Naujienų srautas

Verslas2019.04.11 15:39

Pabaiga dar negreit: Seimas pratęsė Jakeliūno vykdomą krizės tyrimą

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.04.11 15:39

Seimas pritarė pasiūlymui atidėti parlamentinio tyrimo 2009–2010 metų finansų krizės priežastims nustatyti išvadų pateikimą. Jas žadama pristatyti iki spalio 31 dienos.

Parlamentarai ketvirtadienį po pateikimo pritarė tokiam siūlymui. Už projekto pritarimą balsavo 58 seimo nariai, prieš – 29, susilaikė – 6.

Prašymą nukelti tyrimo išvadų pateikimo datą pateikė parlamentinį tyrimą vykdantis Seimo biudžeto ir finansų komitetas (BFK). Komiteto pirmininkas Stasys Jakeliūnas teigė, kad tyrimo laikotarpį norima pratęsti siekiant detaliau išnagrinėti visą turimą informaciją.

S. Jakeliūnas teigė, kad BFK Komitetas balandžio 10 dieną svarstė ar pratęsti tyrimo datą bei pridūrė, kad komitete tokiam sprendimui buvo pritarta, todėl tikisi, jog atidėjimui bus pritarta ir parlamente.

Konservatorius Andrius Kubilius Seime kritikavo S. Jakeliūną bei teigė, kad jo pasisakymai yra kliedesiai: „Žinau, ką reikia daryti kai Lietuvą ištinka krizė, bet nežinau, ką reikia daryti, kai Lietuvą ištinka Jakeliūnas“, – teigė A. Kubilius.

Jis taip pat pateikė diagramą, kurioje buvo rodoma, kad krizės metu Lietuvos BVP susitraukimas buvo mažesnis negu Latvijos, kurios krizės įveikimo keliu siūlė eiti S. Jakeliūnas. A. Kubilius teigė, kad nesigaili jog nesikreipė į Tarptautinį valiutos fondą (TVF), nes tai padėjo apsaugoti litą nuo devalvacijos bei geriau suvaldyti krizę. O jei būtų skolinamasi iš TVF, BVP kritimas būtų žymiai mažesnis.

„Skaičiavimai rodo, kad įgyvendinus vyriausybės veiksmus (krizės metu – LRT.lt), kuriuos dabar kritikuoja S. Jakeliūnas, mūsų BVP nominalia verte, lyginant su 2007 metais, kiekvienais metais nuo 2009 iki 2012 metų, vidutiniškai prarado po 5,3 mlrd. kitų. Tačiau jeigu būtume gyvenę pagal latvišką scenarijų, tai kiekvienais metais vidutiniškai būtume praradę po 11,3 mlrd. litų“, – komentavo A. Kubilius.

Tuo metu S. Jakeliūnas teigė, kad A. Kubilius viešai palaiko kandidatą į prezidentus Gitaną Nausėdą ir tai, anot jo, yra akivaizdu.

BFK pirmininkas taip pat teigė turintis vidinės informacijos, kaip Lietuva derėjosi dėl paskolos krizės metu.  

„Lietuva kreipėsi į banką, po trijų dienų atėjo pasiūlymas, o dar po trijų dienų ir pasiskolinome. Normalios vyriausybės, A. Kubiliau, derasi mėnesius ir išsideri geriausias palūkanas. Skolintis už 10 proc. buvo finansinę savižudybė“, – kalbėjo S. Jakeliūnas.

Seimo narys Mykolas Majauskas siūlė, kad S. Jakeliūną tyrime pakeistų kitas parlamentinį tyrimą vykdantis narys, tačiau tokiam pasiūlymui nebuvo pritarta.  

S. Jakeliūnas praėjusią savaitę pranešė, kad Lietuvos bankas (LB) trukdė vykdyti parlamentinį tyrimą 2008 metų krizės priežastims nustatyti, atsisakė bendradarbiauti bei nepateikė 2012 metų analitinės pažymos, kurioje nagrinėjamas VILIBOR (Vilniaus tarpbankinės palūkanų normos) indeksas.

Premjeras Saulius Skvernelis trečiadienį po pasitarimo vyriausybėje teigė, kad kitą pirmadienį bus priimtas sprendimas dėl kreipimosi į institucijas dėl S. Jakeliūno pateiktos medžiagos. Į kokias neatskleidė.

Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas teigė, kad bankas bendradarbiauja su parlamentinį tyrimą vykdančia Seimo narių grupe ir pateikia atsakymus į visus klausimus. S. Jakeliūno žodžius V. Vasiliauskas vertino kaip į jį nukreiptą puolimą bei paragino turimus įrodymus, kad VILIBOR indeksas didėjo neobjektyviai, pateikti specialiosioms tarnyboms. 

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi