Verslas

2015.05.08 15:18

Rytų Ukrainą okupuoja ne tik rusiški tankai, bet ir rubliai

15min.lt2015.05.08 15:18

Kol Rytų Ukrainoje tęsiasi trapios paliaubos, Rusijos rublis užkariauja naujas teritorijas ir įsitvirtina apsišaukėliškose Kremliaus remiamose pseudorespublikose. Štai Donecke duris atvėrė prekybos centrai, kuriuose galima atsiskaityti tik rubliais, miesto autobusuose ir tramvajuose norint nusipirkti bilietą taip pat jau nebegalima atsiskaityti Ukrainos grivinomis, rašo naujienų svetainė bloomberg.com.

Kol Rytų Ukrainoje tęsiasi trapios paliaubos, Rusijos rublis užkariauja naujas teritorijas ir įsitvirtina apsišaukėliškose Kremliaus remiamose pseudorespublikose. Štai Donecke duris atvėrė prekybos centrai, kuriuose galima atsiskaityti tik rubliais, miesto autobusuose ir tramvajuose norint nusipirkti bilietą taip pat jau nebegalima atsiskaityti Ukrainos grivinomis, rašo naujienų svetainė bloomberg.com.

Donecko degalinių darbuotojams alga taip pat mokama rubliais, nes tai vienintelė valiuta, kuria atsiskaito prorusiški teroristai už degalus savo transporto priemonėms.

„Parduotuvėse nėra problemų, jos visos priima rublius“, – teigė 36 metų kirpėja Natalija.

„Jose ne visada būna smulkios grąžos, tačiau vietoje jos gali duoti kramtomosios gumos ar žiebtuvėlį“, – pridūrė Natalija.

Vis platesnis rublio įsigalėjimas Donbase rodo, kad šis regionas ir toliau slysta iš centrinės Ukrainos valdžios kontrolės.

Nors prorusiški teroristai dar aiškiai ir nesuformulavo savo valiutų politikos Donbase, tačiau kitų šalių, tokių kaip Gruzija ir Moldova, kuriose taip pat yra Kremliaus remiamų separatistinių regionų, pavyzdys juos gali įkvėpti.

„Didėjantis rublio naudojimas yra dar vienas ženklas, kad Rusija stengiasi išlaikyti savo suverenitetą separatistinėje teritorijoje de facto“, – tikina politinės rizikos konsultacijų įmonės „Eurasia Group“ pirmininkas Cliffas Kupchanas.

„Jeigu abi pusės laikytųsi paliaubų, kas yra mažai tikėtina, tikriausiai būtų naudojama tiek grivina, tiek rublis. Jeigu ne, bus naudojamas tik rublis“, – pridūrė C.Kupchanas.

Rublio naudojimo zona plečiasi

Du nuo Gruzijos atskilę ir Rusijos remiami regionai – Abchazija ir Pietų Osetija Rusijos rublį naudoja kaip savo pagrindinę valiutą. Moldovos Padniestrės regionas naudoja savo vietinį rublį, o nuo Ukrainos atplėštame Kryme rusiški rubliai buvo įvesti iš karto po aneksijos 2014 m. kovą.

Ukraina yra vienintelė šalis pasaulyje, kurioje 46 proc. siekęs rublio smukimas dolerio atžvilgiu 2014 m. jo nepadarė mažiau patraukliu.

To priežastis – net 48 proc. nuvertėjusi Ukrainos valiuta grivina. Be to, Rusijos rublis šiek tiek atsigavo per pirmuosius keturis 2015 m. mėnesius.

Donecke ir kitose prorusiškų smogikų kontroliuojamose Rytų Ukrainos teritorijose žmonės nebegali iš bankomatų išsiimti grivinų ir yra priversti važiuoti į kitas Ukrainos dalis.

„Matome kaip rusiška produkcija pakeičia ukrainietišką parduotuvėse Donecke. Bet grivina visiškai neišnyks dėl regioninių ryšių. Žmonės vis dar keliauja ten ir atgal“, – teigė apsišaukėliškos Donecko „liaudies respublikos“ (DLR) lyderis Andrejus Purginas.

Tuo tarpu „DLR“ „užsienio reikalų ministras“ Aleksandras Kofmanas su tokiu požiūriu nesutinka ir tikina, kad labai greitai šiame regione bus visiškai pereita tik prie rublio.

Rubliams simpatizuoja vyresnio amžiaus žmonės

Kitame prorusiškų teroristų anklave, vadinamojoje Luhansko „liaudies respublikoje“, 85 proc. mokėjimų yra atliekami rubliais, 12 proc. grivinomis, o likusieji JAV doleriais. Šiuos duomenis gegužės 4 d. paskelbė Rusijos valstybinė naujienų agentūra „TASS“.

Ukrainos centrinis bankas primena, kad grivina yra vienintelė teisėta atsiskaitymo priemonė šalyje. Ir nors rubliai yra plačiai priimami, tačiau nacionalinė valiuta vis dar dominuoja Donecke.

„Kai kažką pirkau rubliais mažoje parduotuvėje, dar trys kasininkai atbėgo pasižiūrėti, nes nebuvo matę rublių, – pasakoja 31 metų Dina Kopsova, kurios vyras dirba Rusijoje. – Kuomet esu prekybos centre, kiti pirkėjai žiūri į mane arba su pavydu, arba su pykčiu, kadangi esu vienintelė eilėje, kur galima atsiskaityti rubliais“.

Fotografijos paslaugomis užsiimantis Donecko gyventojas Oleksandras Iljynas spėja, kad tik dešimtadalis miestiečių, daugiausia pensininkai, atsiskaitymams naudoja rublį.

Nepaisant to, apetitas rubliams auga, nors kai kuriems žmonėms, pavyzdžiui, kirpėjai Natalijai, priprasti prie jų ir yra sunku.

„Reikia laiko, kad priprasčiau prie pinigų. Man banknotai atrodo kaip saldainių popieriukai. Bet vyresni žmonės yra labai laimingi“, – įspūdžiais apie Donbase įsigalintį Rusijos rublį dalijosi Natalija.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt.