Verslas

2019.04.10 11:33

Jakeliūnas Lietuvos banko raginimą vertina kaip spaudimą Seimui

Lietuvos banko (LB) raginimas atsakingoms institucijoms pateikti informaciją dėl galimo komercinių bankų manipuliavimo VILIBOR indeksu gali būti vertinamas kaip spaudimas Seimui, sako krizės priežastis tiriančios laikinosios tyrimo komisijos pirmininkas Stasys Jakeliūnas.

„Lietuvos bankas neturi teisės siūlyti Seimui ko nors. Vakar jis paragino kažką pateikti teisėsaugai neva dėl galimų manipuliavimų VILIBOR'u. Aš tai priimu kaip bandymą daryti įtaką Seimui. To nebus. Jeigu reikės, kažkokius sprendimus ar kreipimusi mes priimsime patys, be Lietuvos banko raginimų“, – žurnalistams sakė S. Jakeliūnas.

Jis sakė į paskelbtą raštą reaguosiantis tada, jei Lietuvos bankas imsis kokių nors veiksmų.

„Lauksiu LB veiksmų ir sprendimų, galbūt teisnių, ir tada reaguosiu, jei reikės. Visa kita mes aptarėme čia (komisijos posėdyje. – ELTA), mes vertiname tą, ką gauname, o ne tai, ką publikuoja LB. Lietuvos bankas vakar vakare ir mums atsiuntė laiškus, mes jų nevertinome, nes nebuvome tinkamai susipažinę. Galbūt apie tai padiskutuosime po dviejų savaičių, o iki to laiko, matyt, LB gali imtis kokių nors veiksmų“, – kalbėjo komisijos pirmininkas.

Pasak jo, tokią pačią idėją dėl kreipimosi į institucijas iškėlė Lietuvos bankų asociacijos prezidentas Mantas Zalatorius, o tai, pasak S. Jakeliūno, gali būti vertinama kaip LB ir komercinių bankų bendradarbiavimas.

„Tokia pati idėja buvo teikiama M. Zalatoriaus. Ar čia sutapimas, ar bandymas bendradarbiauti, bet tai galima įvertinti, kad tuo pačiu LB pareikštas raginimas yra ir bandymas ar siekis atstovauti komercinių bankų interesams. (...) Tai gali būti vertinama kaip viešieji ryšiai ir bandymas daryti įtaką Seimui“, – sakė komisijos pirmininkas.

Reikalauja oficialios pažymos

Kiek anksčiau trečiadienį S. Jakeliūnas teigė, kad prieš dešimtmetį įvykusios krizės priežastis tirianti laikinoji tyrimo komisija nori, kad Lietuvos bankas (LB) oficialiai pateiktų 2012 metų spalį rengtą pažymą apie tarpbankinį palūkanų indeksą VILIBOR.

Jo teigimu, to norima, nes Lietuvos banko komitetui pateikti atsakymai nesutampa su tuo, kas buvo rašoma 2012 metų spalio pažymoje.

„Norime, kad oficialiai būtų pateikta pažyma 2012 metų spalio, kiti tyrimai, vertinimai, jeigu tokių buvo, o, turimomis žiniomis, jų buvo. Norime gauti tą informaciją. Mūsų vertinimu, buvo pateikta galimai klaidinama informacija, paaiškinimai laiške, palyginti su tuo, kas buvo publikuota Lietuvos banko 2012 metų spalio mėnesį“, – sakė S. Jakeliūnas.

S. Jakeliūnas trečiadienį dalyvaus vyriausybės pasitarime ir, pasak jo, nuo vyksiančių diskusijų priklausys, kas bus daroma toliau.

„Priklausomai nuo vyriausybės sprendimo arba diskusijų, mes balandžio 24 dieną baigsime arba tęsime diskusiją dėl VILIBOR ir pradėsime svarstyti dalį parlamentinio tyrimo išvadų“, – sakė komisijos pirmininkas.

Jis sakė manantis, kad, esą klaidinamos informacijos pateikimas galimai galėtų būti LB valdybos pirmininko Vito Vasiliausko atsakomybė.

„Aš nesu teisininkas, bet manau, kadangi Lietuvos banko valdybos pirmininkas prisiekė pateikti visą turimą informaciją, jis pasirašė tą laišką ir jo iniciatyva buvo inicijuotas tas tyrimas, kuris baigėsi 2012 metų spalio mėnesį, (...) tai atsakomybė galimai yra jo. Nesu teisininkas, negaliu absoliučiai teigti“, – sakė S. Jakeliūnas.