Naujienų srautas

Verslas2019.04.10 16:41

Įtampa pasiekė piką: Vasiliauskas atskleidė ultimatumui prilygstantį Jakeliūno pasiūlymą

Jonas Deveikis, LRT.lt 2019.04.10 16:41

Vyriausybė trečiadienį nepriėmė sprendimo kreiptis į Generalinę prokuratūrą nustatyti, ar nebuvo pažeistas viešasis interesas dėl galimai nepagrįstai didėjusio VILIBOR indekso krizės metu, ir atidėjo šį sprendimą pirmadieniui. Tuo metu Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas atskleidė 2013 metų pokalbio su Stasiu Jakeliūnu aplinkybes, kai jis pateikė ultimatumui prilygstantį pasiūlymą.

Galimybę kreiptis į Generalinę prokuratūrą S. Skvernelis išreiškė praėjusią savaitę, po to, kai S. Jakeliūnas pareiškė, kad Lietuvos bankas atsisako bendradarbiauti vykdant parlamentinį tyrimą Seime 2009–2010 metų krizės priežastims nustatyti. Tyrimu siekiama nustatyti, ar Lietuvos gyventojai dėl VILIBOR indekso didėjimo galimai patyrė 500 mln. eurų siekiančią žala dėl permokėtų palūkanų.

„Yra uždaras klausimas. Mes išklausėme abi puses – tiek S. Jakeliūną, tiek V. Vasiliauską. O pirmadienį vyriausybė pasitarime priims sprendimą. Konkrečios institucijos nevardiname“, – sakė S. Skvernelis.

Paklaustas, ar tai reiškia, kad jis susilaiko nuo kreipimosi į Generalinę prokuratūrą, premjeras teigė, kad ne. S. Skvernelis taip pat neįvardino, į kokias institucijas žada kreiptis pirmadienį.

Seimo Biudžeto ir finansų komiteto (BFK) pirmininkas S. Jakeliūnas žiniasklaidai pasakojo, kad uždarame posėdyje premjerui pristatė išplėstą krizės tyrimo pristatymą.

„Išdėsčiau platesnį kontekstą. Toliau perėjome prie VILIBOR reikalų ir tada pradėjome kalbėti apie krizės priežastis. Lietuvos bankas mano, kad krizė Lietuvoje kilo dėl „Lehman Brothers“ banko griuvimo. Mano nuomone, pagrindiniai krizės veiksniai buvo vietiniai“, – spaudos konferencijoje teigė S. Jakeliūnas.

Anot jo, „Lehman Brothers“ banko griūtis buvo antraeilis dalykas, kuris lėmė krizę Lietuvoje. „Krizė Lietuvoje nebuvo sukelta išorinių veiksnių, o regioninių“.

S. Jakeliūnas minėjo, kad ketvirtadienį kreipsis į LB prašydamas, kad būtų pateikti visi dokumentai, susiję su VILIBOR.

S. Jakeliūnas teigė nereaguosiantis į Lietuvos banko raginimus pateikti turimus įrodymus specialiosioms tarnyboms, kad VILIBOR didėjo neobjektyviai.

Vasiliauskas: po pokalbio su Jakeliūnu buvau šoke

V. Vasiliauskas po posėdžio teigė, kad, kadangi jis buvo uždaras, iš jo pusės nebūtų išmintinga pateikti posėdžio turinį: „Skirtingai nuo S. Jakeliūno, kuris komentuoja, ką aš galvoju. Išklausėme komiteto primininko poziciją. Pirmadienį bus sprendimas dėl visuomenės intereso“.

Ant Lietuvos banko vadovo, viešojoje erdvėje yra per daug emocijų.

„Mano nuomone, per daug ekspertinius dalykus aiškinamės viešai, vietoje to, kad tai darytume komisijoje. Iš banko be manęs daugiau niekas nebuvo apklaustas. (...). Čia ne aš šeimininkas šiame procese, o S. Jakeliūnas“, – komentavo V. Vasiliauskas bei pabrėžė, kad bendradarbiaus su visais, kurie kreipsis į Lietuvos banką dėl finansinių dalykų.

V. Vasiliauskas minėjo, kad jį šokiravo S. Jakeliūno siūlymo bendradarbiauti su Lietuvos banku aplinkybės. Tai buvo pokalbis „Gedimino 9“ prie kavos puodelio.

„Aš puikiai prisimenu savo žinutes su tuometiniu premjero patarėju S. Jakeliūnu. Mūsų pokalbiai buvo 2013 metų rudenį, mes kalbėjome apie finansinių paslaugų priežiūrą, taip pat jis užsiminė, kad turi kompetencijos ir galėtų prisijungti prie LB kolektyvo, o jeigu ne, jis turi pasiūlymą iš su „Snoru“ susijusių asmenų parašyti knygą. Mano atsakymas būtų labai paprastas: „pone Stasy, pamirškime šitą pokalbį, nes jūs vaikštote ties Baudžiamojo kodekso riba ir turėtumėte suprasti, ką „Snoro“ byla reiškia Lietuvos bankui, todėl toks pokalbis yra mažų mažiausiai neetiškas“. Tai mane šokiravo aplinkybės, kuriomis įvyko šis pokalbis“, – sakė V. Vasiliauskas bei dar kartą pridūrė, kad jis buvo šokiruotas.

S. Jakeliūnas svaidėsi įtarimais 

S. Jakeliūnas praėjusią savaitę pranešė, kad Lietuvos bankas (LB) trukdė vykdyti parlamentinį tyrimą 2008 metų krizės priežastims nustatyti, atsisakė bendradarbiauti bei nepateikė 2012 metų analitinės pažymos, kurioje nagrinėjamas VILIBOR indeksas.

Buvo kritikuojamas ir Lietuvos banko vadovas Vitas Vasiliauskas, kuris, anot S. Jakeliūno, Lietuvos banko vykdomą parlamentinį tyrimą pavadino santykiavimu su lavonais bei marodieriavimu.

S. Jakeliūnas taip pat teigė, kad dėl galimos manipuliacijos VILIBOR indeksu paskolas turėję gyventojai už jas galėjo permokėti iki 10 tūkst. eurų, o permokėtų paskolų vertė galėjo siekti iki 500 mln. eurų.

Premjeras S. Skvernelis po S. Jakeliūno pareiškimų teigė, kad jį neramina S. Jakeliūno išsakyti teiginiai bei patvirtino, kad vyriausybė svarstys galimybę kreiptis į Prokuratūrą, siekiant išsiaiškinti, ar nebuvo pažeistas viešasis interesas. S. Skvernelis taip pat minėjo, kad, jei bus nustatyta, jog bankai nesąžiningai kėlė VILIBOR indeksą, bus ieškoma įrankių, kaip kompensuoti gyventojams patirtą žalą.

Lietuvos bankas nesutinka su S. Jakeliūno pozicija

LB vadovas V. Vasiliauskas teigė, kad Centrinis Bankas bendradarbiauja su parlamentinį tyrimą vykdančia seimo narių grupe ir pateikia atsakymus į visus klausimus. S. Jakeliūno žodžius V. Vasiliauskas vertino kaip į asmenį nukreiptą puolimą. 

LB tai pat pranešė, kad trečiadienį raštu kreipėsi į Seimą ir vyriausybę dėl Biudžeto ir finansų komiteto pirmininko S. Jakeliūno viešų teiginių apie galimą Lietuvos bankų manipuliavimą VILIBOR indeksu bei ragino S. Jakeliūną kuo skubiau pateikti atsakingoms institucijoms informaciją dėl galimo Lietuvos bankų manipuliavimo VILIBOR indeksu.

Elta. lt pranešė, kad tokią Lietuvos banko poziciją S. Jakeliūnas įvertino kaip spaudimą Seimui bei paprašė Lietuvos banko pateikti visus tyrimus, susijusius su VILIBOR indeksu, balandžio 10 d.

Trečiadienį BFK taip pat vyko Konservatorių frakcijos inicijuotas balsavimas, ar nušalinti S. Jakeliūną nuo vadovavimo 2009–2010 metų krizės tyrimui. Tačiau S. Jakeliūnas nušalintas nebuvo, pranešė BNS.

Kai kurie S. Jakeliūno pasisakymus vertina kaip rinkiminę kampaniją

Viešojoje erdvėje S. Jakeliūno kalbos kai kurių politologų buvo įvertintos kaip bandymas diskredituoti kandidatus į prezidento postą bei suvesti asmenines sąskaitas su V. Vasiliausku bei G. Nausėda.

Taip pat pažymima, kad S. Jakeliūnas dalyvauja rinkimuose į Europos Parlamentą bei „valstiečių“ sąraše yra įrašytas 8 numeriu.

Profesorius R. Vilpišauskas LRT televizijai teigė, jog S. Jakeliūno vadovaujamas tyrimas virsta parlamentinės kontrolės parodija.

„Aš manau, kad šitas tyrimas, įskaitant ir paskutinį epizodą, susijusį su Lietuvos banko veikla, įeis į istoriją kaip parlamentinės kontrolės parodija, veikiau žaidimas nukentėjusių žmonių emocijomis, mėginimas suvesti asmenines sąskaitas, galvojant galbūt apie savo karjerą ir, manau, kad bandant susilpninti politinius konkurentus, kurie konkuruoja su LVŽS kandidatu prezidento rinkimuose ir galbūt galvojant toliau dar apie Seimo rinkimus“, – teigė TSPMI direktorius.

Viešojoje erdvėje taip pat pasigirsta nuomonių, kad S. Jakeliūno kalbos neigiamai veikia investicinę aplinką Lietuvoje.

LRT yra žiniasklaidos priemonė, sertifikuota pagal tarptautinę Žurnalistikos patikimumo iniciatyvos programą

Naujausi, Skaitomiausi