Verslas

2015.04.27 17:14

Dėl embargo nukentėjusiems pienininkams skirs dar 5,38 mln. eurų

ELTA2015.04.27 17:14

Žemės ūkio ministerija skiria papildomą paramą pieno gamintojams. Šios lėšos skirtos kompensuoti nuostolius patirtus dėl Rusijos paskelbto embargo.

Žemės ūkio ministerija skiria papildomą paramą pieno gamintojams. Šios lėšos skirtos kompensuoti nuostolius patirtus dėl Rusijos paskelbto embargo.

„Žemės ūkio ministerija iš savo asignavimų skiria papildomus 5,38 mln. eurų. Šie pinigai turėtų iš dalies kompensuoti žemą pieno supirkimo kainą“, – sako žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė.

Beveik 31 tūkstantį pieno gamintojų, patyrusių nuostolius dėl Rusijos Federacijos pieno gaminių embargo, pasieks jiems skirta papildoma 10,35 eurų (35,74 Lt) išmoka už 2014 m. rugpjūčio-lapkričio mėn. parduotą pieno toną.

Šių metų pradžioje pieno gamintojams, patyrusiems nuostolių dėl Rusijos paskelbto pieno produktų embargo, buvo išmokėta 14 mln. eurų paramos iš Europos Sąjungos lėšų ir beveik 8,7 mln. eurų iš nacionalinio biudžeto.

Parama ūkininkus turėtų pasiekti jau šią savaitę. Bendra paramos suma sudarys 54,11 Eur už 2014 m. rugpjūčio-lapkričio mėn. parduotą pieno toną (186,83 Lt už toną).

Prašo leisti išmokas mokėti nedelsiant

Žemės ūkio ministrė Virginija Baltraitienė, kartu su Suomijos bei Latvijos žemės ūkio ministrais kreipėsi į Europos Komisiją, prašydama leisti išmokėti pieno gamintojams 80 procentų ES tiesioginių išmokų anksčiau negu dabar leidžia ES teisė.

Įprastas avansų išmokėjimo laikotarpis visiems pareiškėjams prasidėtų nuo spalio 16 d., tačiau suma siektų ne daugiau kaip 50 proc. numatytų tiesioginių išmokų. Europos Komisijai leidus paankstinti avansų mokėjimą, šie būtų išmokami nedelsiant, baigus paraiškų rinkimą. Žemės ūkio naudmenų ir kitų plotų deklaravimas prasidėjo balandžio 13 d., baigsis birželio 15 d. Vėluojantieji pateikti paraiškas tai dar galės atlikti iki liepos 10 d., tačiau galutinė paramos suma bus mažinama 1 proc. už kiekvieną pavėluotą darbo dieną.

Į Europos Komisiją kreiptasi, atsižvelgiant į įtemptą situaciją pieno sektoriuje. Vasario mėnesį Lietuvoje vidutinė žalio pieno kaina buvo 40 proc. mažesnė, lyginant su praėjusių metų tuo pačiu laikotarpiu. Latvijoje tuo pačiu laikotarpiu vidutinė kaina krito 37 proc., o Suomijoje – 18 proc. Ministerija atkreipė Europos Komisijos dėmesį, kad kai kuriems Lietuvos pieno gamintojams supirkimo kainos kritusios net iki 12–15 euro centų už kilogramą.

Ministerija prašo ne tik paankstinti tiesioginių išmokų avansų mokėjimą pieno gamintojams, bet ir leisti atlikti administracines patikras bei patikras vietoje po avansų išmokėjimo. Jeigu išmokėjus avansus būtų rasta pažeidimų ar neatitikimų, būtų taikoma lėšų susigrąžinimo procedūra.

„Labai tikimės, kad Europos Komisija atsižvelgs į šalių, kurios labiausiai nukentėjo nuo Rusijos paskelbto pieno produktų importo embargo, situaciją ir priims palankų sprendimą dėl tiesioginių išmokų paankstinimo. Tai padėtų mūsų pieno gamintojams išgyventi sunkmetį“, – pažymėjo V. Baltraitienė.

Mums svarbus tikslumas ir sklandi tekstų kalba. Jei pastebėjote klaidų, praneškite portalas@lrt.lt