdžiai, yra tiesiamas Švedijos išskirtinėje ekonominėje zonoje, teigiama bendrovės pranešime.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt