Verslas

2015.09.08 13:45

Europos ministrų kantrybei senkant, Graikija nurodė TVF pervesti 750 mln. eurų

ELTA, LRT TV naujienų tarnyba, LRT.lt2015.09.08 13:45

Euro zonos finansų ministrai mato pažangą tik skolintojų ir Graikijos derybose dėl reformų ir paskolų, tačiau galutinių sprendimų kol kas nepasiekta. Derybos trunka jau keturis mėnesius ir Briuselio pasitikėjimas Atėnais mažėja. Rinkos taip pat netiki greitais sprendimais, šiandien euras atpigo, mažėjo ir euro zonos akcijų indeksas, labiausiai pigo Graikijos akcijos ir vertybiniai popieriai.

Euro zonos finansų ministrai mato pažangą tik skolintojų ir Graikijos derybose dėl reformų ir paskolų, tačiau galutinių sprendimų kol kas nepasiekta. Derybos trunka jau keturis mėnesius ir Briuselio pasitikėjimas Atėnais mažėja. Rinkos taip pat netiki greitais sprendimais, šiandien euras atpigo, mažėjo ir euro zonos akcijų indeksas, labiausiai pigo Graikijos akcijos ir vertybiniai popieriai. Vis tik Graikijos finansų ministerija nurodė gegužės 12 dieną pervesti 750 mln. eurų į Tarptautinį valiutos fondą (TVF), pranešė Atėnų naujienų agentūra ANA.

„Pirmadienį buvo gautas nurodymas gegužės 12 dieną pervesti TVF 750 mln. eurų, kaip numatyta kiek anksčiau patvirtintame skolų grąžinimo grafike“, – teigiama Graikijos finansų ministerijos pareiškime.

Pasipiktinimą Europoje sukėlė Graikijos vyriausybės ketinimai iš naujo pasamdyti trylika tūkstančių valstybės tarnautojų, kuriuos ankstesnė valdžia atleido, reformuodama išpūstą biurokratinį aparatą. Tačiau dabartinė valdžia nesako, iš kur tam ims pinigų, kai jau šį mėnesį gali tapti nemoki. Ir šiandien Euro zonos ministrų susitikime tikrumo kad graikai gaus daugiau pinigų nėra.

„Yra aiškus progresas, daugiau pasitikėjimo, dėl to yra didesnė erdvė svarbių techninių sprendimų manevrams. Bet taip pat lieka nesutarimų, kurie irgi svarbūs,“ – sako už ekonomiką atsakingas EK narys Pierre Moscovici.

 „Juntamas bendras nuovargis, kadangi aptarinėjam kaip derybos vyksta, bet nesimato rezultato“, – situaciją komentavo Lietuvos finansų ministras Rimantas Šadžius.  

„Sprendimų diena“, – skelbė šįryt Graikijos laikraščiai. Tačiau niekas netiki, kad Atėnams taip lengvai bus atrakinta likusi daugiau nei septynių milijardų eurų parama. Europa nori griežtesnio taupymo ir reformų, o Atėnai – didinti pensijas, valstybės išlaidas, neliberalizuoti darbo santykių.

 „Raudonos linijos iš principo yra nejudinamos. Bet dėl kai kurių jie ir mes – sutariame“, – sakė Graikijos finansų ministras Yanis Varoufakis.

W. Schauble: mes čia ne futbolą žaidžiame

Apie trisdešimt protestuotojų šiandien užblokavo Vokiečių kompanijos „Siemes“ pastatą Atėnuose – esą jie nenori tapti Vokietijos ar kitų kapitalistų kolonija. O taip gali atsitikti, nes  Vokietijos kanclerės Angelos Merkel partijoje vis garsiau skamba raginimai palikti Atėnus likimo valiai, kad tik būtų užtikrintas euro stabilumas. Apklausos rodo, kad beveik aštuoni iš dešimties graikų nori likti euro zonoje.

 „Čia mes ne futbolą, ne su kamuoliu žaidžiame. Norime padėti Graikijai, bet reikia ir kad ji pati žaistų“, – vaizdingai kalbėjo Vokietijos finansų ministras Wolfgangas Schauble.        

Pirmadienį jis prabilo apie galimą referendumą dėl Europos Sąjungos–Tarptautinio valiutos fondo (TVF) paramos šaliai. Ministro nuomone, toks referendumas galbūt padėtų išspręsti užsitęsusią krizę. Apie tai informuoja „EUbusiness“.

 Antradienį Atėnai žada grąžinti Tarptautiniam valiutos fondui  septynis šimtus penkiasdešimt milijonų eurų. Siekdama surinkti grynųjų, Graikijos vyriausybė savivaldybėms nurodė savo pinigus perkelti į centrinį banką. Valdžia neatmeta, kad jei nepavyks susitarti su tarptautiniais skolintojais, gali būti dėl to skelbiamas referendumas ar net pirmalaikiai rinkimai.

Planuoja derybas užbaigti iki liepos

Europos Komisija (EK) planuoja užbaigti derybas dėl Graikijos įsiskolinimo iki šių metų liepos. Tai pirmadienį pareiškė EK vicepirmininkas Valdis Dombrovskis.

„Programa pratęsta iki birželio pabaigos, bet, atsižvelgus į Graikijos sunkumus, susijusius su likvidumu, yra priežasčių užbaigti derybas kiek įmanoma greičiau“, – sakė jis.

Pasak V. Dombrovskio, šiuo metu išsamaus reformų plano, kuris atitiktų finansinės programos sąlygas, nėra.

W. Schaeuble`s pastebėjimai nuskambėjo prieš prasidedant euro zonos finansų susitikimui, per kurį norima pasiekti susitarimą su naująja Graikijos kairiųjų vyriausybe.

„Jeigu Graikijos vyriausybė mano, kad turi būti surengtas referendumas, tuomet ji turėtų jį surengti, – sakė žurnalistams Briuselyje W. Schaeuble. – Galbūt būtų teisinga leisti graikams nuspręsti, ar tauta pasirengusi priimti tai, kas būtina, – arba galbūt ji nori visiškai ko kito.“

Tačiau Europos Parlamento pirmininkas Martinas Schulzas įsitikinęs, kad graikų referendumas – tai „tas klausimas, kurį graikai turi svarstyti savarankiškai“.

Graikijos kreditoriai reikalauja griežtų reformų iš Atėnų, bet Graikijos premjero Alexio Tsipro radikalioji vyriausybė kol kas atsisako tai daryti. Kiek anksčiau A. Tsipro vyriausybė, vadovaujama „Syriza“ partijos, yra užsiminusi apie galimybę surengti referendumą, siekiant pritarimo jos užimamai pozicijai.

Euro zonos finansų ministrų grupės susitikimo Briuselyje išvakarėse W. Schaeuble sakė neturįs daug vilčių, kad pavyktų pasiekti kokį proveržį derybose dėl Graikijos pirmadienio posėdyje.

„Deja, pasiektos pažangos neužtenka, kad šiandien būtų priimtas sprendimas, kad ir koks jis būtų, – sakė jis. – Mes norime padėti Graikijai, bet Graikija privalo atlikti savo įsipareigojimų dalį“.

Ekspertų vertinimu, kol Graikijai pavyks savarankiškai įžengti į finansines rinkas, jai gali prireikti papildomų lėšų, todėl neatmetama trečiojo paramos paketo tikimybė.

Nuo 2010 metų Graikijai jau gavo apie 250 mlrd. eurų lengvatinių paskolų pagal dvi tarptautinės makrofinansinės paramos programas, tačiau to neužteko, kad būtų įveikta gili krizė šalyje.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt