Verslas

2015.05.14 23:54

Išeitinės kompensacijos nebus drastiškai mažinamos

Ketvirtadienį Vyriausybės Strateginio planavimo komiteto posėdyje nuspręsta švelninti mokslininkų pasiūlymą drastiškai mažinti išeitines kompensacijas atleidžiamiems darbuotojams.

Ketvirtadienį Vyriausybės Strateginio planavimo komiteto posėdyje nuspręsta švelninti mokslininkų pasiūlymą drastiškai mažinti išeitines kompensacijas atleidžiamiems darbuotojams.

„Suprasdami darbuotojų ir profsąjungų pageidavimą garantuoti, kad išeitinė išmoka realiai būtų mokama, bet kartu sumažėtų našta darbdaviams, siūlome keisti esamą tvarką ir nepriklausomai nuo stažo mokėti dviejų vidutinių atlyginimų išeitinę išmoką“, – po posėdžio sakė premjeras Algirdas Butkevičius.

Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos užsakymu mokslininkų parengtame naujajame Darbo kodekso projekte siūloma drastiškai mažinti išeitines kompensacijas ir visiems darbuotojams mokėti vieno mėnesio išeitinę išmoką, o dirbusiems trumpiau nei vienerius metus – dviejų savaičių išmoką.

Šiuo metu priklausomai nuo stažo darbuotojai gali gauti 1–6 mėnesių atlyginimo dydžio išmoką.

Su tokiais planais kategoriškai nesutiko profesinės sąjungos, siūlančios alternatyvą – kurti specialų fondą, į kurį mokėtų visi darbdaviai, o jis mokėtų išeitines kompensacijas. Tačiau tuomet reikėtų didinti „Sodros“ mokesčius, kurie ir taip yra pakankamai dideli.

Antradienį Trišalė taryba sutarė dėl įspėjimo termino trumpinimo atleidžiamiems darbuotojams. Pritarta naujajame projekte įrašytam 1 mėnesio įspėjimo terminui visiems darbuotojams ir 2–3 mėnesių priešpensinio amžiaus žmonėms.

Tačiau tuo pačiu papildomai sutarta, kad neįgaliesiems turi būti taikomas 3 mėnesių įspėjimo terminas, taip pat šis terminas turi ilgėti vaikus auginantiems tėvams, tačiau galutinai nesutarta dėl jo trukmės.

Šiam siūlymui ketvirtadienį pritarė ir Vyriausybės Strateginio planavimo komitetas.

Dabar visiems darbuotojams taikomas 2 mėnesių įspėjimo terminas, o 4 mėnesių įspėjimo taikomas neįgaliesiems, tiems, kuriems iki pensijos liko mažiau nei 5 metai, tėvams, auginantiems vaikus iki 14 metų, asmenims iki 18 metų.

Taip pat ketvirtadienio posėdyje buvo nuspręsta, kad bus atsisakoma siūlymo darbo vietą saugoti tik keturis mėnesius po vaiko gimimo ir palikti dabar galiojančią nuostatą, kad darbo vieta saugoma trejus metus po vaiko gimimo.

Taip pat Strateginio planavimo komiteto posėdyje pritarta Trišalės tarybos sprendimui nebloginti mažus vaikus auginančių tėvų situacijos ir palikti esamą tvarką, kai draudžiama atleisti tėvus, auginančius vaikus iki trejų metų. Mokslininkų parengtuose siūlymuose buvo numatyta, kad darbo vieta saugoma keturis mėnesius po tikslinių atostogų pabaigos.

Taip pat nuspręstą neliesti motinystės (tėvystės) išmokų ir palikti dabar galiojančią tvarką.

Visus šiuos siūlymus svarstys Vyriausybė, po to jie bus teikiami Seimui.