Verslas

2019.04.09 14:55

Rygos biurų rinka ima vytis Vilnių ir Taliną

ELTA 2019.04.09 14:55

Iki šiol neaugusi Rygos biurų rinka atsigauna – Latvijos sostinė pradeda vytis kaimynines Vilniaus ir Talino rinkas, o tai didina bendrą Baltijos regiono patrauklumą tarptautiniams nuomininkams, paskelbė tarptautinė nekilnojamojo turto konsultacijų bendrovė „Newsec“.

„Newsec“ analitikas Gintaras Toločka sakė, kad Ryga turi potencialo atsidurti tokioje situacijoje, kaip kitos Baltijos šalių sostinės, prieš 3–5 metus, kai įsibėgėjusi aktyvi modernių biurų plėtra patraukė tarptautinių įmonių dėmesį.

„Pastaruosius penkerius metus modernaus biuro rinka, sparčiai augusi Baltijos šalių sostinėse Taline ir Vilniuje, nustelbdavo Rygą, bet nuo praėjusių metų ir Latvijos sostinėje pastebėtas pagyvėjimas. Rygoje šiuo metu statomų verslo centrų modernaus biuro plotas sudaro 62 tūkst. kv. m. Trečdalį šio ploto sudaro A klasės biuro plotas“, – teigė G. Toločka.

Dabar Latvijos sostinė yra antroji Baltijoje pagal bendrą modernaus biuro ploto pasiūlą, kurią sudaro 650 tūkst. kv. m, ir rikiuojasi po Talino su 770 tūkst. kv. m, tuo metu Vilniaus modernaus biuro pasiūlą dabar sudaro 635 tūkst. kv. m. Nepaisant didesnio modernaus biuro ploto nei Vilniuje, Rygos gyventojui tenka mažiausiai modernaus biuro ploto – 1,0 kv. m. Vilniuje vienam gyventojui tenka 1,2 kv. m, Taline – 1,7 kv. m.

Vakansijos rodiklis Rygoje siekia 6 proc. ir yra panašus į Talino, kuriame neužimtų modernių biuro patalpų plotas sudaro 5,5 proc.

„Tai yra sveiko lygio vakansija, reiškianti gerą žinią biuro patalpų nuomininkams, kurie gali tikėtis, kad nuomos kainos per artimiausius kelerius metus tikriausiai išliks panašiame lygyje“, – teigė ekspertas.

Pernai Rygos biurų rinka pradėjo rodyti atgimimo ženklus, kai vietiniai Latvijos plėtotojai pradėjo aktyviau investuoti į seniau planuotus projektus. Prie jų prisijungė ir kaimyninės Lietuvos kapitalo NT plėtotojai – tai investicijų valdymo bendrovė „Lords LB Asset Management“, „M.M.M. projektai“, „Capitalica Asset Management“ ir kiti.

Lietuvos kapitalo NT plėtotojai, sukaupę didelę patirtį Lietuvos modernaus biurų rinkoje, nusprendė plėstis ir už šalies ribų – Rygoje įsigijo dideles teritorijas, kuriuose artimiausioje ateityje planuoja dešimtis tūkstančių kv. m modernaus biuro ploto.

„Aktyvėjanti Rygos modernių biurų plėtra didina bendrą Baltijos regiono patrauklumą tarptautiniams nuomininkams, nes įmonės galės rinktis nebe tik tarp Talino ar Vilniaus, bet ir Rygos, kuri šiuo metu yra patraukli ir dėl konkurencingesnės biurų nuomos kainos“, – sakė G. Toločka.

Bendrovės „Newsec“ duomenimis, aukščiausio lygio A klasės biurų vidutinė nuomos kaina Rygoje siekia 15,5 euro už kvadratinį metrą ir yra mažesnė nei Vilniuje, kuri siekia 16 eurų. Estijoje vidutinė kvadratinio metro kaina šiuo metu yra aukščiausia – 17 eurų ir daugiau.

„Newsec“ analitikas pabrėžė, kad tarptautiniai nuomininkai kelia aukštus reikalavimus biurų plėtotojams ir valdytojams, kurie užtikrina, kad pastatai būtų modernūs ir draugiški aplinkai.