Verslas

2015.05.17 12:04

Ekologijos pamokos: apmokestinti maišeliai Portugalijoje tapo brangoka retenybe

Portugalijos vyriausybei metų pradžioje priėmus sprendimą sumažinti plastiko maišelių vartojimą ir apmokestinus juos 10 euro centų mokesčiu, vartotojų ir prekybininkų įpročiai greitai pasikeitė, praneša LRT Radijas apžvelgdamas Portugalijos verslo naujienas. Iki tol daugumoje parduotuvių jie buvo dalijami nemokamai, o pardavėjai į vieną maišelį sukraudavo vos po dvi tris prekes.

Portugalijos vyriausybei metų pradžioje priėmus sprendimą sumažinti plastiko maišelių vartojimą ir apmokestinus juos 10 euro centų mokesčiu, vartotojų ir prekybininkų įpročiai greitai pasikeitė, praneša LRT Radijas apžvelgdamas Portugalijos verslo naujienas. Iki tol daugumoje parduotuvių jie buvo dalijami nemokamai, o pardavėjai į vieną maišelį sukraudavo vos po dvi tris prekes.

Vien per pereinamąjį pusantro mėnesio laikotarpį, kai prekybininkai deklaravo turimus maišelius, į valstybės biudžetą dėl šio „žaliosios reformos“ mokesčio buvo surinkta 1,6 mln. eurų, o iki metų galo tikimasi surinkti 40 mln. eurų. Kadangi portugalai nemėgsta išlaidauti be reikalo, parduotuvėse dingo visi plonieji apmokestinti maišeliai, o jų vietą užėmė storesni talpūs pinto plastiko krepšiai, kuriems minėtas mokestis netaikomas ir kurie kainuoja apie 50 centų.

Beje, panašu, kad portugalams greitai teks pradėti pirkti šiukšlių maišus, nes iki šiol tam naudoti pirkinių maišeliai šalyje tapo brangoka retenybe.

Sprendžiamas valstybinės oro linijų bendrovės likimas

Trečią gegužės savaitę baigėsi 10 dienų trukęs Portugalijos valstybinės oro linijų bendrovės „TAP Air Portugal“  lakūnų streikas. Lakūnai reikalavo perduoti jiems iki 20 proc. bendrovės akcijų, kaip buvo sutarta dar 1999 m., bei pasisakė prieš bendrovės privatizavimą, numatytą šiais metais, baimindamiesi, kad bus pakeistos jų darbo sąlygos ir garantijos.

Vis dėlto dalis lakūnų prie streiko neprisijungė ir ėjo į darbą. O apie 70 proc. skrydžių įvyko, nes niekad prie streiko neprisijungė tiek mažai darbuotojų. Šis streikas dėl savo motyvų taip pat sulaukė didelės visuomenės dalies nepritarimo.

Vyriausybė teigė nematanti kitos išeities, kaip tik parduoti pastaraisiais metais nuostolingą oro linijų bendrovę, todėl iki gegužės 15 d. ketino priimti potencialių pirkėjų pasiūlymus.

2014 m. „TAP Air Portugal“ patyrė 81 mln. eurų nuostolių ir yra įsiskolinusi daugiau negu 1 mlrd. eurų. Šis lakūnų streikas bendrovės neigiamam biudžetui kainavo dar 35 mln. eurų.

Rekordiškai išaugo eksportas

Portugalijos eksportas pasiekė rekordinį lygį. Per pirmąjį šių metų pusmetį jis išaugo 4 proc., o importo lygis krito beveik 1,5 proc., palyginti su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu.

Daugiausia buvo eksportuojama į kitas Europos šalis, o didžiausią eksporto dalį sudarė optiniai prietaisai, mašinos bei jų dalys, metalai ir mineralinis kuras. Išaugęs eksportas sumažino prekybos deficitą beveik 700 mln. eurų.

Artėjant rinkimams, kritikuojama taupymo politika

„Kai siekiame įveikti ligą, neklausiame ligonio, ar jam patinka vaistų sirupo skonis“, – šitaip vyriausybės taupymo politiką apibūdino Portugalijos ministras pirmininkas Pedro Passos Coelho.

Prieš ketverius metus, kai šalis atsidūrė sunkioje ekonominėje situacijoje, portugalams teko gerokai susiveržti diržus: buvo pakelti mokesčiai, apkarpyti valstybinio sektoriaus darbuotojų atlyginimai, įgyvendinta daug taupymo reformų. Šalyje išaugo nedarbas, kuris šiuo metu viršija 14 proc. ir yra vienas aukščiausių Europos Sąjungoje.

Artinantis rudenį vyksiantiems rinkimams, opozicija negaili kritikos socialdemokratų vyriausybei, kuri teigia priėmusi teisingus sprendimus, ypač kai pasirinkimas buvęs ribotas. „Turime turėti tvarią valstybę. Jei ši nebus tvari, turėsime grįžti į tokią dieną, kaip 2011-aisiais, kai turėjome prašyti užsienio pagalbos“, – sakė Portugalijos ministras pirmininkas.